Do góry

Dziecko a obywatelstwo

Temat zamknięty
szalony_mustang
4 822
21.12.2019, 18:28

Moj przyjaciel jest w zwiazku ze Szkotka i posiadaja dziecko. Dziecko oficjalnie posiada tylko obywatelstwo brytyjskie, nie zostalo zgloszone do polskiego USC a jedynie zarejestrowane w Register Office. Mowie o oficjalnym obywatelstwie, poniewaz zgodnie z przepisami RP jesli jeden z rodzicow jest obywatelem RP dziecko z automatu jest uprawnione do posiadania obywatelstwa RP. Dotychczas nie bylo z tym problemu, podroze po Europie odbywaly sie na podstawie brytyjskiego paszportu, rodzina czesto wyjezdzala tez do Polski, jednak wraz z nieuchronnym brexitem pojawia sie pytanie, czy wyjezdzajac z dzieckiem do Polski po brexicie beda mieli pewnosc ze nie beda miec problemu z powrotem do Szkocji jesli dziecko posiada tylko brytyjski paszport? Wiem ze wiele polskich rodzin zyjacych poza UE mialo z tym problemy i byli zmuszeni do wyrabiania dzieciom polskich paszportow pomimo iz mialy obywatelstwo innego kraju. Pojawia sie tez inne pytanie, czy polskie przepisy prawne nakladaja obowiazek rejestracji w polskim urzedzie dzieci polakow urodzone poza granicami kraju? Probowalem znalesc odpowiednie interpretacje do stosownych przepisow prawnych, ale nie udalo mi sie rozwiac watpliwosci, moze ktos mial lub slyszal o podobnych sytuacjach i moze podzielic sie doswiadczeniami?

szalony_mustang
4 822
#6122.12.2019, 23:17

:) ciesze sie ze choc Tobie sie udalo. Co do perelek to moim faworytami sa przepisy okreslajace wykazywanie kosztow prowadzenia dzialalnosci gospodarczej. Nowe przepisy zwykle wchodzily w zycie z dniem 01.01 i np. dotyczyly uzytkowania samochodow sluzbowych, a scislej sposobu ksiegowania kosztow paliwa. W roku poprzednim paliwo do samochodow sluzbowych odliczalo sie z przychodu wraz z podatkiem VAT, ale juz na podstawie nowych przepisow trudno bylo wywnioskowac czy odliczac VAT czy tez nie. Wysylalo sie zapytania o interpretacje do Urzedu Skarbowego a on odsylala do Izby Skarbowej, wysylalo sie do Izby Skarbowej a ta miala 90 dni na odpowiedz, a ksiegowosc musiala zamknac miesiac. Interpretacja nigdy nie nadchodzila. Przedsiebiorca dowiadywal sie zwykle po kilku miesiacach, pokatnymi zrodlami z Urzedu Skarbowego jak ma zaksiegowac te koszty paliwa i mial duzo szczescia jesli pokrywalo sie to z tym co przewidziala ksiegowa. Jesli mial niefart, stawal sie przestepca skarbowym.

Najlepsza odpowiedz jak kiedys uslyszalem wydzwaniajac do US w sprawie interpretacji brzmiala: prosze zaksiegowac tak jak Pan uwaza, my jak przyjdziemy na kontrole to Panu powiemy czy zaksiegowal Pan dobrze czy zle :D ot Polska

azteca
282
azteca 282
#6223.12.2019, 08:56

To jest pikuś.

W Sierpniu i Listopadzie tego roku zmieniały się na raty przepisy odnośnie wierzytelności.

Według dawnych przepisów doręczenie wezwania stawało się skuteczne po drugim awizowaniu (próbie doręczenia wezwania). Obecnie staje się skuteczne po faktycznym doręczeniu co pewnie byłoby dobre gdyby nie to, że ...........

Jeśli wezwanie nie zostanie doręczone dwukrotnie to sąd zawiesza postępowanie i lecą okresy przedawnienia. Jeśli wierzyciel nadal chce skutecznie doręczyć wezwanie to jedynym sposobem jest skorzystanie z komornika. Komornik pobiera opłatę "z góry" i podejmuje próby (nie określono ile) doręczenia wezwania. Jeśli w ustalonym przez siebie terminie nie uda mu się doręczyć wezwania to wysyła zwrotkę do sądu "nie ustalono miejsca pobytu adresata" ale pobraną opłatę zatrzymuje.

