Do góry

Czy po 3 latach pobytu w UK muszę zmienić europejskie prawo jazdy na brytyjskie? Posiadam tylko prawo jazdy na kategorię B i w miejscu, gdzie pracuję powiedziano mi, że mnie więcej samochodem na teren zakładu nie wpuszczą, tłumacząc to koniecznością zmiany prawa jazdy po 3 latach pobytu w UK. W przeciwnym wypadku prowadzenie samochodu jest nielegalne. Moi pracodawcy powołują się na DVLA.

Dodam, że posiadam samochód brytyjski z ważnym M.O.T. road tax i ubezpieczeniem. Czy to prawda, że po trzyletnim pobycie w UK powinienem zmienić prawo jazdy na brytyjskie? Dziękuję za odpowiedź.

Pragnę Pana uspokoić - może Pan jeździć po terenie UK, korzystając z polskiego prawa jazdy.

Według obecnie obowiązującego prawa posiadacze ważnego polskiego prawa jazdy na samochód osobowy i/lub motocykl (kategoria A i/lub B) muszą je wymienić dopiero po skończeniu 70. roku życia lub po trzech latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem (w zależności, który okres jest dłuższy). Np. jeśli przyjechał Pan do Wielkiej Brytanii w wieku 25 lat, może Pan jeździć tu samochodem lub motocyklem do momentu, kiedy ukończy Pan 70 lat.

Jeśli przyjechałby Pan w wieku 68 lat, mógłby Pan jeździć do momentu aż miną trzy lata od chwili przyjazdu, przedłużając automatycznie pierwszą granicę 70 lat. Dodam, że status rezydenta według DVLA nie oznacza przy tym formalnego zgłoszenia do Home Office wniosku o jego przyznanie, ale sam fakt, że mieszka i/lub pracuje Pan w UK.

Domyślam się, że osoby z Pana firmy, o których Pan pisze w swojej wiadomości nie doczytały przepisu do końca lub nie zrozumiały go. Informacje (w języku angielskim), które dotyczą wymiany prawa jazdy dostępne są na stronie directgov. Może Pan je wydrukować i przekazać swoim pracodawcom.

Jeśli będzie Pan miał inne pytania lub potrzebował dodatkowych wyjaśnień, proszę o bezpośredni kontakt z naszą infolinią pod numerem telefonu 07871410164.

Życzę Panu powodzenia!Na Wasze pytania odpowiada Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel firmy Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków. Jeżeli masz pytanie do Tymka napisz na [email protected].
Lubię to  Śledź 1

Komentarze 1

ReniX
1
ReniX 1
#104.07.2018, 14:09

Witam, czy ta opcja jest aktualna jesli posiadam obywatelstwo angielskie ( polskie rowniez )? ... czy jednak powinnam zmienic polskie prawo jazdy na angielskie, dodam, ze polskie prawko nadal przydaje mi sie podczas pobytu w PL, slyszalam juz rozne wersje ... moze Pan podeslac jakies prawne regulacje dotyczace obywatelstwa i wymiany prawa jazdy ?

z gory dziekuje ;)