Do góry

Koniec związku. Rozwód w UK, czy w Polsce?

Rozwód to jedna z najważniejszych i najdelikatniejszych życiowych decyzji. Wg wyników badań nad poziomem stresu, w rankingu najbardziej nieprzyjemnych sytuacji plasuje się on zaraz po śmierci bliskiej osoby.

© kmiragaya - Fotolia.com

Profesor Michael J. Rosenfeld, socjolog z Uniwersytetu Stanforda, prowadząc szerokie badania na temat rozwodu odkrył, że panie zdecydowanie częściej chcą się uwolnić z małżeńskich więzów. Aż w 69 proc. przypadków inicjowany był on przez kobiety.

Decyzja o rozwodzie jest zazwyczaj bardzo trudna, dlatego ważne jest, by przed jej podjęciem poszukać odpowiedniego wsparcia. Mam tu na myśli nie tylko wybranie odpowiedniego prawnika, czy zebranie wiedzy potrzebnej do rozpoczęcia całego procesu, ale również wsparcie ze strony przyjaciół, rodziny, czasem psychologa. W szczególnych przypadkach również lekarza, opiekuna socjalnego lub organizacji zajmującej się pomocą dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.

Różnice między przeprowadzeniem rozwodu w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Polska:

Złożenie pozwu o rozwód w ojczyźnie jest możliwe w przypadku, kiedy małżonkowie mieszkają w UK, jednocześnie posiadając meldunek w Polsce. W przypadku braku zameldowania w Polsce, możliwe jest złożenie pozwu w Sądzie Głównym w Warszawie. Tu jednak zaczynają się „schody”. W ostatnich latach polskie sądy wielokrotnie odrzucały wnioski o rozwód w kraju, w przypadku gdy oboje małżonkowie stale zamieszkiwali na terenie UK. Najczęściej odmowa ta dotyczy małżonków, których dzieci również mieszkają w Wielkiej Brytanii.

W przypadku gdy jeden z małżonków mieszka w Polsce, a drugi w UK, możliwe jest złożenie wniosku w sądzie na terenie Zjednoczonego Królestwa, lub w Polsce. Jeśli małżeństwo posiada dzieci, sądem właściwym dla złożenia wniosku o rozwód jest ten w miejscu zamieszkania dzieci. Wraz z wnioskiem o rozwód można złożyć wniosek o alimenty na dzieci, jednak w UK nie ma konieczności składania wniosku o alimenty właśnie wtedy. Można to zrobić w późniejszym terminie, by znacznie przyspieszyć decyzję sądu o rozwodzie.

Jeżeli dzieci małżonków mieszkają w Polsce, sądem właściwym dla złożenia wniosku będzie ten w Polsce – w okręgu zamieszkania dzieci. Wraz z wnioskiem rozwodowym powinny zostać złożone wnioski o ustanowienie miejsca pobytu dla dzieci na czas trwania sprawy rozwodowej, wniosek o alimenty oraz późniejsze ustalenie miejsca pobytu dzieci po zakończeniu sprawy. Sprawa taka będzie trwała dłużej.

Rodzic mieszkający w UK może złożyć wniosek do sądu w Polsce o umożliwienie złożenia zeznań w sądzie znajdującym się w miejscu zamieszkania (czyli w Wielkiej Brytanii). Składając wniosek o rozwód w Polsce rodzic, z którym na stałe pozostaną dzieci, ma szansę na uzyskanie większej kwoty alimentów, jak również - w uzasadnionych przypadkach - na uzyskanie alimentów na siebie. Sąd w Polsce najczęściej bierze pod uwagę nie tyle rzeczywiste zarobki rodzica z UK, co jego możliwości zarobkowe.

Wielka Brytania:

Jeżeli jesteśmy rezydentami UK, możemy złożyć wniosek o rozwód w Wielkiej Brytanii, niezależnie od miejsca zamieszkania współmałżonka. Wyjątkiem będzie tu przypadek omawiany powyżej-gdy dzieci zamieszkują z małżonkiem w Polsce, wtedy sąd w UK może nie przyjąć naszego wniosku.

Jeżeli małżonkowie nie mają na utrzymaniu niepełnoletnich dzieci i są w stanie udowodnić minimum 1 rok separacji, możliwe jest złożenie wniosku do sądu w UK. Jest to tak zwany Small Claim. W tym przypadku rozwód jest możliwy do uzyskania niezwykle szybko, bez konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie (czyli bez przesłuchań, świadków, czy też konfrontacji z małżonkiem). Wniosek składamy w formie pisemnej do właściwego sądu, a decyzja o rozwodzie otrzymujemy pocztą na adres domowy.

Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia rozwodu w tak szybki i łatwy sposób, bez konieczności angażowania prawnika i osobistego stawiennictwa w sądzie (oprócz tych przedstawionych powyżej), jest zgoda obojga małżonków na rozwód i uregulowane sprawy majątkowe.

Jeżeli małżonek nie wyraża zgody na rozwód, jest on możliwy po złożeniu small claim po 2 latach separacji. Można też podjąć nieco dłuższą drogę, składając standardowy wniosek o rozwód. W tym jednak przypadku warto skorzystać z pomocy prawnika.

Rozwód można uzyskać również po roku od wystąpienia separacji, w zależności od indywidualnej sytuacji, lub wcześniej. Wszystko zależy jednak od przyczyn rozpadu małżeństwa i możliwości udowodnienia winy małżonka.

A co, jeżeli małżonkowie posiadają dzieci w UK? W przypadku, gdy w chwili składania wniosku rozwodowego są one niepełnoletnie, nie zachodzi konieczność, by wraz z wnioskiem o rozwód składać wniosek o alimenty, czy ustalenie opieki nad dziećmi. Jeżeli wcześniej małżonkowie podpisali dokument separacji, cały proces może przebiec równie sprawnie. W tym przypadku nie można jednak wykluczyć, że na pewnym etapie niezbędną może okazać się pomoc prawnika.

Dokument separacji, o którym wspomniano powyżej, nie musi być pismem sporządzonym przez prawnika. Konieczne jest jednak, aby zawierał sformułowania niezbędne do przeprowadzenia rozwodu.

Procedura

W przypadku gdy spełniamy już kryteria do rozpoczęcia procedury rozwodowej i podejmiemy współpracę z prawnikiem, cała sprawa może potoczyć się bardzo szybko. Może się zdarzyć, że do sfinalizowania procesu wystarczy jedno spotkanie i złożenie zeznań w kancelarii prawniczej. W takim przypadku potwierdzenie rozwodu otrzymamy pocztą, nawet bez konieczności stawienia się w sądzie.

Decyzja Sądu, czas trwania procesu, czy konieczność składania zeznań zależą oczywiście od wielu indywidualnych czynników i sytuacji danego małżeństwa. Niemniej prawnik, który będzie prowadził sprawę, będzie również w stanie oszacować jej przebieg już na pierwszym spotkaniu.

Najczęściej między separacją a wystąpieniem o rozwód muszą minąć 2 lata. Jednak są pewne wyjątki. Jeżeli minął rok od separacji, a współmałżonek wyraża zgodę na rozwód - co jest odpowiednio sformułowane w umowie separacji, lub np. jedno z małżonków jest homoseksualistą, dopuściło się zdrady, czy jakiejkolwiek formy przemocy i stanowiło to przyczynę rozpadu związku, możemy wystąpić o rozwód już po roku. W wyjątkowych przypadkach (np. przemoc fizyczna, psychiczna, materialna) nawet wcześniej.

Jeżeli zależy nam na szybkim uzyskaniu rozwodu, wniosek o alimenty i ustalenie opieki nad dziećmi można złożyć już po otrzymaniu rozwodu. Jeśli rodzice i dzieci mieszkają w UK, wysokość alimentów może zostać uzgodniona między nimi. Wniosek o alimenty (niezależnie od wniosku o rozwód), składa się do Child Support Agency. (Dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy rodzice i dzieci mieszkają w UK).

Jeżeli osoba składającą wniosek o rozwód ma niskie dochody, może być uprawniona do otrzymania bezpłatnej pomocy prawnej Legal Aid.

Zanim podejmiemy decyzję

Pamiętajmy, że nawet jeśli procedury rozwodowe w UK są dużo prostsze niż w Polsce, konsekwencje podejmowanych przez nas kroków wybiegać będą daleko poza kwestie formalne. Dlatego jeżeli rozważamy rozstanie z małżonkiem i rozwód, przed podjęciem decyzji dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty, który wytłumaczy procedury oraz wszystkie plusy i minusy obranej drogi.


Autorką tekstu jest Alana Wild, dyrektor polskiego biura Kalkulator Informator w Edynburgu.

Komentarze