Do góry

Zasiłki dla Polaków - propozycje Unii

Do szczytu w Brukseli, na którym zostanie podjęta ostateczna decyzja co do zasad pozostania Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej, coraz bliżej. Dlatego też propozycje składane przez polityków nabierają rumieńców.

Od kilku tygodni David Cameron i politycy unijni zawzięcie debatują nad przyszłością UK w UE. Jedną z kwestii spornych jest ograniczenie praw imigrantów z Unii do pobierania zasiłków na Wyspach.

Poniżej przedstawiamy propozycje Przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska, które dotyczą Polaków w UK:

Zasiłki na dzieci mieszkające za granicą

Wielka Brytania będzie mogła dostosować wysokości wypłacanego zasiłku na dziecko mieszkające w Polsce do polskich standardów.

Wejdzie w życie nie wcześniej niż po unijnym referendum w UK.

Świadczenia pracownicze - tzw. “hamulec bezpieczeństwa”

Co oznacza?

Pozwoli Wielkiej Brytanii ograniczyć nowym pracownikom z innych państw Unii Europejskiej w wchodzącym na brytyjski rynek pracy - prawo do świadczeń pracowniczych na 4 lata. Okres ten liczy się od momentu rozpoczęcia przez daną osobę pracy w UK.

Ograniczenie będzie stopniowane: na początku dana osoba w ogóle nie będzie miała prawa do świadczeń pracowniczych, stopniowo otrzyma prawo najpierw do części, a po 4 latach do całości świadczeń.

Kto i kiedy uruchamia “hamulec”?

Gdy do Wielkiej Brytanii zacznie napływać duża liczba migrantów z któregoś z państw członkowskich, na przykład Polski, Londyn poinformuje Komisję Europejską i Radę Europejską o zaistnieniu nadzwyczajnej sytuacji. Na wniosek Komisji, ministrowie wszystkich państw członkowskich UE mogą zgodzić się na ograniczenie zasiłków dla tej grupy migrantów.

Hamulec na pewno nie zostanie uruchomiony wcześniej niż po unijnym referendum w UK.

Jak długo będzie obowiązywać “hamulec”?

Będzie obowiązywał przez ograniczony okres i miał zastawanie do pracowników z UE wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy w UK w okresie [do ustalenia] lat, możliwy do przedłużenia na [do ustalenia] lat przez [do ustalenia] lat.

Deportowanie przestępców i osób z przeszłością kryminalną

Wielka Brytania otrzyma prawo do ostrzejszego traktowania przestępców, a konkretnie osób, których zachowanie grozi realnym i poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego. Decyzje o zastosowaniu środków przymusowych, np. deportacji, mogą zostać podjęte także na podstawie działań podejmowanych w przeszłości przez te osoby.

Fikcyjne małżeństwa

Wielka Brytania będzie mogła podejmować skuteczniejsze działania prewencyjne wobec osób podejrzanych o nadużycia lub oszustwa, np. osób fałszujących dokumenty pozwalające na legalny pobyt w UK, lub osób organizujących fikcyjne małżeństwa (małżeństwa, których jedynym celem jest umożliwienie osobie spoza UE osiedlenie się na terenie Wielkiej Brytanii).

Komentarze 7

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#103.02.2016, 20:11

O jakie polskie standardy chodzi?, ;-)

Profil nieaktywny
kateja
#203.02.2016, 21:15

#1 Dać te 89 zł (ok. £15) na miesiąc, jeśli dochód na osobę jest mniejszy niż 674 zł na osobę, wyliczając po kursie bankowym. Biorąc dzisiejszy średni kurs, jak tata zarabia w UK więcej niż £410 na miesiąc przy dwójce dzieci, zasiłku nie dostanie. Ale śmieszne... (choć nie mówię, że pomysł głupi).

gregorion
11
#304.02.2016, 09:34

A jak z prawem do mieszkania socjalnego?od kiedy wejdą te zmiany?

Arkadiusz6
26
#406.02.2016, 17:07

Przepis dziala od dawna mieszkanie dostaniesz jak masz min 5 lat przepracowane

Onieznajomy
7 377
Onieznajomy 7 377
#506.02.2016, 17:18

#4
nieprawda

arthurgordon
344
#610.02.2016, 17:07

Czyli po 4 latach marnego polskiego zarabiania" angole"dodadzom-bo ich ci z unii zmuszom? A niechby im ci znzd Wisły cósik dodali...

Mac.B
510
Mac.B 510
#710.02.2016, 17:43

Oni chco i zawsze robio tak pod siebie...no,nie w tym sensie haha,
ale glownie to macenie wody a ogolnie to wychodzi niejasno,
lecz chyba o to chodzi niestety.

Osobiscie nieufny jestem.

Pozdrowka,