Do góry

Kryzys stymuluje wzrost zainteresowania Linuksem

Temat zamknięty
Profil nieaktywny
Admin grupy
F1lmowiec
18.03.2009, 06:32

Kryzys stymuluje wzrost zainteresowania linuksem

Przeprowadzone na całym świecie badania wykazują, że ponad połowa respondentów planuje w bieżącym roku przyspieszenie wdrażania systemów Linux.

Wyniki nowego badania rynku, przeprowadzonego przez IDC na zlecenie Novella, wykazują istotny wzrost zainteresowania wdrożeniami systemu Linux pod wpływem globalnej recesji. Firmy szukają pełnowartościowych rozwiązań i zarazem obniżenia koszów, dlatego coraz częściej zwracają uwagę na ekonomiczne zalety Linuksa. Ponad połowa ankietowanych szefów informatyki planuje przyspieszyć wdrażanie systemu Linux w roku 2009. Ponad 72 procent respondentów twierdzi, że poważnie rozważają wdrożenie Linuksa na serwerach w bieżącym roku lub już podjęli taką decyzję, zaś 68 % ankietowanych podaje analogiczną deklarację w stosunku do komputerów osobistych. Badaniem objęto ponad 300 szefów informatyki z firm działających w przemyśle, handlu i branży usług finansowych, a także z instytucji państwowych.

Badanie ujawniło kluczowe czynniki powodujące rozkwit zainteresowania systemem Linux. Jako najważniejszy powód skłaniający do migracji do Linuksa respondenci podają przyczyny ekonomiczne, w tym związane z obniżeniem bieżących kosztów wsparcia. Dlatego ponad 40 % uczestników badania twierdzi, że w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy planuje uruchamianie kolejnych obciążeń IT na platformie Linux, zaś 49 % przewiduje, że w ciągu pięciu lat Linux stanie się ich podstawową platformą serwerową. Warto zauważyć, że respondenci wahający się przed wdrożeniem Linuksa jako główne powody swych obaw podawali brak wsparcia aplikacji oraz kłopoty z jego zgodnością interoperacyjną z Windows i innymi środowiskami.

Wyniki badania zawierają również następujące istotne fakty:

* 67 % respondentów twierdzi, że do najważniejszych kryteriów wyboru systemu operacyjnego należą zgodność interoperacyjna i możliwości zarządzania środowiskami Linux i Windows.
* Branżą wykazującą największy potencjał przyspieszenia wdrażania systemu Linux jest handel, gdzie 63 % respondentów planuje przyspieszenie wdrażania go na komputerach osobistych, zaś 69 % – na serwerach. Sektorem najsłabszym pod tym względem są instytucje rządowe.
* Niemal 50 % respondentów planuje przyspieszenie wdrażania systemu Linux na komputerach osobistych, szczególnie przy podstawowych pracach biurowych, na stacjach roboczych w zastosowaniach technicznych oraz w szkolnictwie i na wyższych uczelniach.
* Niemal połowa respondentów twierdzi, że wprowadzanie rozwiązań wirtualizacyjnych jest czynnikiem przyspieszającym wdrażanie Linuksa. 88 % respondentów planuje dokonanie analizy, wdrożenie lub zwiększenie wykorzystania oprogramowania wirtualizacyjnego w środowiskach linuksowych w ciągu następnych 12-24 miesięcy.

W ujęciu geograficznym największej dynamiki wdrożenia systemu Linux należy się spodziewać w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie 73 % respondentów deklaruje przyspieszenie jego wdrażania na serwerach, zaś 70 % – na komputerach osobistych.

Kryzys ekonomiczny ma największy wpływ na sytuację na obu kontynentach amerykańskich, zaś najbardziej przezeń dotkniętymi sektorami są usługi finansowe i instytucje rządowe, gdzie ponad 62 procent respondentów twierdzi, że doświadczyło cięć budżetowych lub inwestuje wyłącznie w rzeczy niezbędne.

