Do góry

Brytyjski paszport dla malucha

Sezon urlopowy rozpoczęty, należałoby więc pomyśleć o paszporcie dla maleństwa. Nasz Antek ma go już od roku. Jak go wyrobiliśmy? Oto opis, krok po kroku.

Wakacje w pełni - do wypoczynkowych wyjazdów za granicę paszport dla malucha jest niezbędny. Fot. © Tomsickova - Fotolia.com

Było nam bez różnicy, czy nasze dziecko będzie miało polski (po rodzicach) czy brytyjski (tu się urodziło) paszport. Potrzebowaliśmy jakiegokolwiek, bo wybieraliśmy się wkrótce za granicę. Po porównaniu obu procedur ubiegania się o dokument, zorientowaliśmy się że dostać brytyjski paszport dla dziecka będzie po prostu prościej i szybciej. Trzeba tylko spełnić jeden warunek: udokumentować, że jedno z rodziców przepracowało w Wielkiej Brytanii pięć lat. Reszta to tylko formalności.

Aby udowodnić przepracowanie lata i zapłacony podatek należy dołączyć do wniosku dokumenty P60 (roczne zestawienie zarobków wydawane przez pracodawcę). Gdyby ktoś nie mógł znaleźć P60 z pięciu ostatnich lat, można w zamian przesłać payslipy lub P45 (dokument, który dostajemy przy odejściu z pracy). W naszym przypadku to tata Antka składał wniosek i to on musiał udowodnić swoje zarobki. Nie obyło się bez problemów - jedno P60 gdzieś zaginęło i musieliśmy dodać “Statement of Earnings”z całego roku.

Wniosek o paszport znajdziemy na każdej poczcie. Nie jest obszerny, ale ma w sobie kilka haczyków. Należy dokładnie wypełnić sekcję 4, czyli podać nazwiska, miejsce i datę urodzenia dziadków dziecka. Do sekcji 10 potrzebujemy z kolei znajomego Brytyjczyka, który zaświadczy, że nas zna co najmniej dwa lata. Musi on podać swoje dane (imię, nazwisko, zawód, miejsce pracy) i złożyć podpis. W naszym przypadku zrobił to szef Antka taty.

Bardzo ważne, aby we wniosku podać również nasz aktualny numer telefonu i adres. W razie dalszych pytań pracownik biura paszportowego będzie się z nami kontaktował pisemnie ale zdarza się że dzwoni z dodatkowymi pytaniami. My musieliśmy dosłać paszport taty.

Do wniosku dodajemy jeszcze akt urodzenia dziecka oraz opłatę czyli 46 funtów w formie “postal order” (nie gotówką). Potrzebne są także jeszcze cztery zdjęcia dziecka. Zakłady fotograficzne są przygotowane do fotografowania małych dzieci. Mają specjalne fotele lub robią zdjęcia niemowlakom na leżąco.

Na poczcie istnieje usługa Check and Send (kosztuje 8,75 funtów), dzięki której pani z okienka sprawdzi i wyśle nasz wniosek. (Polecam: zawsze lepiej jak ktoś wprawnym okiem spojrzy w dokument i wychwyci jakikolwiek błędy)

Okazuje się, że wyrobienie brytyjskich dokumentów dla naszego malca jest całkiem nieskomplikowane, wystarczy nieco cierpliwości i niezbędne dokumenty. Fot. © Jon Le-Bon - Fotolia.com

Dodam jeszcze ważną rzecz: ja mam polski paszport, mój syn brytyjski i mamy inne nazwiska, więc dla pracowników straży granicznej jesteśmy obcymi osobami. Aby przeciwdziałać handlowi dziećmi zaleca się aby podczas przekraczania granicy z dzieckiem mieć ze sobą kopię aktu jego urodzenia gdzie widnieją imiona i nazwiska obu rodziców. W paszporcie tego nie ma. Gdy podróżowałam pierwszy raz na granicy musiałam opowiedzieć na kilka pytań dotyczących mojego dziecka takich jak np. data i miejsce urodzenia. Lepiej jednak się zabezpieczyć i nie przechodzić przez tę upokarzającą procedurę pouczeń i przepytywanek.

