Do góry

6 zamków wartych zwiedzenia: Szkocja

Kontynuujemy zwiedzanie zamków Wielkiej Brytanii. Po zeszłotygodniowej wizycie w Anglii i Walii, zgodnie z zapowiedzią dziś zapraszamy do subiektywnego przeglądu kilku zamków Szkocji.

Tutejsze budowle wyróżniają się tym, że stoją na niegościnnym terenie, który sam w sobie pełni funkcję obronną. Wobec tego były budowane jako rezydencje - pozwala to nacieszyć oko odmienną architekturą od przysadzistych konstrukcji walijskich.

Crichton Castle, Midlothian

Pierwszy z brzegu przykład budowy z myślą o wyglądzie, a nie cechach defensywnych. Architekt Francis Steward, który jest autorem budowli, podróżował po Włoszech, gdzie duże wrażenie zrobił na nim tamtejszy styl budowania.

Castle Tioram, Highlands

© Cisek Ciesielski - Fotolia.com - Zamek z bliska…
© Heartland Arts - Fotolia.com …i z oddali. Robi duże wrażenie.

Ze względu na zły stan techniczny turyści nie mają już wstępu do tego celtyckiego na wskroś zamku - zamknięto go dla zwiedzających w 1998 roku. Dwa lata później zawaliła się jedna ze ścian. W dalszym ciągu można jednak nacieszyć oczy jego umiejscowieniem - wzniesiony na skale, zwrócony w stronę Atlantyku pokazuje majestat klanu Macdonald z Clanranald.

Powstały plany rewitalizacji zabytku, jednak nie zdobyły przychylności ze względu na zbyt awangardowy charakter (część miała stać się mieszkalna, część pozostałaby do użytku zwiedzających).

Eilean Donan Castle, Highlands

© Aenyeth - Fotolia.com

Zamek umiejscowiony jest nad Loch Duich na niewielkiej wysepce. Należący do klanu Mackenzie, powiązany z klanem Macrae. Dostaniemy się do niego po kamiennym moście - dzięki restauracji w XX wieku jest dostępny dla zwiedzających.

Miłośnicy Jamesa Bonda rozpoznają zamek pojawiający się w filmie “Świat to za mało”.

© fenlio - Fotolia.com

Zamki kojarzą się raczej z chłodnymi murami - w niektórych miejscach jednak ten chłód jest niczym w porównaniu z warunkami panującymi na zewnątrz. Tak jest w przypadku zamku Dunnottar - dla odmiany będącego tak naprawdę twierdzą mającą baczenie na Morze Północne.

Obecnie pozostały po nim ruiny, malownicze umiejscowienie na klifie oraz historyczne znaczenie zachęcają jednak do odwiedzin tej fortyfikacji. Zamek stał się znany po ukryciu w nim szkockich klejnotów koronnych podczas inwazji Olivera Cromwella.

Kilchurn Castle, Argyll and Bute

© petr112 - Fotolia.com

Młodzieniaszek pośród propozycji - powstał bowiem w XV wieku. Położenie nad Loch Awe ma swoje plusy i minusy. Do niewątpliwych zalet należy malowniczość usytuowania obecnych ruin Kilchurn. Zamek ucierpiał najbardziej od uderzenia pioruna, po którym został całkowicie opuszczony.

Minusem jest fakt, że czasami woda w jeziorze się podnosi tworząc z miejsca jego wzniesienia wyspę i utrudniając dotarcie do niego. Zamek jest udostępniony do zwiedzania wyłącznie latem.

Duntulm Castle, Wyspa Skye

© david hughes - Fotolia.com

Obecnie niemal kompletnie zrujnowany, był ważnym zamkiem w konflikcie MacLeodów i Macdonaldów - w 1650 został rozbudowany. Już 80 lat później został nagle porzucony i rozebrany na budulec przez Sir Alexandera MacDonalda - kamienie posłużyły do wzniesienia nowej rezydencji nieopodal.

Legenda mówi, że opuszczenie zamku nastąpiło po upuszczeniu przez opiekunkę syna ówczesnego zarządcy zamku. Miał on wypaść przez okno i zginąć na kamieniach poniżej - za co opiekunka została wysłana na północny Atlantyk w malutkiej łódeczce.

Komentarze 8

astroman
8 078
astroman 8 078
#114.02.2016, 10:21

Co oni tam w tej Anglii wiedzą o szkockich zamkach, że taką perełkę jak poniżej pomineli ;)

Zamek Sinclair & Girnigoe w Caithness.

Zgodnie z legendami, zamek ten jest jednym z miejsc w którym może być ukryty Święty Gral.
Sinclair'owie są od dawna powiązywani z Gralem z powodu Williama (1028-1070) i jego zaszczytnej roli i tytułu obrońcy Holy Rood. Dawne powiązania Sinclair'ów z Templariuszami i Masonerią również przyczyniły się do powiązania losów Świętego Grala z tym klanem.
Ponad to kaplica Rosslyn Chapel została zbudowana przez pierwszego Earl'a Caithness Williama Sinclair'a. Zgodnie ze spekulacyjną literaturą Gral jest ukryty w "filarze uczniów" kaplicy Rosslyn jednak nowsza pseudo-historyczna ksiażka "Święta Krew, Święty Gral" promuje bardziej bezpośrednie powiązanie zamku Sinclair'ów w Caithness ze Świętym Gralem sugerujac, że to właśnie tutaj jest on ukryty.

pies.ogrodnika
142
#214.02.2016, 12:45

#1 co w Twoim pojęciu oznacza święty graal??

Judasz
6 278
Judasz 6 278
#314.02.2016, 13:24

Święty Graal to jest taki kufel do piwa o pojemności 0.5 l przy pomocy którego szlachta rozpijala panszczyźnianego chłopa.

makxkondon
87
#414.02.2016, 16:35

to teraz śie dowiedżiał konkretnie ,a pózniej go zmieniono na bawarski litrowy kufel(to oznacza śip śagerze)

Judasz
6 278
Judasz 6 278
#514.02.2016, 17:24

i od tej pory nazywa się Świetny Gorol.... :)

Judasz
6 278
Judasz 6 278
#614.02.2016, 22:48

Kufel - kuflem, ale muszę przyznać rację Astromanowi że ten zamek co to jego zdjęcie Astroman wsadził - to on , ten zamek jest piękny, po prostu cudo. I mnie się wydaje że co jak co , ale ruiny to Szkoci potrafią piękne budować.

Negocjator
7 825 9
Negocjator 7 825 9
#715.02.2016, 08:24

Eilean Donan jest też planem dla filmu "Highlander" niezbyt właściwie przetłumaczonego na "Nieśmiertelny"

Chociaż z drugiej strony jak go nazwać "Góral" to od razu masz negatywne skojarzenia z zakopiańczykami usiłującym dutktkać cię z dutków; zas znowu "Gorol" daje negatywne skojarzenia z imigrantami na Górnym Ślaśku.

Czasem filmy należy pozostawiać przy oryginalnych tytułach.

siedem
3 112 107
siedem 3 112 107
#817.02.2016, 13:45

rzeczywiscie zestawienie zamkow które sá polozone w niedostepnych miejscach , niekoniecznie najciekawszych