Do góry

Omni Finances: co Brexit oznacza dla polskiej kieszeni?

Polacy w UK odczują skutki referendum ws. Brexitu tak, jak inni mieszkańcy Wysp. Dodatkowo, niektórzy z nas mogą stracić dochody. Jak wynik głosowania wpłynie na nasze finanse?

© lightpoet - Fotolia.com

Bezpośrednim skutkiem referendum jest nerwowość na giełdach. Dla nas oznacza to spadek wartości funta i zahamowanie inwestycji. Królewska waluta raczej już nie podniesie się do poziomu sprzed czwartku. Nasze codzienne zakupy będą więc nieco droższe.

Z kolei niepewność wśród biznesmenów będzie oznaczała niższe inwestycje, czyli mniejszą chęć pracodawców do tego, by tworzyć nowe miejsca pracy, czy dawać podwyżki.

W bankach wzrosną stopy procentowe. Można się więc spodziewać wyższych opłat bankowych i niższego oprocentowania lokat. Co będzie dalej – dowiemy się po wstępnych negocjacjach brytyjsko-unijnych.

Pewne jest, że władze Wielkiej Brytanii będą dążyły do uszczelnienia i odchudzenia systemu benefitów. Spodziewajmy się więcej formalności przy przyznawaniu zasiłków i zapomóg oraz skuteczniejszych kontroli. Dla osób bez brytyjskiego obywatelstwa brexit może oznaczać koniec większości benefitów. Ale spokojnie – nastąpi to najwcześniej za dwa lata.

Trudno powiedzieć, kiedy i jak zostaną uregulowane sprawy obrotu towarowego z Unią Europejską. Sądzimy, że Wielka Brytania nie ma wyboru i pozostanie w Europejskim Obszarze Gospodarczym nie będąc członkiem Unii, podobnie jak obecnie Islandia, Liechtenstein i Norwegia. Sądzimy więc że handel nie ucierpi. Chociaż, jeśli dorabiasz sobie np. przywożąc na Wyspy tanie papierosy z Polski, może to być teraz trudniejsze.

Czy Polaków czeka opuszczenie Wielkiej Brytanii? Prawa nabyte w związku ze stałym pobytem powinny być respektowane także po brexicie, chociaż nie gwarantuje tego Traktat UE. Pamiętajmy, że bez 2 mln sumiennych pracowników brytyjska gospodarka byłaby o wiele słabsza.

Jak żyć po referendum? Kilka dobrych rad

Biznes będzie szukał oszczędności na pracownikach i konsumentach. Państwo – na podatnikach. Także i Ty powinieneś/powinnaś oszczędzać.

Warto przejść na tańsze taryfy, np. za prąd czy telefon, lub zmienić płatne konto bankowe na darmowe. Zbieraj funty gdzie się da. Jeśli miałaś płatne konto bankowe (PBA), lub płaciłeś PPI (ubezpieczenie spłaty kredytu lub karty) – spróbuj odzyskać opłaty, wraz z odsetkami. W sieci znajdziesz praktyczny kalkulator, który pomoże Ci oszacować, ile da się odzyskać. Można w ten sposób odzyskać od kilkuset do ponad £3 tys. Oczywiście chętnie Ci w tym pomożemy.

Jeśli masz oszczędności – konsumuj i inwestuj z głową. Pamiętaj, że Twoje zachomikowane funty będą powoli traciły na wartości. Jeśli masz oszczędności, to dobry czas na kupno samochodu, wyposażenie mieszkania, czy wsparcie najbliższych w Polsce.


Anna Kaczmarczyk Customer Relations Manager Omni Finances UK Ltd.

Omni Finances od 13 lat zajmuje się wsparciem finansowym dla Polaków w UK, przede wszystkim odzyskiwaniem nienależnych opłat i kar. www.omniclaim.co.uk

Komentarze