Autorzy badania, przeprowadzonego w lutym 2009 r., zapytali o zdanie ponad 300 informatyków odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji o zakupach systemów operacyjnych. Ankietowani pochodzili z firm zatrudniających ponad 100 pracowników i dysponowali wiedzą na temat wykorzystania Linuksa oraz planów wdrażania systemów operacyjnych. Spośród uczestników badania, 55 % eksploatowało na serwerach system Linux, 39 % – Unix, zaś 97 % używało serwerów z systemem Windows. Typowi respondenci byli zatrudnieni na stanowiskach takich jak dyrektor działu informatyki, wiceprezes ds. informatyki, dyrektor ds. informatyki, kierownik działu informatyki czy konsultant ds. informatyki. Respondenci, których wstępnie przebadano pod względem demograficznym, wypełniali ankietę przez internet. Novell nie brał udziału w doborze osób ankietowanych, zaś respondenci nie musieli być jego klientami.

zrodlo:Onet.eu

Michal
983
Michal 983
#118.03.2009, 08:22

I czemuz sie dziwic...? Era Linuksa nadchodzi ;-)

basha
30
basha 30
#207.05.2009, 21:54

nadcodzi tak od kufa jakichs z bida 5 lat :P i dalj nadchozi :] na dekstopy to jest dalej poroniony pomysl imho... wiekszosc dziala, ale tylko wiekszosc :P

Profil nieaktywny
Trollglodyta
#307.05.2009, 22:26

wiekszosc ma kłopoty z windowsem ale tylko większość:P

basha
30
basha 30
#407.05.2009, 22:33

wiesz, czym popularniejszy os tym wiecej syfu na niego :P

Profil nieaktywny
Trollglodyta
#507.05.2009, 22:44

może ale jak w 2003 kupiłem kompa to fumfel zastalinował mi xp pirata z mnóstwem
syfu, tydzień później zainstalinowałem Auroxa i komputer zaczął działać.
Narazie działa, bez wzywania panów "złotych rączek" i kupowania softu.
Owszem wydałem niezłą kase na gry(pod winde) dla curkucia ale to osobna historia.

radnor
26 173 16
radnor 26 173 16
#607.05.2009, 22:56

"w 2003 kupiłem kompa to fumfel zastalinował mi xp pirata z mnóstwem
syfu, tydzień później zainstalinowałem Auroxa i komputer zaczął działać."

"w 2003 roku kupilem od niemca toyote po 3 wypadkach i z milionem kilometrow na liczniku. sypala sie strasznie, pozniej kupilem nowego lexusa w salonie i dziala bez problemow".

;-)

a powaznie, to dekstopy zostawmy, bo tam linux nadchodzi z 10 lat juz i nadejsc nie moze (i nie nadejdzie:), a skupmy sie na serwerach. tu mamy kwestie zastosowan, bo dla przecietnej firmy opartej na active directory, linux jest raczej malo uzyteczny (i prosze nie wmawiac mi kompatybilnosci z Microsoftowym AD, bo been there, done that. ;) moze na tym stac baza danych, bramka poczty, czy serwer www chocby. ale i tu rodza sie problemy, bo spora czesc www jest zintegrowana z sharepointem, na swiat wychodzi outlook web access itp.

czyli zostanie tak, jak bylo - linux jako swietny system w *pewnych* zastosowaniach.

basha
30
basha 30
#707.05.2009, 23:10

radnor - teraz to sie 'czepne' :)
gowno prawda za przeproszeniem. serio, kawal soczystego klocka. no chyba ze cie zle zrozumialem :)
ale sorry, windows tez nie jest do wszystkiego. dns na windzie? ok, elo flashy interfejs, wyklikasz sobie wszystko, masz ten nieszczesny 2k8c, ale i tak tu nie widze nic innego niz lunucha... tak samo jakis websevice ktory ma stac, dusic nieszczesna jave i nie byc administrowany. tak, wiem, przesadzam i demonizuje, ale jedno i drugie ma swoje zastosowania. sprawdzaja sie moze lepiej lub gorzej (mono + apache vs iis7), ale do pewnych zastosowan podchodza lepiej :)
dobra, mialem cos madrego napisac ale zgubilem watek - moze jutro cos wymysle :] na dzisiaj za duzo wina.

