Do góry

Historia

Krzyż Wiktorii

Zaduch tropikalnej nocy nieco zelżał, kiedy od strony rzeki Chindwin, najważniejszego dopływu Irrawadi zerwał się lekki wietrzyk. Deszcz przestał padać, co na początku pory monsunowej, która zaczęła się zaledwie dziesięć dni wcześniej było rzeczą dość niezwykłą. Trzech skośnookich żołnierzy ukrytych w płytkim, błotnistym wykopie na skraju dżungli odetchnęło. Jeden z nich czyścił karabin Lee Enfield, podczas gdy drugi zeskrobywał zakrzywionym nożem kukri błoto z butów. Trzeci wpatrywał się w ciemną ścianę lasu odległą o kilkadziesiąt metrów.

Tajemnice Szkocji

We wrześniu, Szkoci i inni, którzy mieszkają w Szkocji (włączając polskich rezydentów na liście wyborczej), będą zaproszeni do podjęcia znaczącej decyzji - czy Szkocja powinna pozostać częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, czy zerwać 300-letnią unię i iść swoją drogą, jako niezależne państwo.

Legenda o potworze z Loch Ness znana jest na całym świecie. Fot. © Michael Rosskothen - Fotolia.com

Uczczenie pamięci gen. Władysława Sikorskiego w 70-lecie śmierci

Najważniejszą uroczystością upamiętniającą 70-tą rocznicę śmierci Gen. Władysława Sikorskiego będzie Msza Święta w Katedrze Westminster w dniu 15 lipca o godzinie 19:30.

Poniżej informacje na temat dodatkowych wydarzeń związanych z rocznicą:

4 lipca 2013 r. – uroczystości w Gibraltarze z udziałem Ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego, kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministra Andrzeja K. Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Ostatni patrol

Kapitan Jan Grudziński, fot. WikipediaSzkocja, Rosyth, 1 czerwca 1940 roku, godzina 20:00. Mat Feliks Prządak oparł się o barierkę na górnym pokładzie okrętu-bazy HMS "Forth" i spojrzał tęsknym wzrokiem na wyjście z zatoki. Minął już ponad tydzień od chwili, kiedy "Orzeł" wyszedł na kolejny patrol. Popłynąłby oczywiście z nimi, gdyby nie ta cholerna grypa... Tuż przed wypłynięciem odwiedziło go trzech kolegów.

Śladami Jane Austen

W tym roku upływa 200 lat od publikacji "Dumy i uprzedzenia", najsłynniejszej powieści Jane Austen, przedstawiającej historię miłości energicznej Elizabeth Bennet i niewzruszonego pana Darcy. Wielka Brytania przygotowała specjalne atrakcje związane z tą rocznicą.

Obecnie w domu pisarki mieści się Jane Austen’s House Museum (Muzeum Domu Jane Austen). Fot. cwasteson (CC BY 2.0)

"Czy Powstanie Styczniowe miało sens?"

Biblioteka Polska POSK w Londynie zaprasza na spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem pt. "Czy Powstanie Styczniowe miało sens?".

Dyskusję poprowadzi dr Richard Butterwick-Pawlikowski (UCL-SSEES).

Data: 21 kwietnia 2013 r., godzina 17:00
Miejsce: Sala Malinowa POSK.
238-246 King Street, W6 0RF London

"Latający cyrk" Skalskiego

Stanisław Skalski i jego słynna eskadra przeszła do historii jako "Latający cyrk". Skalski był jednym z najwybitniejszych i najodważniejszych pilotów II wojny światowej.

Imperial War Museum on the IWM Non Commercial Licence, Wikimedia

Ten niezwykły człowiek urodził się 27 listopada 1915 roku. Był jedynym dzieckiem wiejskiego agronoma z Kodymy koło Odessy. Trzy lata później przeprowadził się z rodzicami do Polski i zamieszkał w Dubnie na Podlasiu. Tam też zdał maturę.

Jakuba Sobieskiego wycieczka do Anglii

Podróże w wieku XVII miały charakter turystyczno - naukowy oraz informacyjno - polityczny. Miały nauczyć oraz "dać obycie". Podejmowali je wówczas prawie wszyscy młodzi magnaci. Peregrynacje, jak je nazywano, to było okno na świat. Wprowadzały one przybyszów z Rzeczpospolitej w kontakty intelektualne z przedstawicielami myśli europejskiej oraz dawały możliwość zapoznania się z osiągnięciami kultury Europy Zachodniej.

Wielka Brytania wspomina ofiary Holokaustu

Miliony pomordowanych w czasie Holokaustu Żydów, oraz przedstawicieli innych nacji, wspominanych było kilka dni temu w Wielkiej Brytanii, co stanowiło część obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W ubiegłą niedzielę, na terenie Wielkiej Brytanii odbyło się ok. 1500 spotkań i uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Fot. Wikimedia, United States Holocaust Museum.

Syndykaliści – ruchy pracownicze w UK

W UK spotykają się silne idee związkowe i ochrony pracowników. Jest wiele organizacji związkowych, jednak oprócz tych, które "trzymają władzę", są też mniejsze, które często wytykają błędy tym większym. Są zazwyczaj bliżej problemów pracowniczych, bo ich członkowie nie siedzą w gabinetach związkowców, a walczą razem z nimi na pierwszej linii frontu: przy taśmie, kielni, piecu…