Do góry

19-tego listopada, jak w każdy trzeci listopadowy czwartek, przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. W związku z tym organizacja non-profit "Eastern Europe Dependency and Cure Centre" wypowiada profilaktyczno-terapeutyczną walkę uzależnieniom destruktywnym dla człowieka, uruchamiając "Naszą Linię Uzależnień" - polskojęzyczny telefon zaufania i zarazem infolinię pomocową, mającą być pierwszym źródłem kontaktu w UK dla młodych emigrantów mających problemy z uzależnieniami.

Tradycja Światowego Dnia Rzucania Palenia zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych jako Great American Smokeout. Teraz rozprzestrzenia się z wolna wśród ludzi na całym świecie, docierając również do polskiej społeczności emigracyjnej osiadłej w Wielkiej Brytanii.

Organizacja "Eastern Europe Dependency and Cure Centre" założona została przez psychoterapeutkę Krystynę Walewską-Huseynov żyjącą w Londynie od 1981r. Celem uruchomienia "Naszej Linii Uzależnień" przez Krystynę Walewską-Huseynov i "Eastern Europe Dependency and Cure Centre" jest zdecydowane zapobieganie pogłębianiu się wśród młodej polskiej emigracji w UK negatywnych zjawisk związanych z uzależnieniami.

"Nasza Linia Uzależnień"

  • Numer stacjonarny w Londynie: +44 (0) 2032 860 570 (płatny tylko wg standardowych stawek operatorów telefonicznych)
  • Bezpłatny kontakt poprzez Skype: eedacc.org

Linia aktywna będzie w każdy czwartek miesiąca, począwszy od dnia 19 listopada 2009, między godziną 8:30pm a 10:00pm.

Dyżury prowadzone będą przez polskojęzycznych specjalistów pod kierownictwem Krystyny Walewskiej-Huseynov, posiadających doświadczenie zawodowe w pracy z problemami uzależnień i współuzależnień. Kontaktując się z nimi będzie można m.in. dowiedzieć się jak skutecznie walczyć z nałogami na Wyspach Brytyjskich, łącznie z uzyskaniem ważnych informacji na temat bezpłatnej pomocy NHS w zakresie rzucania palenia.

Problem uzależnienia od nikotyny dotyczy, wg danych GUS, aż 5% dorosłych Polaków. Ulega się temu nałogowi względnie łatwo. Sprzyja mu nieustabilizowany tryb życia, rozbieżność między aspiracjami a realiami, częsty stres – a więc wszystko to, co dobrze znają z własnego doświadczenia młodzi polscy emigranci w Wlk. Brytanii. Dlatego też, z myślą o przeciwdziałaniu skutkom kontaktu z paleniem, jaki chcąc nie chcąc mają dzieci tej młodej emigracji, EEDACC rozpoczyna regularne spotkania edukacyjne w Londynie, począwszy od Polskiej Szkoły na Putney.