Profil nieaktywny
Trollglodyta
#807.05.2009, 23:39

Kamil zgadza się teraz mam lexusa (fedora) ale dawno temu w ameryce
jak wydalem 2000 tyś na kompa (skladak) to nie uśmiechało mi się dopłacać
za system, dzięki temu korzystam z pingwina i u mnie juz tak zostanie,
a w owych czasach miałem lepszy dostęp do informacji o linuksie niż
o konfiguracji xp, linuch był i jest bardziej przejrzysty, przynajmniej dla mnie.
Stresuje mnie regedit na tyle że nigdy w nim nie grzebałem.

Kompa nie zmieniłem dokupiłem tylko tylko małą korbelke (RAM)

Profil nieaktywny
Admin grupy
F1lmowiec
#908.05.2009, 00:08

Windows jest strasznie skomplikowany, a co do pamieci, jak mi siadla pamiec to Windows nie chcial sie uruchomic ,nawet do polowy nie zaladowal a Linuksik S bez problemu szalal.

basha
30
basha 30
#1012.05.2009, 21:04

nie no, w sumie racja, lepiej zeby system wstal, sypnal pierdyliardem bledow do zapisywanych plikow i byl kasztan przy odzyskiwaniu :)

cropas
5 522
cropas 5 522
#1112.05.2009, 21:19

W robocie postawilem sobie Suzi na fajnym sererze Dell'a. Firma bazuje na CMS opartym o baze danych i wtyczke do Apache - az sie kurde prosi, zeby to postawic na linuxie. Ale zaden pajac nawet nie wie co to shell wiec kupuja teraz Wypasione wersje Windows Serverow bo niestety standard ma ograniczenie co do pamieci. Wniosek z tego taki - ze trzeba troche myslec i wymienic mojego super indyjskiego kolege, ktory nie odroznia PHP od C++ na studenta z polibudy, ktory przeportuje to wszystko na szuwaksa za zgrzewke piwa i Buckfasta.

Moim zdaniem Windows jest cholernie toporny i na cholere ladowac 1 GB interfejsu do pamieci, po to tylko, zeby miec interfejs w ktorym i tak polowy rzeczy nie da sie zrobic i trzeba pisac wtyczki.

basha
30
basha 30
#1212.05.2009, 21:47

cropa - nie do konca.
i windows, i linux, i jakies kosmiczne edycje bsd czy solarisa, maja swoje konkretne zastosowania. no sorry, ale monogeniczna siec ssie pauke. wiem, zaraz sie odezwa pewnie sahiby ldapa, murgrabiowie postfixa i pewnie jeszcze jakis gladiator mono, ale bez jaj.
windows ma jedna zajebista zalete - wyklikasz go, nie wiesz o nim wiele, ale wyklikasz. odpalisz 'nieszczesne' .net, ktore jest jednym z lepszych frameworkow imho, masz ludzkie zarzadzanie domena i nie-milijon-skryptow-i-etc'ow postfix-like exchange'a. moge wymieniac dalej :)
po drugiej stronie, masz nie-potrzebuje-kolejnego-snapina apacha, zero gui, masterowanie vi i stabilne core infrastructure. juz nawet nie wspominam o dedykowanych appliancach :)
da sie to logicznie polaczyc, a uzywanie tylko jednego konczy sie wrzodami jak dla mnie ;) jest dostepne. nie kosztuje tak wiele :) a ja juz zaczynam pierdolic ;)

#1312.05.2009, 22:01

No jakaś melodia dla mojego ucha :)
Nie ma jak to linux

basha
30
basha 30
#1412.05.2009, 22:18

to 'zrob' mi na linuxie .net 3.5 ze wszystkimi ficzersami :)

  • Strona
  • 1

Katalog firm