Do góry

General Certificate of Secondary Education

General Certificate of Secondary Education, GCSE, zdawany jest zwykle na zakończenie nauki w szkole średniej, w wieku 15-16 lat. Uczniowie mogą wybrać 6-10 przedmiotów, uzyskując stopnie A - G, przy czym stopień A jest najwyższa oceną.

Istnieje także możliwość zdania egzaminu GCSE eksternistycznie, niezależnie od ukończonej szkoły, czy kursów w instytucjach upoważnionych do przeprowadzenia egzaminu i wydawania certyfikatu. Szczegółowe informacje o wymaganiach przy składaniu egzaminu są dostępne na stronach internetowych: www.edexcel.org.uk, www.aqa.org.uk.

Studenci spoza Wielkiej Brytanii mogą zdawać International GCSE, przystosowany do zakresu edukacji międzynarodowej na poziomie szkół średnich. Szczegółowe informacje na temat IGCSE są dostępne na stronie www.ucles.org.uk.

Przygotowanie do egzaminu eksternistycznego wymaga zapoznania się z zakresem oferowanych przedmiotów, wyborem przedmiotów oraz ich konspektami, które są dostępne poprzez instytucje oferujące GCSE.

A level

General Certificate of Education Advanced Level, zwany w skrócie A-level jest jedną z najczęściej obieranych ścieżek edukacyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia nauki na szczeblu szkoły wyższej.

A-level zdawany jest przez uczniów w wieku 16-18 lat, po dwuletniej nauce (rzadziej, po rocznej, intensywnej). Uczniowie mogą wybrać 2-4 przedmiotów, pod warunkiem, że uzyskali już GCSE z tych przedmiotów ( z wyjątkiem niektórych przedmiotów nieoferowanych na poziomie GCSE jak np. prawo). Stopnie A - E określają poziom zdanych egzaminów.

AS level

Przy zdawaniu AS, Advanced Subsidiary wymagana jest wiedza z połowy zakresu wybranego przedmiotu, przy czym dwa AS-level stanowią odpowiednik jednego stopnia A-level. Wybór opcji AS-level pozwala na opóźnienie decyzji w wyborze ścisłej specjalizacji.

Egzaminy A-level przeprowadzane sa przez trzy instytucje. Szczegółowe informacje o egzaminach dostępne są na stronach:

Brytyjski system edukacji oferuje szeroki i zróżnicowany wybór placówek umożliwiających przygotowanie i uzyskanie certyfikatów GCSEs i A-levels.

Colleges of Further Education (FE) oferują kształcenie od poziomu GCSE do studiów dyplomowych. FE obejmuje:

Colleges of Higher Education (HE) oferują naukę prowadzącą do uzyskania dyplomu i obejmują: uniwersytety, instytucje szkolnictwa wyższego, colleges of art., design, agriculture colleges, school of music, drama, business and medical schools.

Lubię to  Śledź 2

Komentarze 2

fate
40
fate 40
#113.07.2008, 10:38

hej mam pytanko

zamierzm isc do collegu lecz jedno z pytan w aplikacji jest o moje wyksztalcenie i tu mam problem,mianowicie co tu jest odpowiednikiem matury? Bylem w technikum wiec niech bedzie high school a ze zadlem mature to znaczy mam tutejsze GCEA level w moim kierunku?
Jeszcze jedno jak przetlumaczyc ze mam wyksztalcenie jako tchnik hotelarz mam pare koncepcji ale kazda brzmi co najmniej niepoprawnie

dz

Betlejem
7
#219.06.2010, 17:16

?????