Do góry

Brytyjski paszport dla dziecka

Temat zamknięty
Katte
29
Katte 29
20.01.2015, 17:50

Witam. Czy ktoś może wie, jak wyglada sprawa brytyjskiego paszportu dla polskiego dziecka urodzonego w uk? Czy zmieniło sie coś w przeciągu ostatnich miesięcy? Wszędzie pisze, ze potwierdzonych 5 lat pracy na wyspach wystarczy, 2 podpisane zdjęcia dziecka itd. Nikt nie wspomina nic o home office (working registration scheme) pracuje w Wielkiej Brytanii od 7 lat, kiedy przyjechałam tutaj zarejestrowałam sie w WRS ale po 6 miesiącach prace zmieniłam i nie przerejestrowałam sie dla nowego pracodawcy. Moje podanie o paszport zostało odrzucone ponieważ trzeba udokumentować 12 miesięcy pracy jak osoba zarejestrowana w WRS. Czy ktoś miał podobna sytuacje proszę o komentarze.

aaarszenik
London
12 706
#120.01.2015, 20:09

Musisz udowodnic im ze przez okres ostatnich 5 lat przed urodzeniem dziecka bylas tu legalnie i dopelnialas wszelkich obowiazkow. 5 lat temu WRS cie nadal obowiazywal wiec decyzja odmowna jak najbardziej ma podstawy. Ja tez wysylalam swoj papier mimo iz wyrabialam go niemal 10 lat temu.
Zawsze ojciec moze wystapic o paszport jesli on posiada komplet papierow.

Ladybird
808
Ladybird 808
#220.01.2015, 20:41

Paszport dla dziecka kosztuje £46. Jesli mozesz sobie pozwolic finansowo na zaryzykowanie takiej kwoty, to ja bym na twoim miejscu wyslala aplikacje. Nie trzeba wysylac WRS.
Wysylasz:
Wypelniona aplikacje z danymi dziecka i rodzicow, dwa zdjecia dziecka, pelen akt urodzenia. Jedno zdjecie podpisane przez osobe potwierdzajaca (ta sama osoba, ktora podpisuje sie na aplikacji), dowod osobisty albo paszport jednego z rodzicow (tego, ktory podpisuje aplikacje), P60 za 5 lat pracy przed narodzinami dziecka, moze tez byc list od pracodawcy. Wszystko wkladasz do koperty i wysylasz special delivery. Dodam, ze my aplikowalismy o paszport dla dziecka, kiedy mielismy wylacznie obywatelstwo polskie. Nie wysylalismyw WRS.
WRS jest potrzebny do aplikacji o naturalizacje dla doroslej osoby. Nie slyszalam, zeby z tego powodu odrzucili aplikacje paszportowa dziecka.
Jesli ojciec spelnia wszystkie wymogi i ma WRS, to niech on aplikuje. Nie ma wtedy ryzyka straty tych £46.

aaarszenik
London
12 706
#320.01.2015, 21:12

A ja sie tu nie zgodze. Bazujac na wlasnym doswiadczeniu. Paszport dla pierwszego dziecka: wyslalm cale swoje dokumenty zalaczajac WRS. Nie bylo problemu. Dziecko numer dwa: maz wyslal dokumenty z ostatnich 5 lat. Poprosili o doslanie WRS. A ze nie ma ( bo miec nie musi, przybyl na wyspy dlugo zamim WRS powstal) to poinformowali nas ze owszem w naszym przypadku bez WRS dostaniemy paszport ale potrwa to bardzo dlugo bo jakis specjalny team musi na to zerknac. Zaproponowali zatem abym ja wyslala dokumenty skoro zalezy nam na czasie. Powiedzieli zeby WRS tez zalaczyc.

aaarszenik
London
12 706
#420.01.2015, 21:20

https://www.gov.uk/government/uploa...

A tutaj dowod. Caly paragraf odnosnie EU8

czyzyki2
377
czyzyki2 377
#520.01.2015, 22:00

ja tez mialem z nimi pogawendke na telefonie bo jezeli potrzebne sa dokumenty z 5 lat to po co im wrs jezeli wrs ktory obowiazywal do 2007 to jest jedna wielka sciema by ograniczyc ilosc skladanych podan o paszport przez emigrantow
ja naszczescie mialem wszystko i nie bylo problemu

aaarszenik
London
12 706
#620.01.2015, 22:08

Wrs obowiazywal do 2011 bodajze.

Katte
29
Katte 29
#720.01.2015, 22:15

aaarszenik dziekuje za informacje, rozumiem, ale jak słucham i czytam jak to prosto jest wyrobić brytyjski paszport dla dziecka.... (nikt nie wspomina nic na temat 12 miesięcznej rejestracji WRS dla jednego pracodawcy, a jeśli już to wyrobiony home office wystarczy. Komentarze na forach internetowych potwierdzają, ze nikt ich nawet o home office nie pytał, to czy to sie zmieniło w ostatnim czasie czy ja mam takiego pecha, ze tak bardzo dokładnie to sprawdzili.
Teraz nie wiem czy jest sens sie odwoływać od decyzji czy lepiej to zostawić i niech maz aplikuje jeszcze raz.

