Do góry

Warto przeczytac...

Temat zamknięty
Vesper
167
Vesper 167
28.07.2008, 19:58

Wszystkie ksiazki Mrzewińskiej, sa o budowaniu relacji, o tym jak wychowac naprawde fajnego domowego psa :), szczegolnie polecam 'Z kluczem do psa' przystepnie napisane, o szkolenoiu pozytywnym ale juz bez klikera

Pat Miller 'Nasz wierny przyjaciel pies' bardzo przystepnie, podstawy klikera i generalnie szkolenia

Turid Rugaas 'Sygnały Uspokajające' swietna ksiazka o mowie ciala psow

Barbara Waldoch 'Pozytywne szkolenie psów' ksiazka dostepna na http://members.westnet.com.au/b-m/

Karen Pryor 'Najpierw wytresuj kurczaka' teoretyczne podstawy szkolenia klikerem i nie tylko

nie jestem specjalistka jednak moim 'subiektywnym zdaniem' ;) warto to poczytac dla dobra swojego i psa ;p

Polonus
Admin grupy
7 734
Polonus 7 734
#128.07.2008, 21:50

Ze swojej strony powtórzę listę swoich 3 podstawowych książek, które szczerze polecam:

1) "You and your dog" ("Ty i Twój pies") © David Taylor - podstawowy poradnik opieki nad psem

2) "Think Dog! An Owner's Guide to Canine Psychology" ("Okiem psa") © John Fisher - psi behawioryzm w praktyce

3) "Don't shoot the dog. The new art of teaching and training" ("Najpierw wytresuj kurczaka") © Karen Pryor - świetna książka, przydatna także w odniesieniu do... ludzkich zachowań :)

Vesper
167
Vesper 167
#229.07.2008, 13:48

http://www.dogs.gd.pl/kliker/

polecam zwlaszcza dzial 'tlumaczenia, streszczenia etc...' bo czesto teksty nie so bezposrednio o klikerze (rozumiem ze nie kazdy chce sie w to mieszac ;) )
jest tam np swietny tekst o agresji 'The canine aggression workbook' James O'Heara /notatki/

Polonus, okiem psa to 1 'psia' ksiazka ktora przeczytalam :D, Fisher duzo pisze o psiej dominacji i hierarchii stada, myse ze troche wyolbrzymia problem, co Ty o tym sadzisz :) ?

"przydatna także w odniesieniu do... ludzkich zachowań :)" hehe ;p tak sie sklada ze treserzy zazwyczaj maja bardzo grzeczne i zaradne dzieci ;) sama widzialam

Vesper
167
Vesper 167
#329.07.2008, 13:54

http://www.owczarek.pl/zofia/journa...

to blog na którym Zofia Mrzewinska opisuje jak wychowywala sunie Raszke, od 1 dni w dom :) bardzo pomocne, na podstawie tego blogu powstala ksiazka Z kluczem do psa. Ciekawe jest to, ze Raszka nie miala byc super-psem co wygrywa konkursy posluszenstwa tylko dobrym towarzyszem, psem domowym. ZM szkoli pozytywnie, bez klikera.

Polonus
Admin grupy
7 734
Polonus 7 734
#429.07.2008, 17:48

@ sz-kotka - Wielkie Dzięki za oba linki WWW, a przede wszystkim do tego "Dziennika 1-go roku z życia psa" bo to jest świetny praktyczny podręcznik, tak przynajmniej uważam po przeczytaniu ok. połowy :)
Szkoda, że nie wiedziałem o nim jakieś... 10 lat lat temu... :)

nykea
205
nykea 205
#531.07.2008, 17:26

sz-ktoka, wytlumacz mi prosze zasade klikera. Tzn wiem o co chodzi, ze pies ma pozytywne skojarzenia z okreslonym dzwiekiem, ktory stosuje sie jako nagrode etc. Ale, po kiego grzyba uzywac klikera, jesli dokladnie tak samo mozna psa nagrodzic glosem? Ok, jesli ktos sie "wstydzi" (dla mnei bzdura) rozmawiac z psem, ale w kazdej innej sytuacji... Dlaczego kliker jest lepszy nig glos przewodnika? Totalnie tego nie kumam.
Ale link do agresji i innych ciekawy :)

Vesper
167
Vesper 167
#601.08.2008, 12:40

Asia, nie twierdzę, że kliker jest jedyna słuszna metoda, ani go nie bronie ani polecam, po prostu czasami używam z bardzo dobrym skutkiem. Swojego psa tylko niektórych rzeczy uczyłam klikerem.

Piszesz, że wiesz jak to działa … ale hmmm poczytaj sobie "Don't shoot the dog / Najpierw wytresuj kurczaka", rozjaśni Ci się o co tak naprawdę tam chodzi. Wcale nie musisz później tak ćwiczyć z psem ale warto wiedzieć ‘co i jak’ :)

Co do nagradzania głosem, to nic nagannego, tylko że pies Twój glos kojarzy z wieloma rzeczami, czasem on go nagradza, czasem karci, często w ogóle nie mówisz do psa i Twój glos jest gdzieś tam w tle, może być zabarwiony emocjami, zmienny itp. A klik to klik, zawsze to samo, zawsze = się nagroda, zawsze pojawia się przy uczeniu nowych zachowań … Skojarzenia związane z kliknięciem nie są w żaden sposób rozmyte.

Kliker ma moim zdaniem ma wielkie zalety, daje chirurgiczna wręcz dokładność, co do momentu, który nagradzasz i zachęca psa do myślenia. Ma i wady bo najczęściej klik to tez sygnał ze zachowanie dobiegło końca (tylko w jednej książce znalazłam wzmianki o tym jak inaczej uwarunkować ‘klik’ tzn że oznacza ‘robisz dobrze ale nie przerywaj’, wtedy na koniec zachowania jest zupełnie inny sygnał, pewnie dawany głosem, tylko jak wtedy psa nagradzać ;) np zabawa skoro on ma nie wstawać z ‘siad’ zawiłe to jest ;p ).

Polecam listę klikerową, stamtąd jest link o agresji, jest tak mnóstwo ludzi którzy niestrudzenie i w nieskończoność będą Ci tłumaczyć jak to jest ;p

  • Strona
  • 1

Katalog firm