Do góry

polacy

Wizerunek Polaków w brytyjskich mediach

Jedna z części projektu zrealizowanego przez Polską Szkołę imienia Adama Mickiewicza w Enfiled, sponsorowanego przez Heritage Lottery Fund, to zbiór artykułów na temat polskich emigrantów z najbardziej popularnych tygodników i dzienników brytyjskich jak również publikacji internetowych oraz programów telewizyjnych.

Poniżej przedstawiamy pierwszą część historii Polaków w Wielkiej Brytanii oczami powojennych mediów.

Pozytywnie o Polakach

Ciekawe, jak wyglądałyby wyniki sondy przeprowadzonej wśród Brytyjczyków, a dotyczącej ich opinii na temat Polaków. Ciekawe, bo obraz imigrantów znad Wisły przedstawiony w angielskich mediach ma się nijak do rzeczywistości.

Zarzuty postawione

Podziemne przejście Telfer niedaleko parku rozrywki Fountainbridge.

W środę 18 lutego Sąd Królewski w Edynburgu przedstawił Tomaszowi Kryczykowi (26) i Michałowi Marchlewskiemu (20) akt oskarżenia o gwałt i próbę morderstwa.

Chcą nam zabrać dzieci

"Chcą zabrać nasze dzieci! Wszyscy ich teraz szukają, policja, Interpol, nawet ambasada polska. A mi mówią, że może zabiłem własne dzieci!" – Wojtek powtarza w kółko, prawie krzycząc i machając rękami. "To się w głowie nie mieści!"

"Gdzie są wasze dzieci?"
"No... – tu chwila wahania." "Są bezpieczne, w Polsce. Ja im swoich dzieci nie oddam!" – krzyczy.
"Dlaczego opieka społeczna chce je zabrać?"

Wieczór Komedii Polskiej

W Edynburgu pod patronatem organizacji Roars Not Whispers oraz Scottish Youth Parliament ruszył projekt Clanski, którego celem jest propagowanie integracji młodych ludzi z Polski i Szkocji.

Clanski to grupa młodych i kreatywnych ludzi, którzy prowadzą projekt integrujący młodych Polaków i Szkotów poprzez różnego typu spotkania oraz imprezy.

Wzrost rasizmu w Szkocji

W ostatnim roku wzrosła liczba ataków na tle rasistowskim w szkockim regionie Highlands. Przedstawiciele lokalnej policji są zdania, że kryzys gospodarczy oraz rywalizacja o prace mogą być powodami wzrostu napięcia w społeczeństwie – podaje serwis BBC.

Wśród narodowości, które najczęściej są przedmiotem ataków są Anglicy i Polacy. W okresie od kwietnia 2005 roku do marca 2008 roku zgłoszono 108 przypadków ataków na tle rasistowskim w stosunku do Anglików oraz 31skierowanych do Polaków.

Matka porzuciła dziecko

Policja w Lincolnshire rozwiesiła plakaty w języku polskim w celu odnalezienia rodziców dziecka, które zostało znalezione przed szpitalem w sobotę 8 listopada – podaje serwis BBC.

Niemowlę zostało znalezione w wózku przed izbą przyjęć szpitala w sobotnie popołudnie.

Dziewczynka, która ma od dwóch do czterech miesięcy jest pod opieką rodziny zastępczej.

Klub książki dla Polaków

W Grimsby w hrabstwie Lincolnshire powstała grupa skupiająca miłośników polskiej literatury - Polish Readers' Group – podaje serwis thisisgrimsby.co.uk.

Grupa została utworzona przez samorząd North East Lincolnshire w celu zapewnienia miejsca spotkań dla społeczności polskiej zamieszkującej te okolice. Członkiem grupy może zostać każdy kto mówi po polsku. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

Dziękuję, zostaję

W ciągu ostatnich kilku tygodni zewsząd dobiegały nas pogłoski o masowych powrotach emigrantów do Polski. Miał nas do nich popychać tutejszy kryzys gospodarczy, słaby kurs funta oraz widmo masowych zwolnień. Ale i ja, i Wy ciągle tu jesteśmy.

No bo dlaczego mielibyśmy wracać, skoro w Polsce średnie zarobki są ciągle niższe niż na Wyspach, bezrobocie jest tam ciągle wyższe, a w porównaniu z innymi obywatelami Unii Europejskiej przeciętny Polak mieszkający w Polsce jest zamożniejszy tylko od Bułgara i Rumuna?

Warrington potrzebuje Polaków

Imigranci z krajów takich jak Polska czy Węgry mogliby pomóc wypełnić lukę, która istnieje w związku z niedostatkiem młodych, wykwalifikowanych pracowników w angielskim mieście Warrington i okolicach – napisał www.warringtonguardian.co.uk.

Bridgewater Canal w Warrington