Ladybird
808
Ladybird 808
#821.01.2015, 07:51

Dokument wklejony w #4 ma date 11.2014, wiec to nowa polityka rzadu, wlasnie zeby ograniczyc ilosc wydawanych paszportow. Ja akurat sie interesowalam tematem i zrobilam tez przewodnik dot. aplikacji o obywatelstwo brytyjskie.
Wczesniej jedyne wymagania dotyczace paszportu, to byl jeden rodzic ze statusem "settled", nie bylo mowy o WRS. Ja i maz mielismy, wiec mozliwe ze sprawdzali w systemie. Paszport wyrabiany w marcu 2012 r. Nie spotkalam sie tez wczesniej z tym, zeby wolali na ludzi WRS. Zaczelo splywac bardzo duzo podan, wiec zaostrzyli przepisy i wyrowniali do tych samych, jakie obowiazuja do naturalizacji (no prawie, bo do nat trzeba miec 6 lat).
Katte, niestety twoj WRS jest niewazny, bo trzeba bylo bezplatnie sie znowu rejestrowac, jesli zmienilo sie prace w ciagu tych pierwszych 12 miesiecy.

snow_crash
9 022
snow_crash 9 022
#1021.01.2015, 11:20

@Katte, nie masz pecha, a fora pelna sa niescislosci. rejstracja WRS to podstawowy dokument, ktory jest sprawdzany przy wydawaniu paszportu dla dziecka i nikogo to nie omija. Nie ma obowiazku wyrabiania karty WRS po odbyciu pelnych 12 miesiecy pracy, natomiast musisz zaliczyc pelny 12 miesieczny cykl pracy - jesli w tym czasie zmieniasz pracodawce to mialas obowiazek rejstracji tego faktu w WRS.

snow_crash
9 022
snow_crash 9 022
#1121.01.2015, 11:22

@Ladybird, nie jest to zadna nowa polityka - przepsiy sie w zaden zasadniczy sposob sie nie zmienily od od 2006 roku - od zawsze sprawdzany jest doklanie kazdy dokument. WRS byl dokumentem wymaganym od kiedy mozliwosc wydawania paszportow dzieciom rodzicow z A8 czy tez przez naturalizacje stala sie faktem.

Ladybird
808
Ladybird 808
#1222.01.2015, 10:12

Snow, napisalam ze nie wysylalismy wrs z aplikacja paszportowa syna. Biuro paszportowe musialo sprawdzic w systemie, bo nikt nie wymagal doslania tego dokumentu. Napisalam tez wczesniej, ze nie bylo az takich szczegolowych dokumentow, jedynie stwierdzenie, ze rodzic musi byc settled. Masz racje, ze przepisy sie nie zmienily, pewnie ktos w koncu zabral sie do wyprodukowania dokumentu, ktory nie zostawia wiele dla wlasnej interpretacji. Moja osobista refleksja jest taka, ze dokument powstal ze wzgledu na wzrost liczby podan paszportowych. Rowniez trzeba brac pod uwage fakt, ze wczesniej biua paszportowe byly osobnymi jednostami, a po aferze z 2014 r. Przes ly pod Min Spraw Wewnetrznych, stad latwosc sprawdzania WRS. Czy faktycznir wczesniej biura paszportowe mialy w ogole taka mozliwisc?

snow_crash
9 022
snow_crash 9 022
#1422.01.2015, 13:03

@Laydybird, HMPO zawsze podlegalo pod HO. Skladajac o paszport syna w 2012 musialem zalaczyc WRS.
Status 'settled' jest jednoznaczny z IDL (indefinite leave to remain) / Permanent Residence - do otrzymania takiego statusu jest niezbedne spelnienie warunkow rejstracji WRS. czyli jest to dokladnie takie samo wymaganie jak przy naturalizacji.

TheSwetru
151
TheSwetru 151
#1526.04.2016, 16:30

Katte
20.01.15, 17:50
Witam. Czy ktoś może wie, jak wyglada sprawa brytyjskiego paszportu dla polskiego dziecka urodzonego w uk? Czy zmieniło sie coś w przeciągu ostatnich miesięcy?

Tak.

Zadzwonili do mnie i poprosili o przyslanie starego paszportu który zakonczyl swoja dzialalnosc w 2013roku.

TheSwetru
151
TheSwetru 151
#1626.04.2016, 17:34

Apropo WRS na dzien dzisiejszy.

3 razy zmienialem prace, zatem wymagano 3 papierków z WRS.

TheSwetru
151
TheSwetru 151
#1729.04.2016, 21:43

Dzisiaj przyjechal paszport mojego dziecka.

W poniedzialek(25.04.2016r.) zlozylem papiery w biurze paszportowym w Glasgow o paszport dla dziecka urodzonego w UK.
we wtorek byl ten dziwny telefon o paszport o którym pisalem wyzej.
Piatek okolo 4pm. przesylka z gotowym paszportem.'( na razie bez zwrotu moich dokumentów z paszportem wlacznie ale to przychodzi osobna poczta)

Moja ocena.

W polskim konsulacie w Edim czekalbym jeszcze na spotkanie w sprawie zlozenia dokumenów do czerwca 2016.

  • Strona
  • 1

Katalog firm