Do góry

Szkolnictwo wyższe

W tych dwóch branżach potrzebnych jest 129 tysięcy specjalistów

Chcesz mieć pewność zatrudnienia na długie lata? Zwiąż swoją przyszłość z brytyjskim sektorem informatycznym lub telekomunikacyjnym. Od teraz do roku 2020 te dwie branże będą łącznie potrzebować 129 tysięcy nowych wykwalifikowanych pracowników. Stopa zatrudnienia będzie rosła tu dwa razy szybciej niż w pozostałych branżach.

Fot. StartAgain (CC BY 2.0)

Co polscy studenci piszą na swoich profilach na FB?

Fot. SJU Undergraduate Admissions (CC BY 2.0)

Co piąty Polak ma konto na Facebooku. Najwięcej, bo aż 32 proc. polskich użytkowników portalu to osoby w wieku 18-24 lata. Co o sobie piszą, jakie informacje zdradzają, co "lajkują"? Sprawdziła to Małgorzata Kowalewska, studentka kulturoznawstwa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

14.04 Londyn: wykłady o polskim szkolnictwie

"Szkolnictwo polskie poza granicami RP od roku 1918" to tytuł konferencji rozpoczynającej nowy projekt badawczy Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie. Sympozjum inauguracyjne 14 kwietnia. Patronem medialnym konferencji jest Emito.net.

Konferencja będzie nosić tytuł "Szkolnictwo polskie w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii w latach 1939-2011". W ramach projektu zaplanowano w sumie trzy Konferencje Kwietniowe, wpisane w serię konferencji naukowych PUNO, dedykowanych pamięci ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego.

V Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich

W dniach 22-25 marca 2012 roku, polscy studenci z Uniwersytetu w Edynburgu i w St. Andrews zorganizowali V Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Hasłem przewodnim było "Poland PLC on the European Market". Nawiązywało do koncepcji Polski jako firmy, która ma swoje logo i markę, oraz pełni ważną rolę na europejskim rynku.

Ed Miliband: Obniżymy czesne w Anglii

Lider Partii Pracy, Ed Miliband zapowiedział, że zmniejszy opłaty za studia w Anglii, jeśli jego partia ponownie dojdzie do władzy.

Kontrowersyjna decyzja obecnego rządu o podniesieniu maksymalnej stawki czesnego, jaką mogą ustalić angielskie uniwersytety wywołała falę protestów. Wiele uczelni zdecydowało się wykorzystać ten limit w pełni żądając £9 000 za rok studiów.

Brytyjczycy zadowoleni z poziomu studiów

Na jakość edukacji narzeka się nie tylko w Polsce, ale również w UK. Mimo tego brytyjscy studenci są usatysfakcjonowani poziomem zajęć na uniwersytetach – ujawnia ankieta The National Student Survey (NSS), której wyniki opublikowało BBC.

Doroczne badanie przeprowadzone na 265 tys. studentów ostatniego roku, pokazuje że aż 83 proc. jest usatysfakcjonowane poziomem zajęć na swojej uczelni. Jedynie 9 proc. przepytywanych stwierdziło, że kierunki na uniwersytetach były rozczarowujące.

Szkocja: Zmiany w finansowaniu studiów

Zmienia się sposób, w jaki SAAS, szkocka organizacja wspierająca finansowo studentów, będzie dysponowała swoimi funduszami w roku akademickim 2011-2012.

Szkoccy studenci mogą jednak odetchnąć z ulgą. Wbrew obawom o ponowne wprowadzenie opłat na szkockich uniwersytetach, organizacja SAAS (Student Awards Agency Scotland) ogłosiła nowe zasady przyznawania pożyczek oraz opłacania czesnego, w których nie ma wzmianki o planowanych cięciach budżetowych.

Absolwenci w UK bez perspektyw?

Prawie połowa (45%) studentów ostatniego roku w Wielkiej Brytanii uważa, że ich perspektywy zawodowe są "bardzo ograniczone" – pisze BBC.

Według ankiety przeprowadzonej pośród 16 000 studentów, jedna trzecia tegorocznych absolwentów zabierze większość istniejących stanowisk. Jeden na sześciu studentów nie zdecydowałby się na podjęcie nauki, gdyby wiedział, jak ciężki będzie rynek pracy w momencie kończenia studiów.

O studiowaniu w Wielkiej Brytanii

Okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku to czas wypoczynku i spotkań z najbliższymi. Jednak dla osób, które przyjechały do Wielkiej Brytanii nie tylko w celu pracy i zwiększenia kapitału, ale także podjęcia studiów, to również czas składania podań na następny rok akademicki. Dnia 15 stycznia upływa oficjalny, ostateczny termin starania się o miejsce w szkołach wyższych w Wielkiej Brytanii.

Studenci w Wielkiej Brytanii

Coraz więcej młodych ludzi ze wschodniej Europy przyjeżdża na Wyspy po to, by studiować i zdobyć potrzebne do wymarzonej kariery doświadczenie. Jednak bycie międzynarodowym studentem w Wielkiej Brytanii nie jest usłane różami. Nie wystarczy tylko komunikatywny angielski.

Sam system studiowania na Wyspach wygląda inaczej niż w Polsce, a zapoznanie się i przestawienie na nowe warunki zarówno edukacyjne, jak i kulturowe, to nie lada zadanie. Jak zatem widzą swoją brytyjską edukację i przyszłość studenci z różnych części Europy?