Do góry

Proszę o radę. Jak wycenić swój projekt?

Temat zamknięty
MR
180
MR 180
13.06.2008, 16:40

Witam:) Jestem początkującym grafikiem. Dostałem niedawno swoje pierwsze zlecenie w UK i potrzebuje rady. Jak wycenić swój projekt?

Zlecenie:
Logo oraz projekt na szyld dla restauracji.
Logo ma być w wersji kolorowej oraz czarno-białej.
Szyld o wymiarach (zbiżone) 100x300cm,zawierający logo lokalu,nazwę oraz zdjęcie (stock foto).
Logo prawdopodobnie będzie używane w ulotkach reklamowych,menu oraz na stronie internetowej.
Pliki zapisane w formatach .jpg, .pdf, .eps

Klient:
szybko rozwijająca się sieć restauracji - aktualnie 5 lokali (zlecenie dotyczy jednego lokalu)

Wykonałem kilkanascie projektów. Klient wybrał projekt oraz logo. Czekam teraz tylko na fotkę ze stoku,która mam umiescić w końcowym projekcie na szyld. Zastanawiam się czy liczyć stawkę godzinną,czy od projektu. W Polsce minimalna cena za logo to podobno 500PLN. Nie orientuje się w standartach UK. Będe bardzo wdzięczny za rade i pomoc w wycenie zlecenia.

Pozdrawiam :)

samuelson.pl
18
#113.06.2008, 18:28

Zrobiłeś kilkanaście projektów i nie umówiłeś sie wcześnie co do ceny? A co jeżeli powiesz za dużo i klient nie będzie chciał tego wziasc? Cały Twój czas zmarnowany. Będziesz musiał zejść z ceny żeby wogole chciał to wziasc. Najpierw cena i zaliczka.

MR
180
MR 180
#213.06.2008, 18:45

znam klienta już ponad 2 lata,wiec myslę że się z nim jakos korzystnie dogadam...poza tym chciałem pokazać się od dobrej strony...wracając do tematu...może jakies konkrety

Angra
Admin grupy
2 665 2
Angra 2 665 2
#313.06.2008, 18:50

1. Ceny zaprojektowania w UK mieszcza sie przewaznie (£50-200). Oczywiscie projekty dla naprawde powaznych klientow moga kosztowac rownie dobrze kilka tysiecy funtow. Ja osobiscie za szyld wzialbym mniejsza lub podobna kwote jak za logo.
2. Jesli klient nie wyrazil zainteresowania kosztami projektu (w co ciezko mi naprawde uwierzyc),to znaczy, ze £100 w ta czy inna strone nie bedzie prawdopodobnie stanowic dla niego problemu.
3. Policz ile godzin spedziles nad tworzeniem projektow, kontakcie z klientem, zastanow sie czy nie ma jeszcze jakis dodatkowych kosztow (np. stock photo?). Nastepnie ustal sobie satysfakcjonujaca Cie stawke godzinowa (wymysl po prostu jakas), pomnoz ja przez liczbe spedzonych godzin i dodaj dodatkowe koszta - ocen czy to dobra stawka. Moze sie zdarzyc ze jest zbyt mala, wtedy dodaj satysfakcjonujaca Cie sume. Jesli jest zbyt wysoka, byc moze spedziles zbyt wiele czasu nad projektem. Idz wtedy po tej lub nizszej stawce. W nastepnymi projektami na pewno dojdziesz do wiekszej wprawy.
4. To chyba najwazniejszy punkt Przejrzyj oferte konkurencji uzywajac chocby www.google.co.uk. Pamietaj, ze jest zasada, ze jesli nie jestes uznanym freelancerem, cena powinna byc przewaznie nizsza niz ta oferowana przez firmy.

