Do góry

Igrzyska Wspólnoty Narodów 2014 czas zacząć!

Organizowane co cztery lata Igrzyska Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games) odbędą się w 2014 roku. W dniach od 23 lipca do 3 sierpnia będzie je gościć Glasgow - pierwsze co do wielkości miasto w Szkocji. Rywalizacja obejmie 17 dyscyplin sportowych, w których wystąpią przedstawiciele 71 terytoriów i krajów, należących niegdyś do brytyjskiego imperium, a obecnie do Wspólnoty Narodów. Największe emocje czekają na tych, którzy zdecydują się obserwować rywalizację w Glasgow.

Fot. A CGI of the Glasgow 2014 Commonwealth Games, VisitBritain.

To niecodziennie wydarzenie organizowane jest w wyjątkowym mieście. Glasgow od 2008 roku należy do Sieci Kreatywnych Miast UNESCO - UNESCO Creative Cities Network - jako Miasto Muzyki (UNESCO City of Music). Glasgow znane jest bowiem z cenionych w Wielkiej Brytanii muzeów, teatrów, sal koncertowych i galerii oraz z tętniących życiem restauracji.

Więcej szczegółów na stronie: na www.glasgowcityofmusic.com.

Galijska nazwa Glasgow - Ghlaschu - oznacza dosłownie “kochane, zielone miejsce” (“Dear Green Place”). Wyjaśnienie jest proste: jest tu sporo parków, z których mogą korzystać mieszkańcy, a miasto otaczają wspaniałe, wiejskie krajobrazy. W pobliżu Glasgow znajduje się też wytwórnia whisky oraz kilka pól golfowych. Można tu łatwo dojechać samochodem, autobusem, pociągiem i samolotem.

1. Najważniejsze wydarzenia

Ceremonia otwarcia igrzysk odbędzie się 23 lipca 2014 r. na stadionie piłkarskim Celtic Park, mogącym pomieścić ponad 60 tysięcy widzów. Ceremonia zamknięcia - 3 sierpnia na szkockim stadionie narodowym Hampden Park, przed 44-tysięczną publicznością.

Sztafeta Królowej (The Queen’s Baton Relay) tradycyjnie obiegnie kraje Wspólnoty Narodów. Na igrzyska w Glasgow przygotowano specjalną pałeczkę, w której 9 października 2013 roku w pałacu Buckingham królowa Elżbieta umieściła swoje przesłanie dla Wspólnoty. Stamtąd biegacze zanieśli ją do Glasgow, a następnie w cztery strony świata: od równin Afryki po błyszczące wieżowce Singapuru, od tropikalnych wysp St. Lucia i Dominika po ośnieżone góry Kanady. Sztafeta zakończy swój bieg 23 lipca 2014 r. w Glasgow na ceremonii otwarcia.

2. Miejsca

Zawody odbędą się w 14 miejscach, zlokalizowanych zarówno w samym Glasgow, jak i w jego okolicy. Łatwy dojazd z centrum miasta zapewni transport publiczny. W pobliżu Glasgow odbędą się zawody w takich dyscyplinach jak triatlon (w Strathclyde Country Park), nurkowanie (na basenie Royal Commonwealth Pool w Edynburgu) oraz strzelectwo (nieopodal Carnoustie, na wschodnim wybrzeżu Szkocji).

Na nowym obiekcie Emirates Arena odbędzie się turniej badmintona, natomiast na przyległym welodromie Sir Chris Hoy Velodrome (otwartym w październiku 2012 roku) zawody kolarskie. Szkocja może pochwalić się znakomitymi wynikami w kolarstwie torowym (sześć medali w Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 2006 roku oraz trzy w 2010 roku), toteż welodrom słusznie został nazwany na cześć Chrisa Hoya - największego szkockiego kolarza, zdobywcy złotych medali podczas Igrzysk Olimpijskich i Igrzysk Wspólnoty Narodów.