Przepisy z założenia są bardzo dobre bo wzorowane na systemie amerykańskim z tą różnicą, że w tamtym systemie funkcjonuje "doręczyciel sądowy" czyli osoba wpisana na listę doręczycieli, której jedynym zadaniem jest znalezienie adresata i wręczenie mu dokumentów - choćby w na ulicy w korku.

W Polsce tego nie ma, a więc urządzona raj dla dłużników takich jak alimenciarze, wyłudzacze kredytów itp. Jednak najbardziej ucierpią drobni przedsiębiorcy, którzy stają się wierzycielami, a dłużnicy unikają opłacenia faktur. I tu kolejny kwiatek - faktura podlega opodatkowaniu w chwili wystawienia, a nie jej opłacenia (chyba, że coś się zmieniło przez ostatnie lata). Oznaczało to, że z chwilą wprowadzenia FV do księgowości następował obowiązek podatkowy.

Wierzyciel musiał płacić, a dłużnik się śmiał i jeździł przysłowiowym "Porsche"

Więcej, korzystając z "dużej ulgi budowlanej", odliczano materiały i robociznę i budowa szła jak należy. Po 2 latach od zakończenia inwestycji Urząd Skarbowy zrobił "krzyżówkę" czyli tzw. krzyżową kontrolę podatkową za 5 lat wstecz.

Znaleźli jedną "ich zdaniem" nieścisłość, a mianowicie odliczenie od podatku rolety okiennej. W przepisach dla podatnika ta roleta była na liście materiałów dozwolonych do odliczenia ale w "przypisach" niedostępnych dla podatnika zwanych "wykładnią podatkową urzędnika skarbowego" - czy jakoś tak wprowadzono katalog rolet i tak się zdarzyło, że moja roleta na tej liście się nie znalazła.

Wszczęto postępowanie administracyjno-skarbowe pod zarzutem wyłudzenia podatku w kwocie - jeśli dobrze pamiętam - chyba 12 czy 19zł po czym wydano decyzję administracyjną o nałożeniu grzywny w wysokości 100 000zł.

Po odwołaniu zmieniono ją i wydano kolejną - nakazującą jedynie "niezwłocznie" złożenie korekty podatkowej i uiszczenie zaległego podatku bez odsetek.

Ponieważ było to już zrobione wcześniej, sprawa na tym się zakończyła.

Jednak pokazało to, że życie podatnika zależy ot tego czy "pani z okienka" nie ma czasem okresu, a może miała kiepską noc, a może mąż jej nie zadowolił jak trzeba, a może po prostu twarz petenta jej się nie spodobała.

Pamiętasz taką firmę "Optimus"? US ją wykończył, a po latach okazało się, że US naruszył przepisy kilku ustaw regulujących podatki. Oczywiście nikt za to nie "beknął"

Oto Polska właśnie

szalony_mustang
4 822
#6323.12.2019, 11:50

Pamietam doskonale sprawe Optimusa, sledzilem ja na bierzaco. Krotko po tym w ten sam sposob upierdzielono duza szwalnie, niestety nie pamietam juz jej nazwy. Ile jeszcze firm rozjechano w ten sam sposob, trudno ocenic, Optimus i szwalnia to byly sprawy medialne, reszta nie miala jak ujrzec swiatla dziennego. Pamietam idiote ekonomicznego Balcerowicza, glownego winnego recesji gospodarki. Pamietam "fabryki faktur" dzieki ktorym nie majac nic wspolnego z prowadzeniem firmy, bez zaleglosci platniczych mogles z dnia na dzien stac sie dluznikiem z wpisem do Rejestru Dluznikow, nawet o tym nie wiedzac. Polska to bandycki kraj. Dlatego dzis dziwie sie ludziom ktorzy chca tam wracac, pracowac. Wiekszosc nie zdaje sobie sprawy ze zostalo im najwyzej 3 lata spokojnego zycia, dopoki US nie zapuka do ich drzwi z nakazem kontroli, poniewaz nie zdawali sobie sprawy iz pieniadze na ktore ciezko pracowali za granica i odkladali w bankach w Polsce, stana sie ich gwozdziem do trumny. Te pieniadze beda podstawa do opodatkowania dochodow uzyskanych za granica wg stawek US, a on poczeka spokojnie przez cale 5.5 roku od dnia wejscia ustawy w zycie i zacznie rzez.