To ogolne porady i zasady stosowane czasem przez rozne osoby. Byc moze ktos ma inne pomysly.

zartowalem
24 299 48
zartowalem 24 299 48
#413.06.2008, 20:03

Angra: ladnie napisane, tylko jedno jeszcze dodam, ze z tym czasem poswieconym pracy - to roznie, bo wprawiony grafik, taka prace wykona w godzine. I bedzie to na tyle trafione, ze klient zaakceptuje bez marudzenia.

Angra
Admin grupy
2 665 2
Angra 2 665 2
#514.06.2008, 03:13

Dlatego doradzalem dalej 'manipulacje' stawki ;)

Swoja droga warto byc konkurencyjnym, ale nie za wszelka cene. Zbyt niskie ceny psuja tylko rynek i daja wrazenie wielu klientom, ze ta praca jest mniej warta niz jest w rzeczywistosci, a przeciez mowimy o pracy kreatywnej, na ktora poswieca sie duzo czasu i ktora wymaga od projektanta doswiadczenia i umiejetnosci (nie mowiac o narzedziach i materialach). Jakos tak sie blednie utarlo, ze praca zwiazana z komputerem powinna byc darmowa lub kosztowac niewiele bo wlasciwie kazdy jest w stanie cos 'stworzyc'. Zabawne, ze wszyscy tak nie zarabiaja, skoro to takie proste ;)
I tak osoba zanizajaca cene wyjdzie w koncu na 'prawidlowa', bo zacznie wreszcie cenic siebie i swoj czas, a klient wybierajacy opcje najtansza i tak najczesniej konczy u profesjonalisty placac ostatecznie znacznie wiecej niz moglby gdyby od razu sie do niego zwrocil. Wiadomo, kazdy chce miec klientow, a klienci chca zaplacic jak najmniej. Warto jednak pamietac, ze ma sie to, za co sie placi...

MR
180
MR 180
#614.06.2008, 13:04

Bardzo dziękuje za podpowiedzi. Myslę,że za projekt na szyld policzę minimum 100,a za logo 200. Wydaje mi się,że to mało,tymbardziej że logo będzie kopiowane na ulotkach itp. Nie chcę zniechęcić klienta do dalszej współpracy,bo rozmawialismy już o kolejnych zleceniach,ale nie chcę też zaniżyc ceny. Co o tym sądzicie? Mam jeszcze pytanie na temat stawki godzinowej. Jesli spędzę nad projektowaniem logo przykładowo 2 godziny,ale będzie ono używane na stronie www,tablicach,ulotkach i innych papierowych nosnikach? Przecież nie policze jak za 2 godziny pracy. Jak wyceniać prawa autorskie i prawa do kopiowania,powielania?

Angra
Admin grupy
2 665 2
Angra 2 665 2
#716.06.2008, 22:50

Osobiscie nie bralbym raczej pod uwage na jakich mediach bedzie stosowane logo. Logo to logo - jego ogolnym celem jest bycie na roznego rodzaju materialach promocyjnych. Mysle, ze klient powinien byc ok z Twoja oferta - tym bardziej, ze nie wykazywal zainteresowania cena.
Wykonujac projekt jako freelancer mozesz dla siebie usalic typowa stawke godzinowa aby pomoc sobie w oszacowaniu ceny za projekt. Moim zdaniem jednak nie ma sensu sie w to bawic. Rozne projekty robi sie w roznym czasie i jest to zalezne od tylu wlasciwosci, ze niemozliwym jest okreslenie stalej stawki godzinowej. Stawka godzinowa powinna byc ustalana przy podobnych, ze tak powiem 'zwyklych' czynnosciach, ktore nie beda sie za bardzo roznic w czasie wykonania przy kazdym projekcie.

