Do góry

zasiłki

Zasiłki - bajki bez happy endu

Virginia Woolf twierdziła, iż "nic się naprawdę nie wydarzyło, dopóki nie zostało opisane". Napisano w końcu oficjalnie i o tym, o czym plotkują dorośli i o czym wie każde dziecko na Wyspach – benefitowych przekrętach.

Housing Benefit

Zasiłek Housing Benefit przyznawany jest osobom o niskich dochodach celem pomocy w pokryciu wydatków na czynsz.

Zasiłek mieszkaniowy wypłacany jest przez lokalne władze osobie, której został przyznany lub bezpośrednio wynajmującemu. Cały proces jest poufny, a wynajmujący nie musi wiedzieć o przyznanym zasiłku.

Czytaj więcej w Poradniku Housing benefit.

Rząd brytyjski odbierze zasiłki

Jak podaje BBC, rząd brytyjski jest uprawniony do podjęcia działań, w celu odzyskania zasiłków socjalnych przyznanych "przez pomyłkę". Decyzja Sądu Najwyższego zapadła dzisiaj.

Organizacje działające na rzecz biednych dzieci dowodziły, że ministerstwa nie mają prawa domagać się zwrotu przepłaconych zasiłków, kiedy odbiorca nie zrobił niczego złego.

Jednak Sąd Najwyższy w precedensowym postępowaniu ogłosił, że rząd był "uprawniony do żądania zwrotu pieniędzy". Według prawników, decyzja Sądu Najwyższego wpłynie na los setek tysięcy osób.

Koniec z oszustami zasiłkowymi

Liczba osób skazanych w Irlandii Północnej za nielegalne pobieranie zasiłków podwoiła się w ciągu niespełna dwóch ostatnich lat – poinformował serwis BBC.

W tym roku w Irlandii Północnej za korzystanie z nieprzysługujących zasiłków skazano 330 osób.

Złapani na przestępstwie wnioskodawcy często otrzymują wyrok w zawieszeniu i/lub karę grzywny oraz nakaz zwrotu przyznanych w wyniku oszustwa pieniędzy.

Praca podczas ciąży

W Wielkiej Brytanii pracującym kobietom w ciąży przysługuje specjalna ochrona. Mają prawo do płatnego dnia wolnego na badania prenatalne, płatnego urlopu macieżyńskiego oraz zasiłku. Prawo zapewnia również kobietom w ciąży ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Pracujące kobiety w ciąży mają cztery główne prawa:

  • płatne wolne na badania prenatalne;
  • 52 tygodnie urlopu macierzyńskiego;
  • dodatków dla matek, zwykle jest to zapomoga macierzyńska;