Profil nieaktywny
mwi4176
#6423.12.2019, 11:59

Szkoda, ze ludzie tak sie obrazaja na tym forum.

A odpowiedz jest prosta.

Dziecko, ktorego jeden z rodzicow jest polskim obywatelem otrzymuje automatycznie polskie obywatelstwo. Rodzice moga w ciagu 6 miesiecy zglosic, ze nie chca polskiego obywatelstwa dla dziecka i wtedy tego obywatelstwa po prostu nie bedzie mialo.

Skoro jednak juz ma (niewazne czy ma wyrobiony paszport i czy jest zgloszony w USC) to w Wielkiej Brytanii (zakladajac, ze ma rowniez obywatelstwo) nie ma to zadnego znaczenia. Dla Brytyjczykow jest przede wszystkim Brytyjczykiem i nic ich nie obchodzi drugi paszport.

Tak samo dla Polakow jest Polakiem i tez nic nie obchodza ich inne paszporty.

Taka dosyc istotna sprawa: W Polsce polski obywatel musi okazywac polskie dokumenty w czasie kontroli granicznej. A wiec dziecko wylatujac z Warszawy do Londynu musi pokazac polski paszport. Oczywiscie w Londynie juz brytyjski.

I jesli komus bardzo zalezy, zeby paszportu dziecku nie wyrabiac (a zapomnial w ciagu 6 miesiecy od urodzenia zrezygnowac z polskiego obywatelstwa dla dziecka) a mimo to latac do Polski niech lata przez Berlin, Prage czy Wilno.

Moje dziecko ma 2 paszporty i pytalem na granicy wlasnie o ta kwestie i tak mi wytlumaczono.

sheen1
2 939
sheen1 2 939
#6523.12.2019, 14:03

tak mi się sprzed lat przypomniało jak mi prawie kobietę na lotnisku aresztowano ;-)

Moja luba wraz z naszym synem (3 latek tamtego czasu) wybrali się do naszych znajomych w Pl, ja miałem dolecieć następnego dnia.

Dziewczyna 2 paszporty, brytyjski i wenezuelski, syn brytyjski i polski, przy kontroli syn zapytany czy to jego mama poszedł w zaparte że nie (inne nazwiska) i nie dał się przekonać, musiałem zawracać na lotnisko żeby tożsamość matki potwierdzić bo synalek jej się wyparł ;-))), mina mamusi i celników bezcenna.

Profil nieaktywny
mwi4176
#6623.12.2019, 14:12

Moze sie czepiam, ale jesli polecieli do PL a Ty miales doleciec na drugi dzien to jacy celnicy ich zatrzymali, ze mogles sie cofnac i potwierdzic tozsamosc? Brytyjscy przy wylocie?

A tak wogole to dziecko wcale nie musi leciec z rodzicami.

Profil nieaktywny
Murzyn
#6723.12.2019, 14:16

Prawda moje dzieci też latały jak były małe z babcia, ciocią czy nawet raz ze znajomymi. I nikt nigdy o żadne pozwolenia nie pytał. Jedynie celnik czasami zadał dzieciom jakieś luźne pytanie żeby się przekonać czy są zadowolone.

Profil nieaktywny
Siema
#6823.12.2019, 14:16

#64

A wiec dziecko wylatujac z Warszawy do Londynu musi pokazac polski paszport. Oczywiscie w Londynie juz brytyjski.

W Londyne może okazać polski paszport jak każdy inny polski obywatel i też zostanie wpuszczony! Co ty piszesz w ogóle, od kiedy to dzieci mające tylko polski paszport w UK muszą okazywać brytyjski?

