Do góry

Artykuły

Warunki życia a zdrowie psychiczne Polaków

Warunki życia w Polsce są szkodliwe dla zdrowa i zwiększają ryzyko zachorowania na choroby psychiczne – tak twierdzi 70% dorosłych Polaków biorących udział w badaniu CBOS. Aż 86% ankietowanych odczuwa zdenerwowanie i rozdrażnienie, a 54% objawy depresji. Co wpływa na kondycję psychiczną naszego społeczeństwa?

W Polsce rocznie dochodzi do blisko sześciu tysięcy prób samobójczych. Fot. sekushy(CC BY-SA 2.0)

Toksyczna symbioza

W powietrzu unosi się zapach kawy. Lubi kawę. Mówi, że to jedna z niewielu rzeczy, której jej nie obrzydził. Alkoholu już nie lubi. Za bardzo jej się z nim kojarzy. Sam zapach przywołuje wspomnienia rzeczy, do których nie chce wracać. Teraz ma niemal 30 lat. Dziecko. Dwa koty. Jest, jak sama mówi, spokojna. Kilka lat temu przeszła piekło z alkoholikiem. Opowiem ci jej historię, chcesz? Nie taką typową o biciu, o znęcaniu się. Ale wciąż brzydką.

Porozmawiajmy o macierzyństwie

Kiedy trzydziestolatka oznajmi bliskim, że nie chce mieć dzieci, wszyscy uważają, że na pewno jeszcze zmieni zdanie. Jeśli to samo powie czterdziestolatka, spotka się z litościwym: "Nie martw się, jeszcze może ci się udać". Coraz więcej kobiet jednak świadomie wybiera bezdzietność. Czy są wybrykami natury?

Polak zakończył 712-kilometrowy bieg

Burzą braw przywitali wczoraj Michała Nowickiego pracownicy organizacji SAMH, których promował w całej Wielkiej Brytanii biegnąc przez ostatnie 15 dni. – Jeśli zaczynacie myśleć o samobójstwie, natychmiast się skontaktujcie ze SAMH – apeluje do Polaków.

O godz. 15.20 Michał zakończył bieg przed Edinburgh Royal Hospital. Tu jako terapeuta pracuje z osobami, które m.in. chciały targnąć się na swoje życie.

Michał Nowicki biegnie z Londynu do Edynburga

W strugach deszczu wybiegł w niedzielę punktualnie o godz. 10 spod londyńskiego Parliament Square. – Jestem dobrze przygotowany. Dam radę – powiedział portalowi Emito.net przed startem w 712-kilometrową trasę.

13.05.2012 godz. 7.26

Dziś ostatni etap biegu Michała z Peebles do Edynburga.

- Dziś ostatni etap do Edynburga, 26 mil. Nie mogę w to uwierzyć. Tak więc doczekałem się by zobaczyć synka Grega, żonę Monikę i moich przyjaciół - napisał dziś rano na Facebooku. - Czuję się poddenerwowany i podekscytowany!

Klub Polskich Mam

Czasami jest tak, że wracasz do domu, a mąż zmęczony po pracy nie chce słuchać o tym, co dziecko robiło w ciągu dnia. I jedyna rzecz, o jakiej marzy to obiad i sen. A kobieta, która cały dzień spędza w domu chciałaby porozmawiać, poradzić się albo zwyczajnie ponarzekać. One są szczęściarami. Bo oprócz najbliższej rodziny mają swoje grono oddanych przyjaciółek, na które mogą liczyć w każdej sytuacji.

Fot. Christiana Ann VanMeter

Taniec to przyjemność, prestiż i zdrowie

Jutro Sylwester i początek Karnawału. Wiele par zastanawia się czy przesiedzieć ten czas przed telewizorem czy zostawić leniwe przyzwyczajenia, wyjść z domu i potańczyć. Taniec jest znakomitym sposobem na poprawę kondycji. Świetnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. To rozrywka, sport i przyjemność.

Licho nie śpi

– Niech pani napisze ten artykuł. Wiem, że młodzi ludzie teraz mogą być wszędzie, że podróżują i myślą, że cały świat należy do nich, co zasadniczo jest pozytywne. Ja też, gdy wyjechałem, to wie pani: hulaj duszo, piekła nie ma!

Dopiero później, kiedy dowiedziałem się, że jestem zakażony HIV, to tak, jakbym w nos dostał. Wszystko się dla mnie skończyło. Chciałem uciec, zniknąć. Stąd też mam na swoim koncie dwie – na całe szczęście nieudane – próby samobójcze.

Czy naprawdę wiesz, co w UK jesz?

Znany krytyk kulinarny Robin Goldstein podał 18 osobom jedzenie dla psów oraz cztery różne rodzaje pochodzących z supermarketu konserw. Poprosił uczestników badania, by wybrali próbkę, która jest jedzeniem dla zwierząt. Udało się to zaledwie trzem. Dziwne? Nie, gdy zerknie się na wyniki badań jakości pożywienia na sklepowych półkach.

Pijany jak Polak? Raczej jak Brytyjczyk

Pijany jak Polak? Stereotyp. Już prędzej jak Brytyjczyk. Opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia dane pokazują, że Wyspiarze piją nieco więcej niż my i są pod tym względem w ścisłej światowej czołówce.

Przeciętny dorosły Anglik lub Szkot wypija rocznie ponad 13 litrów czystego alkoholu. Przede wszystkim piwa, ale nie stroni też od mocniejszych trunków.