Prawa autorskie
Jesli nie wykonujesz zlecenia jako pracownik firmy projektanckiej, a osobiscie i bezposrednio jako freelancer, wszelkie prawa autorskie naleza do Ciebie. Klient ma prawo do wykorzystywania zamowionych projektow do uzgodnionych w umowie celow.

falban
61
falban 61
#824.06.2008, 17:44

Wlasnie, prawa autorskie, chcialbym sie dowiedziec wiecej na ten temat. Jesli jest ktos, kto moglby mi wytlumaczyc ta kwestie, bede zobowiazany ;]

Mam na mysli ceny i ewentualne mozliwosci jak uzgadniac warunki umow. Z gory dzieki. ;]

El Nitro Falbano ;]

Lukasz
27
Lukasz 27
#925.07.2008, 18:14

co do praw autorskich.. nie wiele pomoge bo mam ten sam problem

stworzylem a raczej dalej tworze CMS'a i szczerze mowiac juz duzo w niego wlorzylem pracy oraz zachodu i nie chcialbym zeby ktos po kupieniu jednego wykorzystywal go albo dalej sprzedajac albo uzywajac go na wiecej niz jednej stronie..

co moge zrobic aby tego uniknac?

zastanawialem sie nad trzymaniem kodu u siebie na serwerze oraz zawartosci strony w mojej bazie danych a uzytkownika udostepniania jedynie API..

zastanawiam sie rowniez ile moj CMS moze byc wart chodzi o sam silnik..

co zawiere:
-zarzadanie trescia strony (arty, meta-tagi, menu, banery)
-edytor tresci
-wysylanie maila ze strony + zabezpieczenie anty botowe
-tworzenie nowych stron (w html za posrednictwem panelu admina)
-RSS (system zarzadzania)
-latwy w rozbudowie
-zarzadzanie uzytkownikami
-multi jezycznosc
-zarzadzanie templatkami
-newsletter (caly system)
-wyszukiwarka artow
-newsy
-wypisywanie kategorii
-zarzadzanie multimediami (narazie tylko dodawanie grafik)
-do wszystkiego podczepiona pomoc (na kazdej stronie maly ? po kliknieciu ktorego pojawia sie okienko z info o stronie)

w drodze :
-forum
-komentarze do artow
-galeria

jezeli ktos moglby mi pomoc z wycena zapraszam :)

lukasz [dot] iwanski [at] gmail [dot] com

http://deep-beta.co.uk

pozdrawiam,
n.

jaredj
386
jaredj 386
#1019.08.2008, 16:48

Przecież można tak ustalić w umowie sprzedaży, że klient nie może wykorzystywać cms'a do wielu stron tylko do jednej i oczywiście nie może go odsprzedać. Możesz przecie w kodzie zawrzeć gdzieś mały tajny kawałek wysyłający emaila gdy jakiś tam parametr nie będzie zgodny z czymś tam. Możesz też zastosować coś na wzór sprawdzania licencji - silnik musi się połączyć z twoim serwerem raz na dzień i odczytać jakieś dane żeby działać. Oczywiście jak Ci padnie serwer to kiszka, chyba, że w jakiś sposób zabezpieczysz się przed taką sytuacją. Zresztą .... dużo możesz. Oczywiście wprawny webmaster może się tego wszystkiego pozbyć ale nie będzie się opłacało. Umowa to umowa.
Wycena - nie mam pojęcia, cms'y kosztują po kilka-, kilknaście tysięcy złotych. Te dobre i rozbudowane.

Angra
Admin grupy
2 665 2
Angra 2 665 2
#1103.09.2008, 14:28

Jesli nawet tworzysz CMS specjalnie na zyczenie klienta jako zamowiony produkt, to jak dlugo nie podpiszecie specjalnej umowy przekazujacej prawa autorskie i odsprzedazy, CMS pozostanie prawnie Twoja wlasnoscia - kazde nielegalne uzycie bedziesz mogl scigac prawnie.

Jesli chodzi o ew. zabezpieczenia... nic nie da sie do konca zabezpieczyc, natomiast byc moze moglbys zaistalowac skrypt wysylajacy maila przy instalacji CMS-a?

  • Strona
  • 1

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis