Do góry

Zima 2014-2015: przebojowe wystawy w Londynie

Zimą niby nie bardzo jest po co wychodzić z domu: niepogoda, szybko zapadające ciemności, potrzeba dłuuugiego ubierania się przed i rozbierania po. Niby tak, ale z drugiej strony to właśnie wtedy najlepiej wybrać się… na wystawę. Będziemy we wnętrzu, w przyjemnym cieple, miło spędzimy czas, a po drodze do domu można jeszcze wpaść na coś smacznego. Wybierzmy się zatem do muzeum!

Benedict Cumberbatch w płaszczu Belstaff. Fot. Colin Hutton c Hartswood Films, za: Visit Britain

1. Constable: narodziny mistrza

John Constable, malarz romantyczny urodzony w Suffolk, za życia nie odnosił dużych sukcesów. Jego obrazy były cenione we Francji, ale w Anglii sprzedał ich tylko dwadzieścia, a dopiero po pięćdziesiątce został mianowany gościnnym wykładowcą w Royal Academy of Arts, gdzie nauczał przez krótki czas przed śmiercią.

Oczywiście, teraz jest niezwykle uznanym nazwiskiem w świecie sztuki, a Muzeum Wiktorii i Alberta organizuje wystawę prac Constable’a - obok klasycznych pejzażystów - Ruisdaela i Claude’a. Wystawionych jest ponad 250 rysunków i akwarel, a także mezzotint i szkiców olejnych. Tej jesieni Constable zmierzy się z Turnerem podczas dwóch przebojowych wystaw: Victoria and Albert Museum (wystawa czynna do 11 stycznia 2015 r.)

2. Sherlock Holmes

Sherlock Holmes jest jednym z najsławniejszych londyńczyków w historii. Wystawa w Muzeum Londynu ma na celu odkryć, kim był Holmes i dlaczego wiktoriański detektyw stworzony przez Arthura Conan Doyle’a pozostaje popularny do dzisiaj. Wśród eksponatów znajduje się dziewiętnastowieczny portret sir Arthura Conan Doyle’a, oryginalne manuskrypty, a także płaszcz i szlafrok, które nosił Benedict Cumberbatch w serialu “Sherlock” nakręconym przez BBC.

Zbiór obrazów, rysunków, ilustracji i fotografii odsłonią oblicze wiktoriańskiego Londynu, przybliżając odwiedzającym znane miejsca oraz kulturowy klimat, który zainspirował twórczość Conan Doyle’a: Museum of London (wystawa czynna do 12 kwietnia 2015 r.)

3. Astronomiczna fotografia roku

Na niesamowitych fotografiach, które zakwalifikowano do finału tegorocznego konkursu, można zobaczyć psychodeliczne zorze, zadziwiające deszcze meteorytów oraz centrum mgławicy Serce. Ta ostatnia jest obłokiem świecącego gazu w konstelacji Kasjopei. Bezpłatna ekspozycja prezentuje niezwykłe zdjęcie zgłoszone przez rekordową liczbę uczestników i reprezentujące godne uwagi osiągnięcia astrofotografii: The Royal Observatory Greenwich (wystawa czynna do 22 lutego 2015 r.)

4. Prawda i pamięć: sztuka brytyjska z czasów pierwszej wojny światowej

“Ta wojna była po prostu za duża”, wyznał William Kennington, kiedy w 1915 r. ukończył swoje arcydzieło “The Kensingtons at Laventie” - jeden z pierwszych eksponatów, które będzie można obejrzeć w sekcji “Pamięć” tej dwuczęściowej wystawy.

Władze liczyły na to, że Kennington namaluje więcej obrazów dorównujących przejmującej scenie, która przedstawia wyczerpanych i rannych żołnierzy z jego oddziału w chwili refleksji po marszu na kwaterę z okopów. On jednak nie mógł się na to zdobyć. Wojna była po prostu za duża: Imperial War Museum (wystawa czynna do 8 marca 2015 r.)

5. Rembrandt: późne prace

Trzeba odwagi, żeby pokazać najlepsze prace jako pierwsze (etykieta muzealna nakazuje dawkowanie arcydzieł), a kuratorzy National Gallery udowodnili, że mają jej w nadmiarze, eksponując prawdopodobnie najwspanialszą grupę obrazów na świecie na samym początku tej wyjątkowej wystawy. Jest ona szokująco prosta - cztery płótna z autoportretami i jedna akwaforta Rembrandta Harmenszoona van Rijna zawieszone obok siebie - lecz doskonale ilustruje cały geniusz i człowieczeństwo holenderskiego artysty: National Gallery (wystawa czynna do 18 stycznia 2015 r.)

6. Późny Turner: malarstwo wyzwolone

Są artyści, których ostatnie dzieła budzą szczególne emocje. Późny Rembrandt. Późny Beethoven. Opowiadają w nich o śmiertelności: stoją nad grobem, ale uporczywie trzymają się istnienia, powracając znad krawędzi nieskończoności. Porównanie Beethovena z Turnerem jest całkiem trafne. Obaj byli dziećmi Oświecenia, obaj badali granice własnej wyobraźni ,a ich ostatnie eksperymenty budziły kontrowersje: Tate (wystawa czynna do 25 stycznia 2015 r.)

Komentarze