Do góry

Pensjonaty Bed & Breakfast

Niezwykle popularną formą zakwaterowania turystycznego w Wielkiej Brytanii są kilkupokojowe pensjonaty zwane Bed and Breakfast (B&B). Ta opcja zakwaterowania zapewnia nocleg połączony ze śniadaniem za przystępną cenę.
 • Co to jest Bed & Breakfast?
 • Ceny za nocleg
 • Zalety pensjonatów B&B
 • Jak znaleźć pensjonat B&B?
 • Co to jest Bed & Breakfast?

  Tradycyjne pensjonaty Bed and Breakfast prowadzone są przez osoby prywatne. Rodzina udostępnia gościom część pomieszczeń. Standard B&B bywa różny – od skromnych po luksusowe. Najczęściej można dostać osobny pokój. Zdarza się jednak, że trzeba dzielić pokój z inną osobą. Łazienki są często dzielone. Zwykle nie ma do dyspozycji kuchni.

  W cenę pobytu poza noclegiem wliczone jest także śniadanie. Z reguły goście są częstowani tradycyjnym angielskim śniadaniem, w skład którego wchodzą np. płatki na mleku, jajka na bekonie, kiełbaski, fasola, tost i dżem.

  Ceny za nocleg

  Stawki za nocleg w pensjonacie typu B&B są bardzo różne, w zależności od regionu i standardu zakwaterowania. Najczęściej ceny wahają się w granicach 25-30 funtów.

  Zalety pensjonatów B&B

  Największym atutem B&B jest przystępna cena.

  Charakterystyczna dla tego typu zakwaterowania jest także domowa atmosfera i bliższy niż w dużych hotelach kontakt gości z gospodarzami, co może być ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza dla obcokrajowców. Rozmowy z właścicielami pozwalają bliżej poznać mentalność Brytyjczyków i ich zwyczaje. Gospodarze na pewno chętnie opowiedzą też o najbliższej okolicy i polecą miejscowe atrakcje turystyczne.

  Dodatkową zaletą bywa też sam budynek pensjonatu, który nierzadko stanowi interesujący obiekt historyczny.

  Jak znaleźć pensjonat B&B?

  W Wielkiej Brytanii jest mnóstwo pensjonatów B&B. Mieszczą się zarówno w wielkich miastach, jak i we wioskach, w najróżniejszych budynkach. Są wyraźnie oznaczone napisem ''Bad & Breakfast'' lub ''B&B''. Poszukując zakwaterowania, czasem wystarczy się zatrzymać i zapytać o wolne pokoje.

  Aby mieć pewność, że dostaniesz pokój, lepiej wcześniej zadzwoń w konkretne miejsce i zapytaj o dostępność pokoi oraz warunki, na jakich przyjmowani są lokatorzy. Często wymagana jest opłata z góry. Miejsca można rezerwować również przez internet.

  Wiele ofert B&B znajdziesz na stronach:

  Pomoc w znalezieniu zakwaterowania typu B&B (nierzadko na luksusowym poziomie) oferują także biura pośrednictwa. Oto niektóre z nich: