Do góry

31. Finał WOŚP w Wielkiej Brytanii. Bogata lista wydarzeń

Podobnie jak w Polsce, w wielu krajach na całym świecie, także Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii przygotowują się do 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który w tym roku odbędzie się 29 stycznia pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!”.

Do tej pory na Wyspach zarejestrowały się 24 sztaby: Aberdeen, Belfast, Birmingham, Blackburn, Bognor Regis, Bradford, Corby, Dundee, Edynburg, Exeter, Glasgow, Ipswich, Liverpool, Londyn, Newport, Nottingham, Plymouth, Redditch, Salford, Slough, Swindon, Taunton, Telford, West Bromwich.

Poza wielkim finałem niemal wszystkie sztaby przygotowują wydarzenia także na dni poprzedzające ostatnią niedzielę stycznia. Oto niektóre z nich.

Aberdeen

Sztab w Aberdeen już 28 stycznia o 9:30 organizuje bieg „Policz się z cukrzycą”, który odbędzie się na głównej plaży. Cały dochód ze sprzedanych pakietów zostanie przeznaczony na walkę z cukrzycą oraz promowaniem wiedzy na temat tej choroby.

W przedfinałową sobotę sztab Aberdeen zaprasza do klubu ATIK na „najlepszą imprezę w mieście”. Niedzielne wydarzenia będą miały miejsce w Trinity Centre, gdzie m.in.o 10:00 zorganizowany zostanie Family Day. W jego trakcie będzie można np. nauczyć się tańczyć, w tym hip hopu, udzielania pierwszej pomocy i porozmawiać z policjantami ze Szkockiej Policji. Nie zabraknie polskiego jedzenia, w tym domowych ciast. Podobnie jak inne sztaby, Aberdeen na bieżąco pokazuje przedmioty, które wezmą udział w licytacji.

Na 29 stycznia zapowiedziane jest także otwarcie wystawy „Who Are You”, której autorkami są Marta Surowiec i Dorota Puszkiewicz.

Edynburg

W Edynburgu już 22 stycznia w Southside Community Centre odbędzie się impreza rodzinna, w czasie której będzie można zobaczyć m.in. występy i animacje artystyczne oraz pokaz walk Drużyny Wojów Świętosławy Storrada Hird. Zaplanowano też aukcję. Do sztabu spływają już rzeczy, które będą wystawione na aukcję w dniu Finału.

26 stycznia dla poszukujących bliskości z naturą zorganizowany zostanie wspólny spacer po lesie w okolicy Aberdour.

Na 28 i 29 stycznia wyznaczono wspólne morsowanie w zimnych wodach Firth of Forth. Pierwsza kąpiel (28.01) zaplanowana jest w Mussleburgh, druga (29.01.) w Aberdour Silver Sands.

Poza tym w dniu Fianłu odbędzie się parada motocyklowa w centrum Edynburga. Wieczorem w klubie La Belle Angele wystąpią m.in. Mateusz Psonak i Dawid Kutarnia z zespołu Barber Q.

Glasgow

Sztab z Glasgow już 22 stycznia urządza morsowanie w lodowatych wodach Loch Lomond. Większość imprez zaplanowana jest oczywiście na weekend przed Finałem. W sobotę 28 stycznia w Glasgow Club Scotsoun odbędzie się np. turniej koszykówki w drużynach 3x3.

W dniu Finału wszystko skoncentruje się w Domu Polskim im. gen. Sikorskiego przy Parkgrove Terrace. Imprezy zaczną się o 13:00. A wśród nich zapowiadane są kiermasze, gry i zabawy dla dzieci, loteria fantowa, pokaz tańca i kendo. Będzie można także zobaczyć rekonstruktorów wojsk specjalnych. Na scenie wystąpi Wiktoria Wizner.

Liverpool

„Wzorując się na sukcesie ubiegłego roku, planujemy całodzienne licytacje w Polskim Merseyside” – zapowiada sztab z Liverpoolu. Fanty/vouchery można przynosić do Polskiego Merseyside (229 Stanley Rd, Liverpool, L5 7QD). Tam też będzie się działo najwięcej w dniu Finału, w tym koncerty oraz licytacje.

Ale już w sobotę 28 stycznia wolontariusz Błażej Milanowski zaprowadzi chętnych na najwyższy szczyt Yorkshire Dales – Whernside.

W Liverpoolu „Światełku do nieba” jest zaplanowane na placu przed Liver Building (Pier Head, Liverpool L3 1HU), który będzie podświetlony specjalnie na tę okazję. Gośćmi specjalnymi będą policjanci z Merseyside Police.

Londyn

Sztab z Londynu informuje o koncertach w klubie muzycznym Scala, gdzie przez cały finałowy wieczór będzie można także posłuchać DJ-jów. Już 28 stycznia zagrają Gabinet Looster, 40 Procent, Beauty For Ashes i DJ Space Jack. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Red Lips.

Na niedzielę 29 stycznia zapowiadana jest zabawa dla dzieci w restauracji Mamuśka Polish Kitchen and Bar oraz gry i zabawy sportowe. W związku z tym, że sponsorem Finału w Londynie jest Babylon Fitness Studio, sztab organizuje WOŚPowy Dzień Sportowy. W ciągu dnia odbędzie się Dyskoteka Pana Jacka, w czasie której zapowiadane są gry i zabawy rodzinne, występy muzyczne, aukcje, jak również malowanie graffiti.

Plymouth

Podobnie jak sztab w Edynburgu, także Polacy z położonego na południu Anglii Plymouth 28 stycznia o 11:00 organizują wspólne morsowanie w pobliżu Devil’s Point.

Finał odbędzie się w St Biniface College. Wśród planowanych wydarzeń znajdą się m.in. pokazy parkour, dyskoteka dla dzieci oraz występy lokalnych gwiazd, w tym najlepszego w mieście DJ-a NEX. Sztab w Plymouth stawia na dużo polskiego jedzenia, w tym tego słodkiego, mięsnego, ale też wegetariańskiego i wegańskiego.

Patronem honorowym 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Plymouth, jak również wszystkich innych finałowych wydarzeń w tym mieście jest Polska Szkoła Plymouth.

Slough

Sztab WOŚP w Slough swoją siedzibę będzie miał w Polish Association Restaurant w Stoke Poges (SL2 4NZ). Finał został podzielony na część dla dzieci i na tę dla dorosłych.

Ta pierwsza zacznie się 29 stycznia o 11:00 i obejmie gry i zabawy oraz występy zaproszonych gości.

Blok popołudniowy potrwa od 14:00 do 19:30 i poprowadzi go Norbi w towarzystwie innych artystów. Będzie można m.in. nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, zobaczyć pokazy karate, ale też Wikingów. Na miejscu do kupienia będą gorące dania, w tym domowy bigos, flaki, grochówka, a także hot-dogi i ciasta.

Wśród przedmiotów wystawionych na licytacji w Slough znajdzie się m.in. koszulka, w której grał piłkarz polskiej reprezentacji w piłce nożnej Matty Cash.

Telford

Finał WOŚP w Telford zacznie się już 28 stycznia zawodami wędkarskimi w Wootton Wawen Aqueduct. Odbędą się tam też licytacje. Tego samego dnia sztab z Telford zainstaluje się w murach The Charton School przy Apley Ave, Wellington, TF1 3FA. 0d godz. 16:00 rozpocznie się tam Zumbathon, czyli maraton zumby z polskimi i angielskimi instruktorami.

29 stycznia od 13:00 na dziedzińcu Charlton School na przybyłych czekać będzie masa atrakcji, m.in stare polskie samochody oraz dwa ambulanse, w których w ciągu dnia będą prowadzone szkolenia pierwszej pomocy.

Część artystyczną rozpoczną występy cyrkowe. Później zagrają polskie zespoły: Whiskey, FRKS, The Charts oraz, na specjalne zaproszenie sztabu, zagra zespół z Polski – Cała Góra Barwinków.

Finał w Telford poprowadzą Bartek Sanchez Pietruch oraz Maciej Wróblewski, stylista gwiazd znany z programów telewizyjnych TVN i TVN Style.

Komentarze 6

Profil nieaktywny
raffaele2
#121.01.2023, 09:56

Żebrania czas.

Judasz
5 536
Judasz 5 536
#221.01.2023, 10:55

#1

Jezus mówi tak: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają (…) I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to dla was wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. (…) Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Łk 6, 27-35.

W związku z powyższym sądzę że z Ciebie katolik jak z mysiej dupy torba podróżna.

Amen

Profil nieaktywny
Delirium
#321.01.2023, 15:13

#1: Rozumiem, że przecież się nie rozerwiesz, pan ksiunc czeka na twoją dziesięcinę.

Profil nieaktywny
Delirium
#421.01.2023, 15:14

...bez ciebie zmieni porsche na gorsze. :(

Zbychu_zPlebani
7 652
#521.01.2023, 15:58

Czemu WOŚP jest w ostatnią niedzielę stycznia?

Kiedyś był w pierwszą niedzielę. Ludzie narzekali, że wypłata dziesiątego i po świętach nie mają pieniędzy.

Zmienili na pierwszą niedzielę po dziesiątym. Teraz znów zmiana.

Profil nieaktywny
Delirium
#621.01.2023, 22:31

Zbychu, nie teraz, a w 2021 roku. Powód:

"Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że od 28 grudnia do 17 stycznia rząd wprowadza "kwarantannę narodową". Zamknięte będą między innymi hotele, stoki narciarskie, a w sylwestra wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. Utrzymane zostaną ponadto dotychczasowe ograniczenia."

Więcej (pod linkiem jest też filmik):

https://tvn24.pl/wosp-2021/wosp-2021-nowy-termin-kiedy-29-final-wielkiej...