Do góry

Nie daj się nabić w landlorda

Ponad jedna trzecia domów w Anglii i Walii jest wynajmowana. Wynajem, chociaż często jest najlepszą albo jedyną opcją, może być niezwykle kosztowny. Zanim podejmiesz pochopną decyzję, sprawdź, o czym trzeba pamiętać, wynajmując dom, żeby później nie żałować.

1. ZAWSZE zacznij od sprawdzenia opłat dla agencji

Opłaty dla agencji wynajmu mogą bardzo się różnić. Różne mogą też być czynności, za które agencje pobierają opłaty. Zawsze sprawdź warunki i wysokość dodatkowych opłat przed podpisaniem umowy z agencją. Wszystkie takie ustalenia powinieneś dostać na piśmie. Uwaga! Niektóre agencje pobierają opłatę (w wysokości np. 60 funtów) nawet za możliwość skopiowania umowy!

2. Sprawdź swojego landlorda

Dopóki jeszcze to ty jesteś panem sytuacji, zastanów się nad decyzją o wynajmie, jeśli wynajmujący nie przypadł ci do gustu. Dobre stosunki z właścicielem mieszkania oraz możliwość polegania na nim na przykład w sprawie niezbędnych napraw naprawdę ułatwiają życie najemcy. Jeśli wynajmujesz bezpośrednio od landlorda, nie przekazuj mu żadnych pieniędzy, zanim nie wejdziesz w posiadanie jego pełnych danych adresowych.

Na stronie www.gov.uk za drobną opłatą możesz sprawdzić czy nieruchomość, którą chcesz wynająć, faktycznie należy do wynajmującego. Jeśli wynajmujesz mieszkanie od agencji sprawdź, czy należy ona do jednej z organizacji zrzeszających agencje wynajmujące nieruchomości.

3. Zanim wynajmiesz…

Poniżej znajdziesz listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wizyty w mieszkaniu, które chcesz wynająć. Niektóre z nich skreślają zupełnie nieruchomość, inne można wykorzystać, aby obniżyć czynsz, jeszcze inne powinny zostać naprawione przez właściciela mieszkania przed przeprowadzką:

  • Wilgoć i grzybs - sprawdź załomy ścian, zajrzyj pod odklejającą się tapetę, sprawdź, czy na oknach zbiera się wilgoć. Czy w powietrzu czuć stęchliznę?
  • Rzuć okiem na sufit – czy jest popękany, są na nim brązowe plamy, a może ślady po przeciekach?
  • Włącz i wyłącz światło – kilka razy w każdym pomieszczeniu
  • Sprawdź, jak działają spłuczki w toalecie, czy w szafce pod umywalką jest sucho. Zbadaj ciśnienie i temperaturę wody. Włącz ogrzewanie
  • Włącz telefon – czy sygnał twojej sieci jest wystarczająco mocny?
  • Dokładnie obejrzyj kuchnię – wyobraź sobie, że gotujesz obiad. Czy masz wystarczająco dużo miejsca? Czy kuchenka, lodówka i pralka działają?
  • Weź ze sobą kompas – sprawdź, czy obietnice agenta o słonecznym południowym ogrodzie mają pokrycie w rzeczywistości
  • Zapukaj do sąsiadów i zapytaj ich, jak im się mieszka w budynku. Pamiętaj, że ich problemy będą twoimi problemami

4. Ubezpiecz się od razu po przeprowadzce

Kiedy wynajmujesz nieruchomość, najczęściej jej właściciel odpowiada za ubezpieczenie budynku. Ty potrzebujesz tylko ubezpieczenia zawartości (contents cover) – w żargonie ubezpieczycieli to ubezpieczenie wszystkich przedmiotów, które spadłyby na ziemię, gdybyś odwrócił swój dom do góry nogami.

W poszukiwaniu najlepszej oferty zajrzyj na strony www.confused.com i www.comparethemarket.com, a później porównaj to, co znalazłeś, z ubezpieczycielami www.aviva.co.uk i www.directline.com, których te serwisy nie uwzględniają.

5. Upewnij się, że twój depozyt jest pod ochroną

Od 2007 r. landlord ma obowiązek w ciągu 30 dni od podpisania umowy wpłacić twoją kaucję do Programu zabezpieczenia kaucji. Jeśli tego nie zrobi, możesz w sądzie domagać się zadośćuczynienia w wysokości nawet trzykrotności przekazanej mu sumy.

Program zabezpieczenia kaucji stanowi dla najemców gwarancję, że po zakończeniu umowy – jeśli spełnią warunki przekazania nieruchomości – otrzymają zwrot depozytu, kaucja wróci na ich konto w ciągu 10 dni od zakończenia umowy, a jeśli zaistnieje spór pomiędzy najemcą a landlordem, rozstrzygnie go niezależna komisja.