Tekst Monika Zboinska, antekathome.co.uk

Komentarze 15

GP.Enzo
392 1
GP.Enzo 392 1
#126.07.2014, 09:32

To prawda ze łatwiej wyrobić paszport uk dla dziecka jest łatwiej miej formalności i można zrobić to przez pocztę ,ja jade za tydzień do edinburgha muszę zabrać dziecko i żonę bo musi podpisać zgodę o paszport mogłem to sam załatwić ale w tedy potrzebuje notarialna zgodę od zony ,chore przepisy z zielonej wyspy nawet tu są.

aaarszenik
London
12 706
#226.07.2014, 09:39

Jak pisac to prawidlowo chociaz :/

" Do sekcji 10 potrzebujemy z kolei znajomego Brytyjczyka, który zaświadczy, że nas zna co najmniej dwa lata. Musi on podać swoje dane (imię, nazwisko, zawód, miejsce pracy) i złożyć podpis. W naszym przypadku zrobił to szef Antka taty."

Bylejaki brytyjczyk nie wystarczy. Slowem nie wspomniano o tym jak dlugo musi nas znac i jaki zawod wykonywac.

"Na poczcie istnieje usługa Check and Send (kosztuje 8,75 funtów), dzięki której pani z okienka sprawdzi i wyśle nasz wniosek. (Polecam: zawsze lepiej jak ktoś wprawnym okiem spojrzy w dokument i wychwyci jakikolwiek błędy)"

Opcja niedostepna dla obcokrajowcow. Trudno zeby pani w okienku na poczcie wertowala ostatnie 5 lat naszego zatrudnienia i brala odpowiedzialnosc za to czy wszytskie payslipy zalaczylismy.

kijevna
18 850
kijevna 18 850
#326.07.2014, 10:13

znaczy należałoby pomysleć o paszporcie na przyszły sezon urlopowy chyba? bo jak ktoś chciał na ten to najpóźniej w styczniu był czas się zakręcić;)

tori
154 1
tori 154 1
#426.07.2014, 11:36

1. Potwierdzenie z P60 jest z okresu 5 lat przed urodzeniem dziecka a nie z ostatnich 5 lat.
2. Dziwne, ze jeśli korzystali z opcji check and send i przeszło bez paszportu ojca, który składał wniosek, to jeden z fokumentow, który musi byc.
3. Zdjęcia nie cztery a dwa.
Dokładnie to jest tak:
1. Wniosek z poczty
2. Oryginalny akt urodzenia dziecka
3. Paszport osoby, która składa wniosek
4. Jeśli dziecko posiada inny paszport ( np polski) to rownież dolanczamy
5. P60( lub inne dokumenty potwierdzające prace) z 5 lat z przed urodzenia dziecka
6. Dwa zdjęcia dziecka z czego na odwrocie jednego z nich ten znajomy Brytyjczyk rownież musi napisać potwierdzenie ze zna
7. Moze byc na osobnej kartce dane dziadków dziecka.

Co do uwagi, że pani na poczcie nie moze sprawdzić cudzoziemców, moze i to robi bo ona czy on ;) sprawdzają tylko czy sa wszystkie dokumenty załączone, które musza byc i czy wniosek jest wypełniony tam gdzie potrzeba :)

GP.Enzo
392 1
GP.Enzo 392 1
#526.07.2014, 11:59

a te osoby moga podpisac zdjecie :
Occupations

Countersignatories must work in (or be retired from) a recognised profession or be ‘a person of good standing in their community’, eg:

