Do góry

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie podróży?

Tysiące osób kupuje ubezpieczenie podróży korzystając z porównywarek cen. Sugerując się wyłącznie niską ceną popełniają poważny błąd – najtańsze polisy nie chronią ich w wystarczający sposób. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie podróży.

Fot. Gorilla - Fotolia.com

Wachlarz nieprzyjemnych zdarzeń, których możemy doświadczyć w podróży, jest bardzo szeroki.

Możemy spóźnić się na lot, zapomnieć paszportu albo w ogóle zmienić plany i nie móc polecieć.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na wyjazd, możemy zgubić walizkę albo coś innego (biżuterię, paszport, klucze, portfel, kartę kredytową), zostać okradzeni, ulec wypadkowi, poważnie zachorować a nawet umrzeć.

To nie wszystko: firma transportowa może mieć długie opóźnienie albo zbankrutować, a my sami możemy stać się zakładnikiem lub zostać porwani; w miejscu, do którego się wybieramy może być klęska żywiołowa, wybuchnąć zamieszki - i tak dalej.

Dobre ubezpieczenie podróży chroni nas na wypadek wszystkich tych zdarzeń, ale wiele firm proponuje swoim klientom okrojone, tańsze polisy, które zapewniają niewystarczającą ochronę. Firmy ubezpieczeniowe wykorzystują tu fakt, że coraz więcej osób przy zakupie sugeruje się wyłącznie ceną i nie sprawdza, co tak naprawdę kupuje. W rezultacie konsumenci nabywają tanie, ale niemal bezużyteczne polisy i nie są chronieni.

Badanie przeprowadzone przez serwis This is Money ustaliło, że na rynku są polisy, które:

  • Spowodują, że zapłacisz pierwsze £500 w wypadku problemów medycznych;
  • Oferują odszkodowanie w wysokości £150 w wypadku zgubienia lub kradzieży pierścionka zaręczynowego o wartości £2,000;
  • Odmówią pomocy małżeństwu w starszym wieku, które ucierpiało w groźnym wypadku w Hiszpanii;
  • Odmówią wypłaty odszkodowania za uszkodzenie ciała przy popularnym sporcie jakim jest nurkowanie (snorkelling);
  • Wypłacą odszkodowania w wysokości tylko £10 za 12-godzinne opóźnienie lotu.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, kupując ubezpieczenie warto więc sprawdzić dokładnie, co ono obejmuje i wybrać odpowiedni poziom ubezpieczenia.

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie podróży?

Money Advice Service, niezależna rządowa strona z poradami finansowymi, zawiera listę informacji na ten temat. Zdaniem autorów, absolutne minimum, które powinniśmy mieć to:

  • Gwarancja pokrycia kosztów medycznych na wypadek problemów ze zdrowiem, operacją w czasie pobytu za granicą (rekomendowane kwoty to £1,000,000 lub więcej dla podróży do Europy i £2,000,000 do Stanów);
  • Gwarancja pokrycia kosztów powrotu do domu (repatriation service) w wypadku innych problemów zdrowotnych, które nie zagrażają życiu i które mogą być rozwiązane w UK;
  • Skrócenie pobytu za granicą (rekomendowana kwota to £2,000 przed zakupem polisy należy sprawdzić listę sytuacji, w których odszkodowanie jest wypłacane);
  • Zupełna rezygnacja z wyjazdu (rekomendowana kwota to £2,000 przed zakupem polisy należy sprawdzić listę sytuacji, w których odszkodowanie jest wypłacane);
  • Spóźnienie na lot, przeprawę promem, etc. w wypadku problemów z samochodem, wypadku, etc. (rekomendowana minimalna kwota to £500, należy sprawdzić jakie sytuacje spowodują wypłatę odszkodowania i jakie dowody należy przedstawić);
  • Opóźnienia (lotów, przejazdów, przepraw, etc. wynikające z problemów technicznych, strajków, pogody), rekomendowana kwota to £200;
  • Ochrona bagażu w sytuacji w której jest zgubiony, skradziony czy zniszczony, minimum £1,500, z reguły polisa określa jakie rzeczy są ubezpieczone i do jakiej wartości, należy sprawdzić czy rzeczy, które zabieramy na wakacje są chronione;
  • Personal liability cover, ubezpieczenie na wypadek sytuacji, w której my sami zniszczyliśmy czyjąś własność lub spowodowaliśmy czyjś uszczerbek na zdrowiu, rekomendowana kwota to £2,000,000 i więcej.

Kupując taką polisę uzyskujemy minimalną ochronę.

