Do góry

edukacja

Dyrektorzy szkół muszą szukać oszczędności

Dyrektorowie szkół w Wielkiej Brytanii zostali ostrzeżeni w czasie konferencji rządowej, że "muszą zacisnąć pasa" i przygotować się na ciężkie czasy – pisze Guardian.co.uk.

W czasie konferencji w National College for Leadership of Schools, ministrowie poprosili, aby dyrektorzy zaoszczędzili 1 miliard funtów bez zwalniania nauczycieli.

Brytyjska szkoła nie zaszkodzi

“Nie podoba mi się, ze moje dziecko zostaje ocenianie za „effort” a nie za wiedzę” skarży się Mariola, mama 12 letniego Konrada. Uważa, że jest to dobre dla maluchów, że od starszych należy wymagać trochę więcej niż pracy domowej pełnej kolorowych zdjęć i obrazków. Marioli nie podoba się brytyjski model edukacji. Martwi się, ze jej syn nie nauczy się tego, czego według niej powinien.

Północnoirlandzki "drenaż mózgów" zwalnia

Queen's University w Belfaście

Młodzi ludzie z Irlandii Płn. już nie tak chętnie podejmują studia w innych częściach Wielkiej Brytanii. Jeśli wyjeżdżają, to zwykle wyrażają chęć powrotu w rodzinne strony, by tu żyć i pracować po studiach – podaje serwis BBC.

Młodzi nauczyciele bez pracy

Setki świeżo upieczonych nauczycieli ma problem ze znalezieniem stałej pracy na pełen etat w Szkocji – informuje serwis BBC.

Według statystyk Rządu Szkockiego w lutym było 607 wolnych miejsc pracy dla nauczycieli, to o 13% mniej niż w zeszłym roku.

1 600 nauczycieli, którzy uzyskali dyplom w lecie 2007 roku nie ma pracy na pełen etat.

Wybrałeś już szkołę dla swojego dziecka?

Szkoła publiczna, państwowa, a może zintegrowana? Ogólnokształcąca, czy zawodowa? Koedukacyjna? Rodzice jedenastolatków w Irlandii Północnej staną niedługo przed ważnym wyborem – pisze Belfast Telegraph.

Rodzice uczniów, którzy są obecnie w 6 klasie szkoły podstawowej, z początkiem 2009 r. zostaną poproszeni o wyznaczenie szkół ponadpodstawowych, do których chcieliby, aby uczęszczały ich dzieci.

Wykłady uniwersyteckie na iPodzie

University College London, Open University i Trinity College Dublin udostępnią swoim studentom wykłady zarejestrowane w programie iTunes, które będzie można odsłuchać lub obejrzeć na iPodzie – informuje BBC.

Informacje edukacyjne są już dostępne w Stanach Zjednoczonych za darmo jako tzw. „iTunes U” w sekcji, w której pobierane są pliki muzyczne.

Studenci pomagają polskim dzieciom w integracji

Studenci z University of Glamorgan w Cardiff spędzili dzięń z polskimi uczniami z Cardinal Newman School przygotowując wschodnioeuropejskie potrawy, aby pomóc dzieciom w dostosowaniu się do życia w nowym kraju – informuje ic.Wales.co.uk.

Polacy odwiedzili kampus Uwic’s Cardiff w ramach projektu First Campus, którego celem jest pomoc dzieciom imigrantów w nauce angielskiego i integracji z brytyjskim społeczeństwem.

Doktorat w Wielkiej Brytanii

Tytuł doktora jest w Wielkiej Brytanii tytułem prestiżowym, który otwiera drogę nie tylko do dalszej kariery akademickiej, ale także do pracy na wyższych szczeblach w organizacjach, instytucjach i firmach poza uniwersytetem.

Przebieg typowych studiów PhD

Polskiemu stopniowi „doktora” odpowiada w UK: doctorate degree, D.Phil lub PhD (oba skróty pochodzą od Doctor of Philosophy, ale ten drugi jest znacznie częściej spotykany).

Egzaminy GCSE i A LEVEL

General Certificate of Secondary Education

General Certificate of Secondary Education, GCSE, zdawany jest zwykle na zakończenie nauki w szkole średniej, w wieku 15-16 lat. Uczniowie mogą wybrać 6-10 przedmiotów, uzyskując stopnie A - G, przy czym stopień A jest najwyższa oceną.