Do góry

wszystko a Kaszubach :) folklor lokalny :)

Temat zamknięty
Profil nieaktywny
Admin grupy
PiotrReszcz
16.08.2012, 01:33

Język kaszubski po kaszubsku kaszëbsczi jãzëk – należy do grupy zachodniosłowiańskiej języków słowiańskich, którym posługuje się w Polsce na co dzień ponad 50 tys. Kaszubów.

W języku kaszubskim wydawane są książki, czasopisma, emitowane są regionalne programy radiowe i telewizyjne oraz odprawiana jest liturgia słowa podczas Mszy św. w wielu kościołach katolickich.

O odrębnym języku można mówić już od wieku XIV. Natomiast najstarsze znane druki kaszubskie uważane pochodzą z roku 1586 i z 1643.

Badacz kaszubszczyzny Fryderyk Lorentz wyszczególnił w języku kaszubskim 47 głosek, które zapisujemy obecnie 34 literami, część z nich (ch, cz, dz, dż, rz, sz) poprzez połączenie liter, podobnie jak w języku polskim.

W roku 2003 przydzielono językowi kaszubskiemu trzyliterowy międzynarodowy kod CSB według normy ISO 639-2.

Czy wiesż że:

Istnieje w Polsce kilkadziesiąt szkół, w których dzieci uczą się kaszubskiego, a od 2005 roku istnieje możliwość zdawania z niego egzaminu maturalnego.

Na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Filologii Polskiej uruchomiono z dniem 1 września 2009 roku specjalność nauczycielską-kaszubistyczną.

Język kaszubski ma uregulowany statut prawny ustawą z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym..

Po kaszubsku można mówić publicznie i istnieje możliwość używania przed organami gminy, obok języka polskiego.

Profil nieaktywny
Admin grupy
PiotrReszcz
#116.08.2012, 01:41

maly koncercik kaszubski :)

Profil nieaktywny
Admin grupy
PiotrReszcz
#316.08.2012, 15:13

Kaszuby

Najbardziej urokliwym zakątkiem Polski są Kaszuby

Magią tego trenu jest piękno wyjątkowych krajobrazów,

Tajemnice tej ziemi i jej osobliwość, kultura, własny język,

bogata tradycja oraz przyroda są specyfiką tego regionu

Halina Rogińska

Kaszuby, mówią o tej krainie od dawna: Szwajcaria Kaszubska. A „od zawsze” przecież wiadomo, że dwa pojęcia geograficzne – Szwajcaria i Paryż – przejmowane są chętnie przez rozmaite kraje i miasta z racji prawdziwego lub rzekomego podobieństwa. I to właśnie stało się z Kaszubami. Góry (tutaj raczej górki ) i jeziora (tu – z wyjątkiem może Wdzydzów – raczej małe lub średnie akweny wodne ) upoważniły kogoś przed wiekami do przywołania szwajcarskiego powinowactwa. Pod jednym względem jest to paralela prawdziwa: Kaszuby odznaczają się wielką urodą krajobrazu, urozmaiconego dodatkowo różnorodnymi zabytkami – zamkami, kościołami, klasztorami.

Ziemia kaszubska również w okresie międzywojennym należała do Polski. Od stuleci opodal gdzieś przebiegała granica krzyżacka, pruska, niemiecka, lecz przecież tu niezachwianie trwała Polska. Co ciekawe, w tych okolicach nie budowano twierdz, przez gęste bory i głębokie wody nie po drodze też było kupieckim szlakom. Żyli tu więc Kaszubi trochę jakby w izolacji, pozostawieni swojej mowie i kulturze, swoim obyczajom, ludom Gotów być może korzeniami sięgającym.

benekk
1
benekk 1
#513.12.2014, 08:27

swojego czasu wpadłem na fajną aplikację prezentującą stroje ludowe mazowsza (http://hecakieca.pl). Coś takiego można by zrobić ze strojami kaszubskimi. My też mamy się czym pochwalić przecież.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#613.12.2014, 08:45

Taa,dawno juz nie bylem Tam,co prawda chojnice to tylko brama,aaale,jaksi grzibi Tam.

  • Strona
  • 1

Katalog firm