6. Sprawdź, gdzie znajduje się główny zawór

Jeśli pęknie rura, nie będzie czasu na gorączkowe szukanie zaworu odcinającego dopływ wody do mieszkania. Lepiej sprawdź zaraz po przeprowadzce, gdzie taki zawór się znajduje.

7. Zapisz stan liczników

Najlepiej od razu po wejściu do mieszkania. Przekaż je dostawcom mediów, żeby mieć pewność, że nie zapłacisz za wodę, prąd i gaz zużyte przez poprzedniego najemcę.

8. Sprawdź listę wyposażenia. Dwa razy!

Jeśli razem z umową dostajesz listę wyposażenia mieszkania, sprawdź dokładnie każdy przedmiot na niej wymieniony – czy faktycznie znajduje się w mieszkaniu? Czy nie jest uszkodzony? Zdarzają się właściciele, którzy przy odbieraniu mieszkania przeliczają łyżeczki deserowe. Nie płać za czyjeś błędy – jeśli zauważysz na liście jakieś nieścisłości, od razu zgłoś je landlordowi lub agencji.

9. Zrób zdjęcia

Wszystkich elementów nowego mieszkania, które budzą twoje wątpliwości i mogą potencjalnie stać się punktem spornym przy oddawaniu mieszkania. Szukaj pęknięć i plam na ścianach, rys na meblach, ukruszonych luster czy uszkodzonych płytek i wszystko udokumentuj.

10. Pamiętaj o przekierowaniu poczty i zmianie adresu

Za opłatą rzędu ok. £8 za miesiąc możesz wykupić na poczcie usługę przekierowującą twoją pocztę ze starego adresu na nowy. Warto wykupić ją przynajmniej na okres trzech miesięcy. Pamiętaj również o aktualizacji adresu we wszystkich instytucjach i organizacjach, np. w banku, w przychodni czy w pracy.

Musisz również zaktualizować niektóre dokumenty. Kara za nieważny adres na prawie jazdy wynosi nawet 1000 funtów!

11. Zarejestruj się na liście wyborców

Musisz to zrobić po każdej przeprowadzce. Jeśli nie zarejestrujesz się do głosowania, nie będziesz mógł brać udziału w wyborach (nawet jeśli przysługuje ci tylko prawo głosu w wyborach lokalnych i europejskich, twój głos wciąż się liczy). Brak rejestracji na liście wyborców wpływa również negatywnie na wiarygodność kredytową. Możesz zarejestrować się na stronie www.gov.uk/register-to-vote.

12. Wybierz dostawcę energii

Nie musisz podpisywać umowy na dostawę mediów z wybranym przez landlorda dostawcą. Sam wybierz najkorzystniejszą ofertę. Możesz zmienić dostawcę, nawet jeśli w mieszkaniu zamontowano przedpłacony licznik. Najtańszą ofertę znajdziesz np. za pośrednictwem strony www.moneysavingexpert.com.

13. Co z licencją telewizyjną?

Zapytaj właściciela mieszkania, czy wykupił licencję na oglądanie w nim telewizji. Zazwyczaj najemca musi sam o to zadbać. Uwaga: licencja jest wymagana również, jeśli oglądasz programy telewizyjne na komputerze.

14. Nie inwestuj w meble do cudzego mieszkania

W serwisach takich jak www.freecycle.org lub www.ilovefreegle.org znajdziesz mnóstwo wciąż dobrej jakości mebli, sprzętu gospodarstwa domowego i dekoracji oddawanych za darmo. Musisz tylko zorganizować transport.

15. Remontujesz? Najpierw zapytaj

Jeśli masz ochotę zrobić w mieszkaniu remont – choćby najmniejszy – musisz to ustalić z landlordem, a najlepiej uzyskać jego zgodę na piśmie. Jeśli tego nie zrobisz, być może zostaniesz poproszony o przemalowanie ścian z powrotem na oryginalny kolor, usunięcie półek lub nawet zmianę wykładziny przed przeprowadzką.

16. Uważaj na zdolność kredytową

W marcu 2012 r. ogłoszono, że opłaty za wynajem mogą mieć wpływ na ocenę twojej zdolności kredytowej. Chociaż przepis do tej pory nie wszedł w życie, jak zapewnia James Jones z Experian, jednej z największych na Wyspach agencji zajmujących się sprawdzaniem wiarygodności kredytowej, jest to tylko kwestią czasu.