accountant
airline pilot
articled clerk of a limited company
assurance agent of recognised company
bank/building society official
barrister
chairman/director of limited company
chiropodist
commissioner of oaths
councillor - eg local or county
civil servant (permanent), but not someone who works for Her Majesty’s Passport Office
dentist
director/manager of a VAT-registered charity
director/manager/personnel officer of a VAT-registered company
engineer - with professional qualifications
financial services intermediary - eg a stockbroker or insurance broker
fire service official
funeral director
insurance agent (full time) of a recognised company
journalist
Justice of the Peace
legal secretary - fellow or associate member of the Institute of Legal Secretaries and PAs
licensee of public house
local government officer
manager/personnel officer of a limited company
member, associate or fellow of a professional body
Member of Parliament
Merchant Navy officer
minister of a recognised religion - including Christian Science
nurse - RGN or RMN
officer of the armed services
optician
paralegal - certified paralegal, qualified paralegal or associate member of the Institute of Paralegals
person with honours - eg an OBE or MBE
pharmacist
photographer - professional
police officer
Post Office official
president/secretary of a recognised organisation
Salvation Army officer
social worker
solicitor
surveyor
teacher, lecturer
trade union officer
travel agent - qualified
valuer or auctioneer - fellows and associate members of the incorporated society
Warrant Officers and Chief Petty Officers
Your countersignatory’s occupation won’t on its own mean your application will be successful. But you should always try to get a countersignatory who has ‘good standing’ in your community.

Her Majesty’s Passport Office may contact your countersignatory for more information. If they aren’t available (eg they’re on holiday), your application may be delayed.

People who work for Her Majesty’s Passport Office can’t be countersignatories.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#626.07.2014, 17:28

Moze bylismy na innej poczcie bo nam babka wszystko sprawdzila

zartowalem
24 298 48
zartowalem 24 298 48
#726.07.2014, 18:45

ja kiedys opisze, jak od dwoch lat staram sie o Polski paszport dla dziecka... MASAKRA..

Luqhash
1
#826.07.2014, 21:41

hmmm ciekawe, skoro dziecko urodziło się w 2012 roku a jeden z rodziców w tym czasie miał przepracowane ok 4 lat w UK, to w 2014 roku nie mogę starać się o brytyjski paszport?? jeżeli już pracowałem 6 lat a dziecko ma 2 latka???z twojej wypowiedzi wynika,że przed urodzeniem dziecka rodzic musiał pracować min.5 lat, przecież to bez sensu

Mama.
10
Mama. 10
#927.07.2014, 01:26

artykuł nierzetelny, jeżeli nie mamy obywatelstwa brytyjskiego należy udowodnić 5 lat pobytu w UK(niekoniecznie pracy, chociaż najczęściej tak się robi) PRZED NARODZENIEM dziecka i wtedy dziecko dostaje paszport z automatu (o ile rodzic pochodzi z UE), jeśli dziecko ma np 2 lata, a rodzic mieszka np 5 lat, wtedy są zupełnie inne zasady i już nie jest tak prosto

GP.Enzo
392 1
GP.Enzo 392 1
#1027.07.2014, 08:52

@7
2 lata LOL

Arthur_L
1 298 3
Arthur_L 1 298 3
#1127.07.2014, 21:22

Ja nie bawiłem się w polski paszport. Wystarczy, że mój jest polski. Ale już niedługo...

Profil nieaktywny
alfonso
#1217.08.2014, 10:04

nigdy w zyciu nie pomyslalem o angielskim paszporcie dla syna
zal mi was...

zartowalem
24 298 48
zartowalem 24 298 48
#1304.09.2014, 07:10

Wczoraj przyszedl paszport brytyjski. O Polski wciaz sie staram. W materiale brakuje chyba informacji o wymaganym certyfikacie HOme Office (pozwolenie na prace), jakie bylo wymagane po 2004. Trzeba przedstawic, ze bylo sie zarejestrowanym rok czasu (papier wazny byl na pol roku).

julik09
1
#1421.09.2014, 19:35

witam piszecie jak wyrobic paszport Brytyjski ,a czy dziecko jak ma polski i konczy sie jego waznosc bo dziecko konczy 5 lat to tez moge wyrobic Brytyjski paszport czy to tylko zaraz po narodzinach dziecka jest aktualne .?
dziekuje za odpowiedz

GP.Enzo
392 1
GP.Enzo 392 1
#1521.09.2014, 22:26

@14
lol

a dziecko urodziło sie w uk?