Do góry

Ślub i wesele w UK

Dwie osoby świata poza sobą nie widzą więc zapada decyzja o ślubie. W tym momencie dobrze jest zdjąć na chwilę różowe okulary, bo ślub poza romantycznymi chwilami to także procedury i formalności, których należy dopełnić, nim nastąpi najpiękniejsza ceremonia naszego życia.

W Wielkiej Brytanii związek małżeński (lub partnerski), w zależności od potrzeb i możliwości, można zawrzeć (zarejestrować) w lokalnym urzędzie (Register Office), polskim konsulacie, w kościele lub w innym licencjonowanym miejscu przeznaczonym do organizacji ślubów (może być to piękny park, ogród, pałac, hotel). Spis takich miejsc znajduje się w każdym urzędzie. Ślub poza urzędem lub konsulatem to jednak dodatkowe opłaty.

W różnych miejscach Wysp Brytyjskich i różnych instytucjach przed zawarciem związku musimy dopełnić innych formalności. Poniżej przedstawiamy ślub w UK w pigułce. Szczegółowych informacji szukajcie w dziale naszych poradników.

Ślub na łonie natury? Jeśli tylko was stać. Fot. Jonathan Day (CC BY-SA 2.0)

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby zalegalizować związek, partnerzy muszą mieć skończone 18 lat i być stanu wolnego, co musi być potwierdzone odpowiednimi dokumentami (w przypadku ponownych nowożeńców może być to akt rozwodu bądź świadectwo zgonu poprzedniego małżonka).

W Anglii, Walii i Irlandii Północnej 16 i 17-latkowie mogą zawrzeć związek małżeński za zgodą rodziców.

W Szkocji zgoda taka nie jest potrzebna i legalnie można się pobrać w wieku 16 lat.

By zawrzeć związek w polskim konsulacie, trzeba mieć ukończone 18 lat – wyjątek stanowią dziewczęta powyżej 16 roku życia, na których związek wydał zgodę sąd opiekuńczy.

W Szkocji ślub mogą brać już 16-latkowie

Aby zawrzeć związek małżeński lub zarejestrować związek, trzeba odpowiednio wcześnie zawiadomić lokalny urząd (Registrar Office) o zamiarze wzięcia ślubu lub rejestracji związku. Zawiadomienie o planowanym ślubie jest upubliczniane w Registrar Office przez co najmniej 15 dni – dopiero po tym czasie można zawrzeć małżeństwo. Przy zawiadamianiu należy przedstawić dokument potwierdzający nasze dane personalne, wiek i narodowość (najlepiej paszport).

W Anglii i Walii trzeba być zameldowanym w dzielnicy, w której zamieszczone zostanie zawiadomienie o ślubie na 7 dni przed wydaniem zawiadomienia. Kiedy już zawiadomienie zostanie oficjalnie ogłoszone, jest ważne przez rok (3 miesiące w Szkocji i Irlandii Północnej).

Ślub kościelny

Ślub kościelny musimy zaplanować o wiele wcześniej niż cywilny.

Najpierw należy zgłosić się do księdza lub pastora w parafii do której należymy, co najmniej 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Rozpoczyna się wtedy protokół kanoniczny, a następną formalnością jest spisanie protokołu małżeńskiego. Poza dokumentami wymaganymi przy ślubie cywilnym, przyszli małżonkowie muszą posiadać m.in. zaświadczenie o odbytym kursie przedmałżeńskim oraz metryki chrztu wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed ślubem.

Natomiast w sytuacji, gdy jedna ze stron jest innego wyznania, będzie nam potrzebne zaświadczenie o chrzcie tej osoby w jej obrządku religijnym, z dokładną datą i miejscem chrztu, a także zaświadczenie od duchownego, że osoba ta nie zawierała wcześniej żadnego ślubu. Zdarza się też, że jedno z przyszłych małżonków nie jest ochrzczone, wówczas można się postarać o uzyskanie tzw. dyspensy wydawanej przez rektora polskiej misji katolickiej. Nie trzeba mieć ślubu cywilnego, by zawrzeć kościelny.

Ślub w konsulacie

Jeżeli oboje przyszli małżonkowie posiadają obywatelstwo polskie mogą zawrzeć związek w konsulacie przed Konsulem Generalnym RP. Co najmniej miesiąc przez ceremonią należy złożyć konsulowi pisemne zapewnienie małżeńskie, potwierdzające, że nie nie ma przeciwwskazań do zawarcia związku. Świadkowie na ślubie również powinni być Polakami. Przed zawarciem związku małżeńskiego w konsulacie składa się komplet wymaganych dokumentów (paszporty, akty urodzenia, dokumenty poświadczające ustanie poprzednich związków).

I ślubuję ci miłość…

Najpiękniejsza część ceremonii to oczywiście przysięga małżeńska. Podczas zawierania małżeństwa konieczne jest złożenie formalnej przysięgi małżeńskiej. W przypadku rejestracji związków partnerskich jest to dobrowolne. Szczegóły ceremonii oraz dodatkowe życzenia trzeba ustalić z pracownikiem Register Office. Na ślubie cywilnym dozwolona jest wybrana przez nowożeńców muzyka i przemowy gości, warunkiem jest, by nie zawierały one w sobie treści religijnych. Na dowód zawarcia związku składane są podpisy w Księdze Małżeństw.