Profil nieaktywny
Siema
#6923.12.2019, 14:24

Puki co, brytyjskie dzieci mogą wylatywać z Polski na swoich brytyjskich paszportach, będąc tu np. na wakacjach a nawet tu mieszkając. Co innego po brexicie, bo puki co, jest tylko konieczność okazania dowodu tożsamości na granicy jakim jest paszport lub dowód osobisty.

azteca
282
azteca 282
#7023.12.2019, 14:49

Poki co przepisy sa jasne. Do i z kraju ktorego jest obywatelem wjezdzac u wyjezdzac mozesz jedynie na podstawie paszportu tego Panstwa, nie pitol glupot i nie mieszaj. Mowimy o dzieciach z podwojnym obywatelstwem. Poczytaj przepisy z linku do strony polskiej Strazy Granicznej i nie wprowadzaj ludzi w blad bo moga miec problemy na granicy.

Profil nieaktywny
Siema
#7123.12.2019, 14:53

Nie pitol azteca - bo mówimy o dziecku z jednym paszportem brytyjskim jak to pisze w temacie!

Profil nieaktywny
Siema
#7223.12.2019, 14:55

Co innego podwójne obywatelstwo a co innego tylko jedno!

Profil nieaktywny
Murzyn
#7323.12.2019, 15:07

#68 piszę oczywiście tylko o osobach z więcej niż jednym obywatelstwem

Każdy kto posiada obywatelstwo kraju w którym odbywa się kontrola graniczna musi okazać dokument właśnie z tego kraju (np. osoba z polskim i brytyjskim obywatelstwem pokazuje polski paszport w Polsce, a brytyjski w Brytanii).

Przepraszam że się niejasno wyraziłem wcześniej i zrozumiano mnie że Polak jedynie z polskim obywatelstwem miałby pokazywać gdzieś brytyjski paszport...

Profil nieaktywny
Siema
#7423.12.2019, 15:13

#73

No właśnie o to chodziło. Jak już wcześniej napisałem inaczej wygląda sprawa podwójnego obywatelstwa a inaczej jednego. Rodzice nie mają obowiązku (Polak/Szkot) aby dziecko posiadało podwójne obywatelstwo, tego prawo nie wymaga! Może mieć tylko 1 paszport i być obywatelem tylko 1 kraju! O tym jest mowa w temacie!

sheen1
2 939
sheen1 2 939
#7523.12.2019, 15:32

mwi4176

#66

Brytyjscy przy wylocie. Oczywiście że dzieciak nie musi latać z rodzicami, tylko że głupio wyszło że matka twierdziła że to jej dzieciak a dzieciak już nie.

Ja pierdo... napisałem tylko moją prawdziwą przygodę z celnikami a tu zaraz przypieprzanie.

Nie chcesz to nie wierz, mi to lata.

Profil nieaktywny
mwi4176
#7623.12.2019, 15:38

Przepraszam, ze sie czepiam. Moze miales taka historie, ale mi sie jeszcze nigdy nie zdazylo, zeby brytyjski celnik sprawdzal mi paszport przy wylocie.

Profil nieaktywny
Siema
#7723.12.2019, 15:51

Pal licho indywidualne historie, nie mające nic wspólnego z tematem.Tutaj od dwóch dni pisze się o podwójnym obywatelstwie dziecka chociaż temat dotyczy dziecka z 1 paszportem i jednym obywatelstwem. Gdzie w takim przypadku dziecko mające tylko 1 paszport i obywatelstwo tylko brytyjskie ma przy wylocie okazywać polski paszport! Według prawa może posiadać tylko 1 obywatelstwo brytyjskie (absolutnie nie musi posiadać polskiego!!!) - i kur... co za tym idzie 1 paszport brytyjski! Kur... a - mylicie podwójne obywatelstwo z jednym obywatelstwem!

AS11
548
AS11 548
#7823.12.2019, 15:55

To, że ma jeden paszport nie oznacza, że ma jedno obywatelstwo.

szalony_mustang
4 822
#7923.12.2019, 15:56

Dziecko Polaka posiadajace obcy paszport nie posiada Polskiego obywatelstwa tylko gdy rodzice dopelnia rezygnacji z Polskiego obywatelstwa w terminie 90ciu dni od daty urodzenia dziecka. W innym przypadku mozesz legitymowac dzieciaka nawet koorwa paszportem Lichtensztainu i uwazac ze ma tylko takie obywatelstwo, ale wg przepisow RP jest tez obywatelem RP i zeby wyjechac z Polski potrzebuje Polskiego paszportu, ponial?

