Polskie firmy coraz śmielej zdobywają brytyjski rynek, osiągając imponujące wzrosty eksportu. W kwietniu 2024 r. wartość polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii wzrosła aż o 24 proc., a nadwyżka handlowa wyniosła 1,2 mld dolarów. Pomimo wyzwań związanych z Brexitem, handel między Polską a Wielką Brytanią rozwija się dynamicznie, a polscy eksporterzy konsekwentnie umacniają swoją pozycję na Wyspach.
Polski eksport do Wielkiej Brytanii w kwietniu wzrósł o imponujące 330 mln dolarów, czyli o 24 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Dzięki temu wartość eksportu do tego kraju wyniosła 1,2 mld dolarów, co przyczyniło się do wypracowania nadwyżki w handlu z Wielką Brytanią. W kwietniu nadwyżka ta wyniosła 1,2 mld dolarów, co oznacza wzrost o 313 mln dolarów rok do roku.
Najlepsze saldo wymiany towarowej Polska wciąż utrzymuje z Niemcami, w kwietniu nadwyżka handlowa z tym krajem zmniejszyła się do 2,4 mld dolarów z 2,5 mld dolarów rok wcześniej. Na trzecim miejscu pod względem nadwyżki handlowej znajdują się Czechy, gdzie saldo wyniosło 947 mln dolarów, choć było o 36 mln dolarów niższe niż przed rokiem.
Poza Wielką Brytanią, największą poprawę salda wymiany odnotowano z Ukrainą (o 251 mln dolarów), Norwegią (+231 mln dolarów) oraz Koreą Południową (+159 mln dolarów).
Mięso, maszyny, napoje i tytoń
Co Polska sprzedaje do Wielkiej Brytanii? Wśród głównych towarów eksportowanych do tego kraju są mięso i przetwory mięsne, maszyny elektryczne, maszyny biurowe, pojazdy drogowe inne niż samochody oraz napoje i tytoń. Z kolei z Wielkiej Brytanii do Polski trafiają ropa naftowa, napoje i tytoń, samochody, metale nieżelazne oraz agregaty prądotwórcze.
Wśród usług Wielka Brytania eksportuje do Polski głównie te biznesowe, a także związane z podróżami, transportem, telekomunikacją, usługami komputerowymi i informatycznymi oraz finansowymi.
Polska natomiast świadczy na rzecz Wielkiej Brytanii usługi związane z podróżami, transportem, produkcją, telekomunikacją oraz usługi komputerowe i informatyczne.
Rośnie zatem znaczenie polsko-brytyjskich relacji handlowych, które po Brexicie, mimo początkowych wyzwań, nabierają dynamiki i przynoszą korzyści obu stronom.
Komentarze 63
To dobrze że rośnie, czy źle ... ?
Bo jestem Polak, ale siedzę na stałe tutaj....
Im więcej myślę, tym bardziej nie wiem.
Przecie napisali, że relacje przynoszą korzyści obu stronom. Czyli Tobie też.
Podwójnie
Już się boję.
Co Polska sprzedaje do Wielkiej Brytanii? Wśród głównych towarów eksportowanych do tego kraju są mięso i przetwory mięsne, maszyny elektryczne, maszyny biurowe, pojazdy drogowe inne niż samochody oraz napoje i tytoń. Z kolei z Wielkiej Brytanii do Polski trafiają ropa naftowa, napoje i tytoń,
Czy te napoje i tytoń to muszą tak w tę i nazad ?