Do góry

Dość popularnym dokumentem, przygotowywanym wspólnie przez ciężarne kobiety i ich położne, jest tzw. plan porodu. Dokument ten przygotowuje się ok. 7-8 miesiąca ciąży.

Obejmuje on listę rzeczy i zabiegów, które sobie życzysz albo nie w trakcie porodu. Stres, jaki w czasie porodu przeżywasz zarówno Ty jak i Twój partner nie pozwala Ci pamiętać o wszystkim i dlatego zalecane jest przygotowanie takiego dokumentu i trzymanie go razem z kartą ciąży, która jest niezbędna w trakcie porodu.

Dokument ten nie jest sporządzany w formie listy, lecz otwartego listu, bo najlepszy plan uznaje, iż sprawy nie zawsze idą zgodnie z planem. Musisz przygotować go tak, aby położna nie czuła, że ma związane ręce. Może ona zaproponować działania czy zabiegi, niekoniecznie zgodnie z tym, czego sobie życzysz, ale za to najlepsze dla Twojego dziecka.

Dostępne są też warsztaty o karmieniu piersią i "TENS Machine". Organizowane są tam gdzie szkoła rodzenia. Tam też uzyskasz informacje o godzinie, dacie i miejscu. Zajęcia są otwarte dla każdego, nie trzeba wcześniej rezerwować miejsca, wystarczy tylko przyjść w wyznaczonym terminie. Dowiesz się wszystkiego o karmieniu piersią, zapoznasz się z urządzeniem TENS (bezlekowy system elektrodowego zwalczania bólu przez skórę) i nauczysz się go obsługiwać.

Czasem dostępne są inne warsztaty - zależy od regionu - w tej sprawie skontaktuj się z położną.

Co zawrzeć w planie porodu?

Oto kilka propozycji (więcej możesz znaleźć w swojej karcie ciąży):

Towarzysz w trakcie porodu

Ktoś będzie ci towarzyszył w trakcie porodu? Zapisz to! Chcesz aby ta osoba była z Tobą cały czas, czy życzysz sobie by w trakcie pewnych zabiegów wyszła z sali. Czasami kobiety życzą sobie aby w trakcie właściwego porodu osoba towarzysząca opuściła salę i wróciła już po wszystkim. To zależy wyłącznie od Ciebie.

Pozycje przed i w trakcie porodu

Określ pozycje, w jakich chcesz przebywać przed i w trakcie porodu (tu wiedza ze Szkoły Rodzenia bardzo się przyda). Napisz także jak bardzo chcesz być aktywna tzn. czy chcesz leżeć przez cały czas, a może wolisz wyjść na mały spacer na korytarz itp.

Środki przeciwbólowe

Jakie środki przeciwbólowe chcesz stosować i w jakiej kolejności np. gas&air przed epiduralem.

Rodzaje dostępnych środków:

Co jest dostępne na oddziale porodowym i z czego chcesz skorzystać?

Sprawdź następujący sprzęt:

Jeśli coś jest niedostępne możesz przynieść swoje.

Monitorowanie rytmu serca dziecka

Jakiej metody chcesz użyć do monitorowania serca Twojego dziecka w trakcie właściwego porodu. Czy chcesz aby położna robiła to co jakiś czas stetoskopem, czy też wolisz być podłączona do monitora poprzez pas umieszczony na brzuchu.

Pomoc w trakcie porodu

Możesz wyrazić swoje preferencje, co do narzędzi używanych (w razie potrzeby) do pomocy w urodzeniu dziecka. Są to na przykład: kleszcze, ssawka. W razie komplikacji stosuje się różne metody pomocy przy porodzie.

Napisz w planie porodu:

Co jeszcze?

Nieprzewidziane sytuacje

Koniecznie przedyskutuj ze swoją położną nieprzewidziane sytuacje. Wiadomo, że wszystko może się zdarzyć. Zapytaj co może pójść nie tak i jaka jest w tej sytuacji procedura postepowania. Warto jest być dobrze przygotowanym na każdą ewentualność!

Lubię to  Śledź 1

Komentarze 1

dejwdejw2
2
#114.10.2009, 21:33

powiedzcie proszę gdzie można w Glasgow lub okolicach znaleźć jakieś fajne sklepy z rzeczami dla dziecka tj.wózki łóżeczka ??