Profil nieaktywny
mwi4176
#8023.12.2019, 16:07

#77 z tego co ja rozumiem to sprawa dotyczy dziecka z 1 paszportem i dwoma obywatelstwami (drugie polskie, ktore dostal automatycznie, dlatego, ze w ciagu 6 miesiecy czy tez wg innych zrodel 90 dni od daty urodzenia rodzice nie zrezygnowali z obywatelstwa).

szalony_mustang
4 822
#8123.12.2019, 16:10

dokladnie tak, wielu rodzicow uwaza ze jesli dziecko urodzilo sie tutaj i oni nie zglaszali dziecka w Polskim urzedzie to znaczy ze ma tylko tutejsze obywatelstwo, niestety myla sie i po 31 stycznia moga sie niezle zdziwic chcac wyjechac z dzieckiem z Polski

Profil nieaktywny
mwi4176
#8223.12.2019, 16:27

#81

tylko jedna uwaga:

31 stycznia chyba nie ma tu nic do rzeczy ?

Czy Brytania jest w UE czy nie to na polskiej granicy potrzebny jest polski paszport (oczywiscie caly czas mowimy o osobie z polsko-jakimsinnym obywatelstwem).

szalony_mustang
4 822
#8323.12.2019, 16:33

#82 no niekoniecznie, do tej pory tak Polska jak i UK byly w strefie Schengen i wielokrotnie czytalem o przypadkach kiedy nie tylko dzieci ale i dorosli podrozowali bez problemu na obcych paszportach, po 31.01 juz takiej mozliwosci nie bedzie (o ile nie wydarzy sie cud i znow przesuna termin brexitu).

jmariusz3
18 731
jmariusz3 18 731
#8423.12.2019, 16:34

A jesli matka jest polka, ojciec hiszpan, a dziecko urodzone w UK, to ile ma obywatelstw, i ktore jest najwarznijesz? ;)

jmariusz3
18 731
jmariusz3 18 731
#8523.12.2019, 16:37

UK nie jest w strefie Schengen.

szalony_mustang
4 822
#8623.12.2019, 16:38

na pewno posiada Polskie, nie wiem jak z hiszpanskim, bo tam moga byc inne przepisy, a jesli matka ma tez obywatelstwo brytyjskie lub stala rezydenture dziecko ma tez prawo do obywatelstwa brytyjskiego

https://magazynsquare.pl/blog/2018/04/13/obywatelstwo-brytyjskie-dla-dzi...

szalony_mustang
4 822
#8723.12.2019, 16:40

#85 sorry, chodzilo mi o sygnatariuszy aktu o swobodnym przemieszczaniu sie

szalony_mustang
4 822
#8823.12.2019, 16:41

#86 *matka lub ojciec

Profil nieaktywny
mwi4176
#8923.12.2019, 16:44

#84 jesli matka jest polka, ojciec hiszpan, a dziecko urodzone w UK to w UK najwazaniejszy jest brytyjski paszport, w Hiszpanii - hiszpanski, w Polsce - polski, a w kazdym innym kraju wszystkie trzy paszporty sa tak samo wazne.

Co prawda w niektorych krajach jedne sa bardziej a inne mniej przydatne, ale zaden z nich nie jest wazniejszy.

Mam wlasnie podobna sytuacje, wiec sluze rada jakby co.

jmariusz3
18 731
jmariusz3 18 731
#9023.12.2019, 16:52

Nie pytam sie o paszport, a o obywatelstwo, bo tyle sie tutaj o tym rozpisujecie.

Dopoki obywatel polski nie utraci obywatelstwa Polski, nie moze byc traktowany jak cudzoziemiec w Polce. Ok, a co jesli chodzi o dziecko? Tzn kiedy rodzic nie wystapil o wlasnie polski paszport, bo dziecko ma juz paszport UK, albo Hiszpanski. Rodzic musi czy tylko moze wystapic o polski dokument?

Katalog firm