Wesele po angielsku czyli chipsy i orzeszki zamiast bigosu

W Polsce wciąż obowiązuje zasada zastaw się a postaw się. Jak wesele, to zabawa na 100 osób do białego rana, z poprawinami, morzem wódki i gorącymi posiłkami co kilka godzin. Ostatnio modne są słodkie kąciki, wiejskie stoły, mobilne drink bary, prezenciki dla gości, agencje ślubne wprost prześcigają się w pomysłach.

Wesele w Anglii to zupełnie inna bajka. Przyjęcie ślubne organizowane jest zazwyczaj w restauracji tylko dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Gdy kieszeń młodych jest zasobniejsza, stawiają gościom obiad, w skromniejszej wersji jest to bufet z przekąskami w formie szwedzkiego stołu. Alkohol, poza lampką wina i szampana do toastu, goście kupują w barze. Najczęściej są to drinki, a do nich chipsy i orzeszki. Wszystko na własny koszt.

Oczywiście nikt się temu nie dziwi i nie oburza, bo taka jest angielska tradycja weselna.

Na Wyspach raczej nie daje się kopert wypełnionych pieniędzmi. Para młoda udostępnia listę prezentów, jakie chciałaby dostać, a goście dogadują się między sobą, co kupują.

Zimny bufet zamiast dwunastodaniowej kolacji nikogo nie dziwi.

Jest również duża różnica w ubiorze weselnym. W Polsce strój na wesele to wydatek rzędu kilkuset złotych, w UK ubiór jest raczej dowolny: zdarzają się zarówno eleganckie kreacje jak i panowie w krótkich dżinsowych spodniach i koszuli z krótkim rękawem. Nie ma zwyczaju oczepin, wesele kończy się zazwyczaj o godzinie 23:00, a za zaoszczędzone pieniądze młoda para jedzie w podróż poślubną.

Niektóre pary decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w Wielkiej Brytanii, a przyjęcie weselne organizują w Polsce. Inne wybierają angielski model wesela. Najważniejsze jednak w tym wszystkim, żeby potem żyli długo i szczęśliwie.

Komentarze 6

TuneUp
70 455
TuneUp 70 455
#122.05.2016, 08:41

Szkocja - wiele problemów i wprowadzania w błąd przez konsulat w Edynburgu. Ostatecznie przy dużej pomocy USC i rodziny w Polsce wszystkie formalności dopięte i ślub w Register Office.
Krótka ceremonia, nowożeńcy, świadkowie i 5 dziewczynek jako druhny.
Po uroczystości smaczny obiadek w naszej ulubionej restauracji i po wszystkim.

Mój pierwszy ślub to była wielka typowa Polska impreza, której żałuję do dzisiaj.
Teraz było super choć troszkę żałuję, że z różnych przyczyn kilka osób z rodziny nie mogło brać w niej udziału.

Profil nieaktywny
alfonso
#222.05.2016, 09:08

florian masz na mysli wesele ??? a nie slub....
jezeli chodzi o mnie moje wesele to cos czego nigdy nie zapomne do konca zycia...
najlepsza impreza,zabawa w moim zyciu ukochana partnerka,najcudowniejsza kobieta na swiecie
mozecie narzekac na polskie klimaty, wybierac karaiby,zlote plaze ja nigdy bym nie zamienilbym naszego wesela na cos innego
pozdro

Tomaszek8888
493
#322.05.2016, 09:16

wszystko naj... so sweet... ;)

TuneUp
70 455
TuneUp 70 455
#422.05.2016, 10:10

Chodziło mi o całość od początku do końca.

vipglasgow
30
#504.06.2016, 08:28

Moim zdaniem wesela w UK wyglądają jak wyglądają bo ludzie tutaj są poprostu skąpi i nikt mi nie powie że jest inaczej.Przecież z kądś się musiała wziąść ta "tradycja", "okrojonych"imprez weselnych,najzwyczajniej jest im szkoda wydawać pieniędzy bądź ich poprostu nie mają...Widać to na każdym kroku,sam znam przypadek gdzie Szkot kupił swojemu dobremu przyjacielowi ramkę do zdjęć jako prezent ślubny...Oni po prostu nie są nauczeni coś komuś dać za darmo i bez różnicy czy jest to piwo w pubie czy kilka drinków na przyjęciu weselnym.Jaki naród taka tradycja.

TuneUp
70 455
TuneUp 70 455
#604.06.2016, 17:39

Ciekawa opinia aczkolwiek moja jest z goła odmienna.
Szkoci potrafią się bawić i robić huczne wesela. Są imprezy bardzo tradycyjne z pełną oprawą ale są też jak to mówi się "budżetowe".

Co do prezentów ........ to różnie wygląda ta kwestia.