Do góry

festiwal

Edynburg w śmieciach podczas Festiwalu?

Edynburgowi grozi kompromitacja, jeśli nie dojdzie do rozwiązania sporu pomiędzy lokalnymi władzami miasta a służbą oczyszczania. W czasie Festiwalu stolica Szkocji może pokryć się górami śmieci, które będą zagrażać nie tylko mieszkańcom miasta, ale i turystom.

Edynburscy "śmieciarze" zdecydowali się nie robić nic, co wykracza poza granice minimum. Jest to efekt decyzji o obcięciu rocznej stawki wypłacanej pracownikom służby oczyszczania miasta z 18 do 12 tysięcy funtów.

Polska tradycyjna, Polska nowoczesna

Orkiestra św. Mikołaja

Dzisiaj, 23 kwietnia, będzie miało miejsce oficjalne otwarcie pierwszego Festiwalu Kultury Polskiej w Edynburgu. Bogaty program wydarzeń nie zmieścił się w ramach zaplanowanych czterech dni, dlatego już od poniedziałku można było w Edynburgu podziwiać wystawy polskich artystów oraz oglądać polskie filmy. Największa uczta jednak przed nami. Dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, na które z festiwalowych wydarzeń się wybiorą, kilka słów zachęty.

Festiwal Kultury Polskiej w Edynburgu

Po raz pierwszy w historii Szkocji na wielu scenach Edynburga zagości polska kultura w wielu rozmaitych formach. W dniach 20-26 kwietnia mieszkańcy Szkocji będą mieli szansę uczestniczyć w blisko 20 wydarzeniach kulturalnych podczas których zaprezentowane zostanie to co najlepsze we współczesnej polskiej kulturze i sztuce.

Krakowiacy

Kolejne sukcesy polskich filmowców

Dwa filmy dokumentalne zrealizowane w koprodukcji polskiej, zakwalifikowały się do konkursu imienia Jorisa Ivensa dla pełnometrażowych dokumentów 21. Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA).

IDFA (International Documentary Film Festival Amsterdam) jest najważniejszym i jednym z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Odbędzie się w dniach 20 - 30 listopada.

Do konkursu wybiernaych jest zaledwie 16 filmów z całego świata.

Wspomniane polskie koprodukcje, jakie będą wyświetlane to:

Festiwal filmowy w Edynburgu

Kadr z filmu „Katyń”

W poniedziałek 10 listopada w kinie Filmhouse w Edynburgu rozpocznie się Zimowy Festiwal Filmów z Europy Wschodniej i Centralnej. Impreza potrwa do 13 grudnia. Wśród wyświetlanych filmów znajdzie się również polska produkcja – „Katyń”.

Winter Festival of Central and East European Cinema został zorganizowany przez University of Glasgow oraz kino Filmhouse w Edynburgu. Podczas festiwalu wyświetlane będą filmy m.in. z Polski, Węgier, Serbii, Bośni, Gruzji, Słowenii oraz Czech.

Festiwal w Knockengorroch - wyniki konkursu

Przedostatni weekend września (19-21) to spektakularne zamknięcie okresu letnich festiwali w Szkocji. Na malowniczych wzgórzach Galloway na farmie Knockengorroch odbędzie się festiwal muzyki źródeł, The Hairth Music Festival. Oprócz muzyki folkowej z różnych zakątków świata usłyszymy lokalne, celtyckie brzmienia. Hasło festiwalu „Music to the Hills, People to the Land" mówi samo za siebie.

Festiwal w Knockengorroch – wygraj bilet

Przedostatni weekend września (19-21) to spektakularne zamknięcie okresu letnich festiwali w Szkocji. Na malowniczych wzgórzach Galloway na farmie Knockengorroch odbędzie się festiwal muzyki źródeł, The Hairth Music Festival. Oprócz muzyki folkowej z różnych zakątków świata usłyszymy lokalne, celtyckie brzmienia. Hasło festiwalu „Music to the Hills, People to the Land" mówi samo za siebie.

Live at Loch Lomond 2008

Sex Pistols, Groove Armada, Happy Mondays, Pete Doherty – tych i wielu innych wykonawców zobaczyć można było na żywo w pierwszy sierpniowy weekend na festiwalu Live at Loch Lomond.

Żywa muzyka ze sceny, znani DJ-e grający w tym samym czasie w festiwalowych namiotach, wybuchowa mieszanka słońca, deszczu i błota przyciągnęły tłumy spragnionych dobrej zabawy ludzi.

Presteigne Festival of Music and the Arts

Presteigne Festival of Music and the Arts w 26 roku swojego istnienia, odbywać będzie się między 21 a 26 sierpnia. Złoży się nań ponad 30 różnych wydarzeń, w tym 15 koncertów, wykłady, spotkania z kompozytorami, wystawy, projekcje filmowe, wieczorki poetyckie i atrakcje dla dzieci.

Główną salą festiwalu będzie St Andrew's Church w Presteigne, a pozostałe występy będą mieć miejsce w kościołach i salach pięknych okolic walijskich Marches.

Trzy polskie sztuki na Edinburgh International Festival

W tym roku na Edinburgh International Festival będziemy mieli okazję zobaczyć trzy znakomite polskie sztuki w wykonaniu aktorów Teatru Rozmaitości – „4.48 Psychoza”, „Król Roger” i
„Dybuk”.

4.48 PSYCHOZA (4.48 Psychosis)

piątek 15.08 – niedziela 17.08, 20:00
King’s Theatre (2 Leven St, Edinburgh, EH3 9LQ)

4.48 nad ranem, to godzina, kiedy wola życia jest najsłabsza. To także chwila, w której człowiek chory psychicznie czuje spokój, choć wydaje się być wtedy doprowadzonym do granic.