Więcej szczegółów na stronie: www.emiratesarena.co.uk

Centrum wystawowo-konferencyjne SECC Precinct (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct) będzie największym terenem rozgrywek podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów. Odbędzie się tu rywalizacja w takich dyscyplinach jak boks, judo, wrestling i podnoszenie ciężarów. Nowa hala sportowo-koncertowa The Hydro, zdolna pomieścić 12500 widzów, będzie gościć zawody gimnastyczne oraz finały netballa. W SECC znajdzie się także główne centrum prasowe oraz międzynarodowy ośrodek nadawczy.

Na terenie centrum mieszczą się sale wystawowe oraz słynne audytorium Clyde Auditorium, nazywane “pancernikiem” ze względu na charakterystyczny, przypominający skorupę dach. The Hydro, którego otwarcie planowane jest na jesieni 2013 r., ma gościć prawie 140 różnych wydarzeń rocznie. Przewiduje się, że będzie to jedna z najpopularniejszych scen na świecie, obok tak znanych miejsc jak Madison Square Garden w Nowym Jorku i O2 w Londynie.

Więcej szczegółów na stronie: www.thehydro.com

Na stadionie piłki nożnej Celtic Park odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk, natomiast na Hampden Park uroczystość zamknięcia. Tam także odbędą się zawody lekkoatletyczne. Hampden Park ma fantastyczne muzeum futbolu z 2500 eksponatów, które można zwiedzać codziennie z przewodnikiem. Chętni mogą nawet spróbować wbić piłkę do bramki.

Więcej szczegółów na stronie: www.hampdenpark.co.uk

Informacje o wszystkich obiektach, na których będą odbywać się igrzyska, można znaleźć na: www.glasgow2014.com/games/venues.

Tor kolarski, gotowy na Glasgow Commonwealth Games 2014, które odbędą się latem, na przełomie lipca i sierpnia. Fot. VisitBritian

3. Paraolimpiada

Podczas jedenastu dni igrzysk zaplanowano też zawody dla osób niepełnosprawnych. W 2014 roku zostanie wręczona największa liczba medali paraolimpijskich w dziejach Igrzysk Wspólnoty Narodów. Niepełnosprawni sportowcy będą się ubiegać o 22 medale w takich dyscyplinach, jak triatlon w zespołach mieszanych oraz pierwsze w historii igrzysk parasportowe zawody w kolarstwie torowym.

4. Wydarzenia kulturalne

Igrzyska Wspólnoty Narodów poprzedzi szereg wydarzeń kulturalnych.

Więcej szczegółów na stronie: www.glasgow2014.com/culture.

5. Zwiedzanie Glasgow

Turystom spragnionym wrażeń Glasgow oferuje dużo więcej niż tylko wydarzenia sportowe. Miłośnicy sztuki mogą spędzić dzień w galerii Burrell Collection, oglądając dzieła Rodina, Degasa i Cezanne’a lub też w Kelvingrove Art Gallery & Museum, galerii sztuki i muzeum prezentujących 8 tysięcy eksponatów pogrupowanych w 22 działy tematyczne.

Więcej szczegółów na stronie: www.glasgowlife.org.uk/museums/pages/home.aspx.

Prace architekta Charlesa Rennie Mackintosha widoczne są w całym mieście, ale na szczególną uwagę zasługuje zaprojektowany przez niego budynek szkoły Glasgow School of Art. Sklepy w dzielnicy Merchant City oferują prace międzynarodowych i miejscowych projektantów. Warto przespacerować się brzegiem rzeki Clyde, gdzie niegdyś koncentrował się szkocki przemysł stoczniowy, do Riverside Museum i centrum nauki Science Centre, a następnie na West End, do jednej z wielu kawiarni i restauracji lub tętniących życiem pubów.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych:

  • www.glasgow2014.com
  • www.peoplemakeglasgow.com
  • www.glasgowlife.org.uk

Komentarze