Do góry

finanse

Czy za wszystko musimy płacić?

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, pracujący za granicą Polacy przesłali swoim rodzinom w kraju około 70 mld złotych! Nikt nie policzył jednak milionów, które wydaliśmy na prowizję i opłaty poniesione za dokonanie tych transferów.

Lepiej mieć długi

Co trzeba zrobić, żeby móc kupić nowy * (...) na Wyspach?

Polacy, którzy zaciągnęli kredyty i pożyczki na Wyspach, są bardziej wiarygodni finansowo niż ci, którzy tylko gromadzą oszczędności i posiadają stałą pracę. Mają oni większą szansę na kredyt, bo bank otrzymał gwarancję, że ich klient będzie umiał oddać pożyczone pieniądze.

Jak to działa?

Finanse i granty na start

Każdy nowy biznes potrzebuje pieniędzy na start. Trzeba kupić sprzęt, urządzić lokal i ponieść koszty marketingu - a to wszystko zanim jeszcze zaczniesz zarabiać.

Materiał powstał przy współpracy z Business Gateway

Rachunki za mieszkanie

Gaz i elektryczność

Wybór dostawcy gazu i elektryczności nie stanowi problemu, a ceny energii są dość przystępne.

Dobrym pomysłem jest wybranie jednego usługodawcy dla obu nośników (umowa tego typu to tzw. Dual Fuel), dzięki czemu masz możliwość skorzystania z atrakcyjnych rabatów. Porównanie propozycji cenowych głównych dostawców energii znajdziesz na stronie UK Power www.ukpower.co.uk.

Kursy badawcze - finanse

Prawie wszystkie uczelnie ustaliły opłatę za studia doktoranckie w roku akademickim 2005/2006 dla studentów brytyjskich/unijnych w wysokości 3085 GBP – taką kwotę pokrywa za studentów państwo (pod warunkiem, że ten rodzaj pomocy im przysługuje).

Niektórych studentów kierunków badawczych w dziedzinie nauk przyrodniczych i inżynierii może obowiązywać opłata dodatkowa (bench fee) za materiały zużywalne i pomoce naukowe wykorzystane w trakcie prowadzonych przez nich badań.

Akademickie kursy podyplomowe - finanse

Uczelnie maja prawo ustalać własne opłaty za kursy podyplomowe.

Standardowa opłata za kurs Master’s wynosi 3085 GBP rocznie w roku akademickim 2005/2006 – taką kwotę pokrywa za studentów państwo (pod warunkiem, że ten rodzaj pomocy im przysługuje).

Jednakże opłaty za znaczną liczbę popularnych i/lub kosztownych kursów, szczególnie na takich kierunkach jak prawo, finanse, medycyna oraz niektóre dziedziny nauki i technologii obecnie wynoszą w granicach 5000 GBP rocznie, a niektóre przekraczają nawet 10000 GBP.

Kursy pierwszego stopnia - finanse

Państwowe instytucje szkolnictwa wyższego różnicują czesne na niższe tzn. „home fees” (studenci krajowi i z państw członkowskich Unii Europejskiej) i wyższe tzn. „overseas fees” (studenci spoza Unii Europejskiej) oraz decydują, która z opłat zostanie pobrana.

Studia - finanse

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku przyniosło zmiany w studiowaniu na Wyspach Brytyjskich.

Do naszej akcesji traktowani byliśmy jak mieszkańcy krajów pozaeuropejskich, np. Japonii, Rosji, czy Brazylii. Skutkowało to wysokim czesnym na brytyjskich uczelniach – nawet do kilkunastu tysięcy funtów za rok nauki. To zamykało drogę wieluosobom, które nie mogły pozwolić sobie na tak duży wydatek.

Ile kosztuje porządek

Sprzątanie szkockich ulic kosztuje rocznie 70 milionów funtów – wynika z obliczeń rad miejskich oraz służb porządkowych. Za nieprzestrzeganie porządku, czyli za zachowania anty-społeczne, grożą wysokie kary pieniężne, a nawet więzienie.

Gumy, odpadki, psie odchody

Rocznie na sprzątnięcie gum do żucia z ulic Glasgow, władze miasta wydają 400 tys. funtów.
Usunięcie graffiti z murów i ścian to kolejne 900 tys.