Do góry

zdrowie

Czat na www.powroty.gov.pl

Portal www.powroty.gov.pl zaprasza na czat 24 maja (poniedziałek) w godzinach 17.00 - 19.00. Tematem czatu będzie prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej po powrocie z zagranicy do Polski.

Gościem portalu Powroty.gov.pl będzie Marcin Haśnik z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ekspert odpowie na pytania dotyczące zmian w przepisach w sferze korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej, które weszły w życie z dniem 1 maja 2010.

Wśród tematów znajdą się m.in:

Lekarz ogólny - zmiana zasad zapisywania

Minister zdrowia Andy Burnham chce pacjentom w Anglii dać możliwość wyboru lekarza z dowolnego rejonu. Rozwiązanie to szczególnie przypadnie do gustu osobom dojeżdżającym do pracy.

Obecnie pacjenci mogą się zapisać do lekarza ogólnego tylko w przychodniach znajdujących się najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Partia Pracy od kilku lat realizuje plan reformy służby zdrowia z Wielkiej Brytanii. Zmiana z zasadach przydzielania lekarza ogólnego ma na celu poprawienie jakości świadczonych usług.

Szkoci najzdrowsi

Według najnowszych danych Szkoci najdłużej cieszą się dobrym zdrowiem wśród wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii, jednak wciąż żyją najkrócej ze wszystkich Brytyjczyków – podaje dziennik „The Scotsman”.

Dane Urzędu Statystycznego pokazują, że średnia długość życia mężczyzn, którzy nie cierpią na poważne choroby wzrosła z 60 do 62 lat od początku 2000 roku. W przypadku kobiet długość życia w dobrym zdrowiu wzrosła z 63 do 64 lat.

Zgony podczas porodów w Szkocji

Kobiety w Szkocji najczęściej umierają podczas porodu. Liczba zgonów jest najwyższa w Europie zachodniej – podaje serwis BBC.

Według badań przeprowadzonych przez World Health Organisation 13 na 100 000 Szkotek umiera podczas porodu. Średnia liczba zgonów w Europie to sześć.

Dane te zostały zaprezentowane na konferencji położnych, która odbywa się w Glasgow.

Liczba zgonów podczas porodów w Szkocji jest zbliżona do tej w krajach byłego Związku Radzieckiego takich jak Białoruś czy Łotwa.

Jak znaleźć placówkę NHS

W Wielkiej Brytanii funkcjonuje kilka dróg dostępu do informacji na temat służby zdrowia, adresów lokalnych placówek zdrowotnych, jak również porad dotyczących zdrowia i zdrowego trybu życia.

Osoby które nie mają dostępu do internetu, mogą skorzystać z informacji dostępnych książkach telefonicznych oraz w miejskich/wiejskich bibliotekach. Biblioteki to skarbnice wiedzy na wszelakie lokalne tematy. Możesz tu pytać o przychodnie, dentystów i przedszkola, znajdziesz tam też komputery z darmowym dostępem do internetu.

Anglia

Naukowcy używają komputera do walki z HIV

Naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego wykorzystują komputer najwyższej technologii na świecie, aby opracować lek zapobiegający zarażeniu się wirusem HIV – informuje serwis BBC.


Eksperci za pomocą zaawansowanej technologii komputerowej starają się odkryć w jaki sposób wirus atakuje komórki ludzkie. Dzięki temu mają nadzieję opracować lek zapobiegający infekcji.

Większośc lekarzy i naukowców skupia się na leczeniu osoby zaatakowanej przez HIV.