Do góry

emigracja

Załącz swoją krótką historię emigracji!

Polacy pierwszej, drugiej i trzeciej generacji zostali zaproszeni do dzielenia się swoimi imigracynymi doświadczeniami w Szkocji poprzez zamieszanie zdjęć, grafik oraz swoich historii na stronie Scottish Connections - nowym internetowym portalu stworzonym przez rząd szkocki, aby promować szkockie związki ze wschodnią Europą. Swoją historię opowiedział między innymi Łukasz Załuska.

Migranty, straceńcy

Kilka dni temu dostałam enigmatyczną propozycję, aby przejść się do polskiej telewizji i opowiedzieć w programie o tym, że Polacy na emigracji to jednak nie są straceńcy. Tak rozważam tę propozycję udziału w programie i przy okazji się zastanawiam, kto wymyśla i rozpowszechnia w Polsce idee o polskich migrantach straceńcach? Skąd to myślenie się w ogóle wzięło? Czyżby z zazdrości?

Miłość z rozłąką w tle

Dla mojego partnera decyzja jest prosta, powinnam powrócić do kraju. Nie chcę jeszcze wyjeżdżać, dlatego kontynuujemy związek na odległość, bez konkretnego planu na przyszłość. W pewnym stopniu obydwojgu nam z tym wygodnie - żadne z nas nie musi podejmować decyzji.

Polonia na Wyspach razem

Organizacje i stowarzyszenia polonijne z terenu Wielkiej Brytanii oraz Irlandii postanowiły połączyć siły. Oprócz swoich statutowych projektów, Polacy działający w różnych miastach dostrzegli potrzebę wzajemnej komunikacji.

Inicjatorami projektu są Stowarzyszenie Polskie w Irlandii Północnej, Stowarzyszenie Poland Street z Londynu, Stowarzyszenie Polonia Nottingham, Stowarzyszenie Polskie z Cambridge oraz Irish-Polish Society z Dublina. Akcja jak na razie ma poparcie Unison oraz Niezależnej Organizacji Europejskiej Młodzieży Polonijnej.

Wtórna migracja

O 70% w ostatnim kwartale 2008 r. wzrosła liczba zapytań Polaków z Wielkiej Brytanii o możliwości migracji do USA, Kanady i Australii – doniósł portal Global Visas, który śledzi zmiany w przepisach wizowych w różnych krajach.

Nie wiadomo, czy wzrost mierzony jest z kwartału na kwartał, czy z roku na rok, ani jak wygląda to zjawisko w danych liczbowych. Za zainteresowaniem nie muszą iść żadne działania, ale Global Visas wychwycił zjawisko wtórnej imigracji Polaków z Wysp.

Przedsiębiorcza jak Polka

Polki są najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Europie – od kilku lat fakt ten potwierdzany jest przez kolejne międzynarodowe badania. W 2006 roku aż 39% małych i średnich firm nad Wisłą należało do pań. Dla porównania, w tym samym roku kobiety były właścicielkami 27% firm w Wielkiej Brytanii. Czy przedsiębiorczość jest również cechą polskich emigrantek na Wyspach?

Życie w rozkroku

Zaraz po powrocie nie jest źle. Potem dopiero robi się mniej ciekawie. Jak już przejdzie ta cała "popowrotowa" euforia. I wtedy pojawia się myśl: "Do Londynu mogę zawsze wrócić. Kto wie, może już niedługo?"...

„Masz PLan na powrót?”

W poniedziałek 24 listopada w Londynie, premier Donald Tusk zainaugurował program informacyjny „Masz PLan na powrót?”. To program wsparcia ułatwiający Polakom, którzy zdecydowali się opuścić kraje emigracji, powrót do Polski. Podczas spotkania premier odpowiedział na pytania przedstawicieli organizacji polonijnych w Wielkiej Brytanii.

„Powrotnik. Nawigacja dla powracających”

Emigracja niejedno ma imię

W dzisiejszych czasach przenosimy się z jednego państwa do drugiego jak z miasta do miasta. „Emigrujemy” w tej chwili znaczy właściwie tyle, co „wyjeżdżamy”. A jak wyglądała emigracja polska w czasach PRL–u? Co mówią ci, którzy zmierzyli się z dwoma obliczami życia na obczyźnie?

Wzrost rasizmu w Szkocji

W ostatnim roku wzrosła liczba ataków na tle rasistowskim w szkockim regionie Highlands. Przedstawiciele lokalnej policji są zdania, że kryzys gospodarczy oraz rywalizacja o prace mogą być powodami wzrostu napięcia w społeczeństwie – podaje serwis BBC.

Wśród narodowości, które najczęściej są przedmiotem ataków są Anglicy i Polacy. W okresie od kwietnia 2005 roku do marca 2008 roku zgłoszono 108 przypadków ataków na tle rasistowskim w stosunku do Anglików oraz 31skierowanych do Polaków.