Do góry

praca

Eksperci: ustalmy 21-godzinny tydzień pracy

Zespół ekspertów New Economics Foundation uważa, że liczba godzin pracy w tygodniu powinna być zredukowana do 21, co pomogłoby wzmocnić gospodarkę oraz polepszyć standard życia – pisze BBC.

Redukcja godzin pomogłaby złagodzić skutki bezrobocia oraz zmniejszyć poziom przepracowania. Obecnie przeciętny Brytyjczyk pracuje średnio dużo dłużej niż 30 lat temu, mimo że bezrobocie wynosi 2,5 miliona.

Brytyjska gospodarka "o krok od poprawy"

Zdaniem British Chambers of Commerce (BCC) gospodarka Wielkiej Brytanii jest o krok od wyjścia z recesji – pisze BBC.

Z ankiety przeprowadzonej przez BCC dotyczącej ostatniego kwartału 2009 roku wynika, że pojawiła się poprawa w wielu obszarach, szczególnie w sektorze produkcyjnym. W najgorszym stanie są nadal usługi, pomimo tego, że eksport w sektorze usługowym jest coraz mocniejszy.

Nieznośna ciężkość bytu

Piątek, godzina 17, bar na Canary Wharf w Londynie zaludnia się w ciągu kilku minut. Szanse, aby usiąść przy prywatnym stoliku są nikłe, to jednak nikogo nie zniechęca.

Dla londyńczyków piątkowa wizyta w pubie to punkt kulminacyjny tygodnia, nawet jeśli trzeba pić na stojąco, stawiać kufle na wspólnym stole lub nie stawiać ich w ogóle. Tłum w barze przepycha się i przekrzykuje.

Milczenie nie jest dla londyńczyków złotem, jest bowiem temat, który niczym chipsy o smaku octu i soli, przy piwie jest nieodzowny. Tym tematem jest praca.

My boss is from Poland

Harówka na zmywaku? Dla wielu polskich emigrantów to odległe wspomnienie. Od czasu, gdy unijne kraje otworzyły dla nas swoje rynki pracy, wielu naszych rodaków wspięło się po szczeblach zagranicznej kariery.

Carpenter ciągle w cenie

Dobra wiadomość dla wszystkich ze stolarskim fachem w ręku. Przemysł meblarski na Wyspach twardo broni się przed skutkami recesji. Jeśli masz potrzebne kwalifikacje, pracę w tej branży znajdziesz od ręki.

Etaty są dostępne niemal od zaraz w rejonie Londynu, Cambridgeshire oraz Birmingham, czyli w tych częściach kraju, gdzie zlokalizowane są duże skupiska firm z tego sektora – mówi Sara Paleczny z agencji 2B Interface Poland.

Czy po studiach wypłyniesz?

Statystyki wieszczą wizję kolejnego "straconego pokolenia": ponad jedna szósta młodych osób na Wyspach nie posiada źródła utrzymania, w tym aż jedna trzecia absolwentów szkół średnich, którzy nie zdecydowali się na dalsze kształcenie.

Gdzie ten kryzys?

Inwestycje liczone w dziesiątkach milionów funtów, setki powstających właśnie miejsc pracy i zadowoleni mieszkańcy. Tak wygląda recesja w małym mieście na północy Anglii.

Nie ma sezonowej pracy?

Ankieta zorganizowana przez National Union of Students Scotland (NUS) pokazała, że studenci mają problem ze znalezieniem pracy na wakacje z powodu recesji. Wielu z nich będzie musiało się zadłużyć, aby kontynuować studia.

Ankieta potwierdziła informacje o sporych liczbach studentów, którzy spędzają godziny na roznoszeniu CV do sklepów i kawiarni. Dla tych, którzy mieszkają w biedniejszych regionach, będzie to bardzo ciężki okres.

16 Polaków zginęło w czasie pracy

Od 2002 roku zginęło na brytyjskich budowach, farmach i w przedsiębiorstwach 16 Polaków, co stanowi aż 38% ogólnej liczby ofiar śmiertelnych wśród obcokrajowców. Dlaczego Polacy?

Dlaczego tak wielu? Odpowiedzią jest raport "Wypadki śmiertelne imigrantów w miejscu pracy w Wielkiej Brytanii", opracowany przez Centre for Corporate Accountability (CCA) i kancelarię prawną Irwin Mitchell.

Zła wiadomość dla imigrantów

Niedawny dwudniowy strajk w terminalu gazowym South Hook w Milford Haven w południowej Walii i solidarnościowe strajki w kilku innych, dużych zakładach energetycznych i rafineriach wymusiły na pracodawcy ustępstwa.