Regularne opłacanie czynszu podniesie twoją wiarygodność kredytową, spóźnienia mogą radykalnie ją obniżyć. Nawet jeśli nie planujesz zakupu nieruchomości, nie bagatelizuj tej sprawy – czysta historia kredytowa jest potrzebna nawet przy zakupie na raty kompletu krzeseł.

17. Landlord ma prawo do kontroli, ale…

Kiedy wynajmujesz mieszkanie, jego właściciel ma prawo do okresowych kontroli – na przykład żeby sprawdzić, czy nie zamieniłeś mieszkania, w którym zgodnie z umową nie mogą przebywać zwierzęta, w domową farmę. Może też “wpaść” do mieszkania, żeby dokonać niezbędnych napraw. Zawsze jednak powinien cię uprzedzić o wizycie przynajmniej 24 godziny wcześniej. Niezapowiedziane wizyty są niezgodne z prawem – masz prawo nie wpuścić takiego “gościa” do mieszkania.

18. Landlord ma też obowiązki

Kiedy wynajmujesz mieszkanie, nie musisz martwić się o szereg rzeczy, które należą do obowiązków właściciela.

Zazwyczaj są one wymienione w umowie, jednak powinny obejmować przynajmniej: opłacenie ubezpieczenia budynku, umieszczenie w mieszkaniu alarmów przeciwpożarowych, sprawdzenie gniazdek elektrycznych, kontrola bezpieczeństwa instalacji elektrycznej, uzyskanie certyfikatu bezpieczeństwa gazowego, upewnienie się, że znajdujące się na wyposażeniu mieszkania meble mają certyfikat bezpieczeństwa pożarowego oraz ogólnie - utrzymywanie mieszkania w stanie nadającym się do zamieszkania.

Jeśli twój landlord nie wywiązuje się z tych obowiązków, możesz zwrócić się o pomoc do urzędu gminy (council).

19. Zadbaj o zwrot kaucji

Przygotuj się na kontrolę mieszkania przed wyprowadzką. Sprawdź, co zapisano w umowie najmu. Na przykład czy wykładziny muszą być profesjonalnie wyprane przed zwrotem mieszkania? Czy powinieneś usunąć wszystkie gwoździe ze ścian i zaszpachlować dziury?

Napraw ewentualne zniszczenia, sprawdź stan wyposażenia z dołączoną do umowy najmu listą i zamów dokładne sprzątanie w agencji sprzątającej. Zrób zdjęcia, które w razie czego będą stanowiły dowód, że zostawiasz mieszkanie w dobrym stanie.

20. Nie bój się prosić o pomoc

Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z właścicielem mieszkania, albo potrzebujesz porady w sprawach związanych z wynajmem, skontaktuj się z organizacją charytatywną Shelter. Jej doradcy oferują bezpłatne porady w sprawach mieszkaniowych, pomagają również w negocjacjach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.shelter.org.uk. Po bezpłatną poradę i wsparcie możesz zwrócić się również do organizacji Citizens Advice: www.citizensadvice.org.uk.

Tekst powstał na podstawie serwisu www.moneysavingexpert.com

Komentarze 5

Profil nieaktywny
kekosa
#120.04.2015, 17:01

To jest następny artykuł przepisany z innego źródła- na dodatek z angielskiego - dotyczącego Anglii i Walii i nie mającego żadnego znaczenia dla Szkocji, gdzie prawo jest zupełnie inne
i tego typu informacje są g.... warte....

Równie dobrze można napisać niezwykle niezbędny artykuł na temat możliwości kupna mieszkania na Saharze

Profil nieaktywny
Kajmanski
#220.04.2015, 23:06

Redakcja juz od paru lat udaje, ze nie jest portalem szkockiej polonii...

Profil nieaktywny
kekosa
#426.01.2016, 21:07

no wiesz chłopie... ale z tymi gniazdkami to sie wygłupiłeś jak stado baranów ....

kupujesz te gniazdka hurtem w UK, przewozisz do Polski, doliczasz marżę i myślisz że ktoś jest tak głupi żeby kupować te gniazdka z twojego sklepu we poznaniu - płacić za przelew extra i za paczkę extra - zamiast iść do brytyjskiego sklepu....bo przypominam że sie ogłosiłeś na SZKOCKIM PORTALU....

JA NIE ROZUMIEM.... LUDZIOM TOTALNIE ODBIŁO....

Profil nieaktywny
kekosa
#526.01.2016, 21:09

NA DODATEK TO SĄ POLSKIE GNIAZDKA....

CHYBA SE ZAINSTALUJE ..... I CIEKAWE JAK SE POTEM WŁÓŻE BRYTYJSKĄ WTYCZKE.......