Do góry

Irlandia Północna

Belfast: Polka startuje w wyborach

Magdalena Wolska jest pierwszą Polką, która zdecydowała się na karierę polityczną w Irlandii Północnej. Kandydatka staruje z ramienia Social Democratic and Labour Party (SDLP) – podaje bbc.co.uk.

W Irlandii Północnej żyje ponad 5200 imigrantów z Polski, którzy zarejestrowali swoje prawo do głosu w wyborach. Wśród innych mniejszości etnicznych, których aktywność wyborcza stale rośnie, znajdują się również Litwini (1600), Portugalczycy (1200) oraz Hindusi (1000).

190 funtów dla ciężarnych

Każda kobieta w Wielkiej Brytanii, która urodzi dziecko po 6 kwietnia 2009 roku otrzyma jednorazową zapomogę w wysokości 190 funtów – czytamy w serwisie BBC.

Kobiety mogą ubiegać się o dotację będąc już w 25 tygodniu ciąży. Należy tylko wypełnić odpowiedni wniosek pobrany z urzędu Revenue and Customs.

Zapomoga nie ma wpływu na inne pobierane świadczenia i nie zależy od wysokości dochodów. Wsparcie przyznawane jest na każdą ciążę, a nie każde dziecko.

Brak prądu i nieprzejezdne drogi

Tysiące mieszkańców Irlandii Północnej boryka się z brakiem prądu i nieprzejezdnymi drogami w wyniku ulewnych opadów deszczu i silnych wiatrów, jakie nawiedziły tę cześć Zjednoczonego Królestwa w mijający weekend – donosi BBC.

Policja apeluje do kierowców, aby siadali za kierownicą tylko w razie absolutnej konieczności. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność i pamiętać o tym, że drogi są oblodzone, a w związku z porywistym wiatrem istnieje duże niebezpieczeństwo zawalenia przydrożnych drzew.

Emigranci powracają na Wyspy

Z koncertami na Wyspach Brytyjskich zagości w przyszłym tygodniu (18, 19, 20 grudnia) nowojorska grupa Gogol Bordello. Zobaczyć ich będzie można w Londynie, Glasgow oraz Dublinie.

Zaczęli od rosyjskiego wesela, obecnie mają na koncie Glastonbury, Roskilde a nawet Live Earth, gdzie zaprosiła ich sama Madonna. Ich ostatni album zatytułowany „Super Taranta” zebrał bardzo dobre recenzje.

Bezdomni imigranci

W Irlandii Północnej rośnie liczba bezdomnych imigrantów – donosi serwis BBC. Coraz więcej obcokrajowców zwraca do tutejszych organizacji charytatywnych z prośbą o dach nad głową.

Dokładna liczba bezdomnych imigrantów w Irlandii Północnej nie jest znana, jednak przedstawiciele pomagających im organizacji mówią o dwukrotnym wzroście w ciągu ostatnich miesięcy.

Wsparcie dla polskich alkoholików

W Irlandii Północnej swoją działalność rozpoczęło Stowarzyszenie Abstynenckie „Krokus" – grupa wsparcia dla Polaków borykających się z problemem nadużywania alkoholu.

Stowarzyszenie oferuje swoje wsparcie od kilku miesięcy. Założyciele bazują na własnych doświadczeniach, jakie wynieśli z Polski, będąc członkami podobnych grup. Nie mają wątpliwości, że taki projekt jest potrzebny Polakom w Irlandii Północnej.

Dyżur konsularny w Belfaście

Konsulat Generalny RP w Edynburgu informuje o terminie następnego dyżuru konsularnego w Irlandii Północnej, w Belfaście.

Dyżur odbędzie się w dniach:

  • środa, 26 listopada 2008, godz. 9:00 - 18:00;
  • czwartek, 27 listopada 2008, godz. 9:00 - 16:00;
  • piątek, 28 listopada 2008, godz. 9:00 - 16:00.

Interesanci będą przyjmowani w siedzibie Stowarzyszenia Polskiego w Irlandii Północnej pod adresem: 7 North Street, BT1 1NH Belfast /I piętro/.

Najzimniej od 70 lat

Tak zimnego października w Irlandii Północnej nie było od 70 lat – donosi BBC. Synoptycy ostrzegają kierowców przed opadami śniegu i trudnymi warunkami jazdy.

We wtorek termometry w Irlandii Północnej wskazywały najniższą październikową temperaturę od 1934 roku.

Synoptycy ostrzegają kierowców, że pomimo iż środa zaczęła się całkiem sucho, należy się spodziewać opadów deszczu, które następnie zamienią się w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Parking tylko dla miejscowych

Rząd Irlandii Północnej pomoże mieszkańcom Belfastu rozwiązać problem brakujących miejsc parkingowych - informuje serwis BBC.

Mieszkańcy północnoirlandzkiej stolicy narzekają, że pracujący tu kierowcy spoza miasta zajmują ich miejsca parkingowe przy domach, zamiast korzystać z płatnych parkingów gdzieś indziej. Jak mówi minister infrastruktury Conor Murphy, miejscowi od lat byli „nękani przez przyjezdnych do pracy, zostawiających swoje auta na całe dnie”. Teraz będą mieli zagwarantowane bezpłatne rezerwacje na te miejsca.

Zwolnienia w służbie zdrowia

Ponad 700 pielęgniarek w Irlandii Północnej może stracić pracę. To tylko cześć planowanych redukcji, związanych z rządowym programem, w ramach którego w ciągu najbliższych 3 lat w służbie zdrowia zlikwidowanych ma zostać blisko 2 500 etatów – podaje BBC.

Minister zdrowia Michael McGimpsey wyjaśnia, że szuka 344 mln funtów oszczędności, zgodnie z rządowym programem zwiększania wydajności. Dodaje, że redukcje zatrudnienia są konieczne, jeśli usługi NHS mają być bezpieczne.