Do góry

drzewo świata

Temat zamknięty
eswues
13
eswues 13
23.07.2008, 15:47

cze wszystkim.
ostatnio dorwałem pewną teorię kolesia z ujotu odnośnie konstrukcji świata słowian.
http://prawia.org/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Drzewo...
ciekawy jestem waszych spostrzeżeń.
pozdrawiam serdecznie

user
411
user 411
#129.07.2008, 11:12

coz tu mozna spostrzec, poza truizmem, ze to teoria tylez prawdopodobna (powszechnosc motywu axis mundi w wielu mitologiach) co z duza dowolnoscia rekonstrulowana (majac za punkt wyjscia jedynie okruszki z folkloru i tendencyjne wzmianki sredniowiecznych kronikarzy)
co by nie powiedziec, szkoda ogromna, ze na slowianszczyznie chrystianizacja nie miala formy 'adaptacyjnej' lecz 'eliminacyjna' (samismy sie zreszta na tym polu wykazali wielka zaciekloscia, pacyfikujac pod wodza jagielly litwinow- ostatni poganski lud w europie) i dzis nam zostaly jedynie przypuszczenia

acha, herdera kolega sobie poczyta, z przymruzeniem oka oczywiscie, bo jak sie nie ma wlasnej mitologii, to dobrze chociaz siebie zmitologizowac ;)

eswues
13
eswues 13
#231.07.2008, 04:19

hm. nie wiem, czy wiedza dzisiejsza o systemie wierzeń Słowian jest tak szczątkowa jak się wydaje. Nie ma badań porównawczych na tyle silnych, aby wskazać różnice między zach., wsch. a pd. częścią. Ale to co jest pozwala jednak nakreślić kontury modelu świata, który został stworzony (tzn. dzisiaj wiemy już, że przez samego człowieka nie przez boga). Jeśli więc przyjmiemy tę koncepcję jedynie jako model pojęciowy?

  • Strona
  • 1

Katalog firm