Do góry

Polacy w przedsiębiorczej czołówce UK

Spośród każdych siedmiu funkcjonujących w Wielkiej Brytanii przedsiębiorstw jedno zostało założone przez imigranta. Pod względem liczebności przedsiębiorców danej narodowości, którzy na terenie UK założyli własny biznes, Polacy plasują się na szóstej pozycji.

Pod względem liczby przedsiębiorców danej narodowości, którzy na terenie Zjednoczonego Królestwa założyli własny biznes, Polacy plasują się na szóstej pozycji.

Badania przeprowadzone przez brytyjskie organizacje DueDil oraz Centre for Entrepreneurs (CFE) dowodzą, że przedsiębiorczy imigranci tworzą 14 proc. wszystkich miejsc pracy w Wielkiej Brytanii. Niemalże pół miliona przybyszy pochodzących ze 155 krajów prowadzi w UK własną działalność.

Spośród wszystkich tych narodowości, Polacy zajmują szóste miejsce pod względem liczby przedsiębiorców, pozostając w tyle jedynie za Irlandczykami, Hindusami, Niemcami, Amerykanami oraz Chińczykami, a wyprzedzając m.in. Francuzów, Włochów czy Pakistańczyków.

Jak dowiadujemy się z badania, najwięcej przedsiębiorców z kraju nad Wisłą działa w sektorach: budowlanym i nieruchomości (3027), produkcji i przemysłu ciężkiego (2129) oraz dóbr i usług konsumenckich (1288). Nasi rodacy dobrze odnajdują się także w branżach IT, mediów i rozrywki, opieki zdrowotnej, finansów, doradztwa z zakresu zarządzania, edukacji i służb publicznych, a także HR.

Polacy mają ogromną motywację, aby osiągnąć sukces za granicą. - Jedną z takich możliwości daje własny biznes - mówi Bartłomiej Kowalczyk, założyciel organizacji Polish Business Link, której celem jest promocja polskich i brytyjskich środowisk biznesowych.

“Na Wyspach założenie firmy trwa dwie minuty - tyle czasu spędzisz wypełniając odpowiedni wniosek online. System rozliczeń z brytyjskim fiskusem jest prosty i przejrzysty. To wszystko wpływa na tak dużą skalę przedsiębiorczości emigrantów na Wyspach” - podkreśla Bartłomiej.

Dodaje także, że na spotkania biznesowe organizowane przez Polish Business Link w Wielkiej Brytanii przychodzi średnio 70-80 osób, w większości - polskich przedsiębiorców. Potwierdza to skalę zainteresowania biznesem na Wyspach, wynikającą ze wspomnianego raportu.

Damian Kimmelman, założyciel i CEO DueDil, powołując się na wyniki analiz podkreśla, iż aktywność przedsiębiorcza imigrantów w UK jest hiper-produktywna i pozytywnie wpływa na brytyjską ekonomię. Ponadto, jak podkreśla, wysoka produktywność zawsze sprzyja intelektualnemu oraz technologicznemu rozwojowi państwa, co obecnie możemy zaobserwować w Wielkiej Brytanii. Zdaniem Kimmelmana, jest to powód do świętowania.

Raport odnosząc się do danych Companies House dowodzi także, że aktywność przedsiębiorcza imigrantów w stosunku do osób urodzonych w Zjednoczonym Królestwie jest niemalże dwukrotnie większa: spośród wszystkich przyjezdnych 17,2 proc. zdecydowało się na otworzenie własnej działalności, podczas gdy spośród Brytyjczyków wartość ta wynosi 10,4 proc. Średnia wieku przedsiębiorców pochodzących spoza Wysp wynosi 44,3 lata, a tych narodzonych na Wyspach - 52.

Autorzy raportu dowiedli także, iż często powtarzana w UK teza, jakoby imigranci zabierali Brytyjczykom miejsca pracy, jest czystym stereotypem. Imigranci tworzą miejsca pracy dla przedstawicieli lokalnych społeczności oraz przyczyniają się do wzrostu ekonomicznego kraju.

Komentarze 2

wredniara
11
#122.07.2014, 14:33

Niedobrze. Mam nadzieje ze nie bedzie mi dane wiecej juz pracowac dla jakiegokolwiek Polaka.

fisandrzej
410
#223.07.2014, 12:53

wredniara, sa wyjatki choc sam unikam wspolpracy z rodakami, ktorzy probuja wprowadzac warunki pracy jakie znamy z kraju. Tyrac za trzech a zarabiac za jednego (albo i nie).