Do góry

filtr ND - filtr polaryzacyjny

Temat zamknięty
w_w_w
288
w_w_w 288
03.09.2014, 21:30

Które filtry polecacie do cyfrowej lustrzanki 67mm? Chodzi mi o filtry ND i filtry polaryzacyjne - jeśli chodzi o ND to interesuje mnie filtr obracany z możliwościa regulacji zaciemnienia. Na ebayu jest ich masa i ciężko jest się zdecydować nie mogąc ich fizycznie przetestować a czas je w końcu kupić ;)

dzięki za pomoc :)

astroman
8 076
astroman 8 076
#3106.09.2014, 16:23

CPL nie zwiększy Ci znacznie kontrastu i koloru, jeżeli byś chciał mieć większą kontrolę nad tymi parametrami, to tak samo jak filorp poleciłbym Ci jakiś program edycyjny i robienie zdjęć w RAW jeżeli ciągle jeszcze robisz zdjęcia w JPG.
CPL nie ograniczy też za bardzo przepleń, chyba, że nad wodą ograniczając troche odbicia promieni od wody w słoneczny dzień.
Ja mam obydwa te filtry, ale generalnie prawie ich nie używam, ND używam tylko do robienia time lapsów w dzień, a CPL tylko jak robię zdjęcia nad wodą.
Przy robieniu zdjęć w plenerze w słoneczny dzień jest zazwyczaj dużo różnica w jasności pomiędzy niebem i resztą zdjęcia, jeżeli byś chciał okraniczyć przepalenia nieba to polecałbym filtr połówkowy, jak już wcześniej ktoś radził.
Ja generalnie nie lubię używać filtrów, więc moja technika radzenia sobie z tym problemem polega na tym, że robię zdjęcia trochę niedoświetlone, by nie spalić szczegułów nieba, a potem wyrównuję zdjęcie w programie edycyjnym. Ja osobiście używam i polecam Lightrooma, jest tańszy i prostszy od Photoshopa i na Twoje potrzeby powinien być wystarczający.
Jeżeli będziesz robił zdjęcia w RAW, to będziesz miał bardzo duże możliwości edytycyjne. Generalnie jest lepiej zdjęcie niedoświetlić, niż prześwietlić, bo prawie zawsze można odzyskać detale z głębokich cieni, ale nie da się odzyskać praktycznie nic z rejonów przepalonych.
Poniżej masz przykład jednego z moich zdjęć razem z jego edycją. Jak na nim widać, chcąc zachować szczegóły nieba, niedoświeliłem reszty zdjęcia, gdzie praktyczne całość detail tonie w głębokich cieniach i nic nie widać. Po edycji widać praktycznie wszystkie szczegóły plu kontrola kolorów i kontrastu to banalna sprawa.

Generalnie jeżeli chcesz robić długie ekspozycjie, to ND na pewno Ci się przyda, ale z CPL to bym zrezygnował i zainwestował w program edycyjny, tak samo jak radził filorp

  • Strona
  • 1
  • z
  • 2

Katalog firm