Jeżeli mamy większy budżet i chcemy być lepiej chronieni, kupmy polisę z kilkoma dodatkowymi opcjami, np. ochroną na wypadek problemów dentystycznych, utraty, zgubienia lub skradzenia gotówki, kart płatniczych, czeków podróżnych i paszportu, ochronę w wypadku ataku terrorystycznego.

Decydując się na zakup zwróćmy jeszcze uwagę na kilka dodatkowych opcji.

Jedną z nich jest kwota “excess”, czyli kwota, którą musimy pokryć z własnych środków, jeżeli dojdzie do roszczenia. Im ta kwota jest niższa tym lepiej. Jeżeli podróżujemy z rodziną, sprawdźmy też czy excess jest naliczany raz, czy też każda osoba z rodziny musi go zapłacić.

Co do czasu trwania polisy, możemy wykupić ubezpieczenie tylko na czas trwania wakacji, lub zdecydować się na polisę “multi trip”, jeśli planujemy serię wyjazdów. Liczba dni, na jakie wykupimy polisę, zależy oczywiście od naszych planów, ale zdaniem radców z Money Advice Service powinno to być minimum 120 dni.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie bagażu, w razie jego zgubienia część firm żądać będzie od nas rachunków za zgubione rzeczy, potwierdzających ich wartość. Przedstawienie ich może być problematyczne dlatego wybierzmy firmę, która nie żąda takich dowodów.

Bez względu jaką polisę wybierzemy, jeśli podróżujemy po Unii Europejskiej, nie zapomnijmy wyrobić sobie i wziąć ze sobą karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Karta ta uprawnia do prawie bezpłatnego leczenia w placówkach publicznych na terenie całej Unii Europejskiej oraz Szwajcarii (z EKUZ jesteśmy ubezpieczeni na zasadach obowiązujących w danym państwie członkowskim). Kartę możemy szybko i bezpłatnie wyrobić sobie wypełniając aplikację na stronie: Apply for European Health Insurance Card.

Gdzie w UK kupić ubezpieczenie podróży?

Oczywiście nadal warto korzystać z porównywarek cen, wczytując się jednak bardziej wnikliwie w detale polis i sprawdzając, czy gwarantują odpowiedni poziom ochrony. Oto największe porównywarki polis turystycznych:

Tutaj natomiast jest tabelka z firmami rekomendowanymi przez Martina Lewisa z serwisu MSE. W środkowej części nazwa polisy i link, na stronie docelowej należy określić czy chcemy ubezpieczyć się na jeden wyjazd czy też kupić polisę na kilka różnych wyjazdów na cały rok (tzw. multitrip):

Dla kogo18-35 lat36-50 lat51-65 lat
IndywidualnieHolidaysafe Lite; Leisure Guard Lite; Protect Your Bubble; Economy; Holidaysafe Lite; Leisure Guard Lite; Protect Your Bubble; Economy; Holidaysafe Lite; Leisure Guard Lite; Planet Earth
Pary i rodzinyHolidaysafe Lite; Leisure Guard Lite; Protect Your Bubble; Economy; Holidaysafe Lite; Leisure Guard Lite; Protect Your Bubble; Economy; Holidaysafe Lite; Leisure Guard Lite; Insure & Go Silver;


Jeśli chodzi o osoby, które mają 65 lat i więcej, najtańszymi towarzystwami ubezpieczeniowymi rekomendowanymi przez MSE są: Allianz, Insure & Go oraz Coverwise. Oczywiście i tutaj, zanim kupimy ubezpieczenie, warto dokładnie sprawdzić co ono obejmuje.

Mam nadzieję, że te informacje Ci się przydadzą i pomogą w zakupie odpowiedniego ubezpieczenie podróży. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tej tematyki, skorzystaj z komentarzy poniżej. Oczywiście, wszystkie inne sygnały i informacje dotyczące tego ubezpieczenia są również mile widziane.

Komentarze 2

Profil nieaktywny
jezus_chytrus
#117.06.2016, 16:17

Alleluja i do przodu!

kajetan11
1
#223.06.2016, 14:21

Jak się wyjeżdża na wakacje, to przede wszystkim powinno się pomyśleć o ubezpieczeniu ochrony prawnej, które jako dodatkowa polisa gwarantuje nam zwrot kosztów na wypadek np. zupełnie innych niż na broszukrach warunków w hotelu, niezgodności opisu oferty z tym co zastaliśmy na miejscu czy choćby opóźnionych lotów albo zgubionego bagażu. Ja się bez tego nigdzie nie ruszam:)