Do góry

W Szkocji istnieje możliwość studiowana całkowicie bezpłatnie. Studia licencjackie są w całości finansowane przez władze Szkocji, gdyż nie zgodziły się one na wprowadzenie opłat, które obowiązują w Anglii i Walii.

Osoby, które ukończyły pierwszy poziom studiów wyższych – studia licencjackie, muszą zapłacić jednorazową opłatę na rzecz uczelni w wysokości 2 100 funtów. Władze wzięły pod uwagę sytuację, że osoba zaraz po studiach może nie zarabiać wystarczająco dużo, aby wywiązać się z tego zobowiązania. Okazuje się, że nie musimy uiszczać tej jednorazowej opłaty do czasu, aż nasze roczne dochody nie osiągną poziomu 15 000 funtów.

Niestety, w przypadku studiów uzupełniających magisterskich i studiów doktoranckich sytuacja się zmienia. Wtedy obowiązuje nas czesne, podobnie jak w Walii i Anglii.

W Szkocji istnieje wiele uczelni wyższych. Ich listę można znaleźć na stronie UCAS www.ucas.ac.uk, a w postaci ładnej mapki na stronie University of Wolverhampton www.scit.wlv.ac.uk.

Gdzie konkretnie zależy od tego co chcesz osiągnąć, czy interesują cię solidne podstawy przyszłego zawodu, czy kariera akademicka, czy może po prostu rozwój osobowości, bo i tak pracować będziesz robiąc co innego. Oczywiście będzie to też zależało od Twoich wyników na maturze, czy na studiach, jeżeli podejmujesz studia podyplomowe. Dodatkowo możesz się spodziewać rozmowy kwalifikacyjnej na kierunki artystyczne, czy medycynę.

Brytyjskie uniwersytety preferują przyjmowanie tak zwanych "mature students", czyli ludzi, którzy już coś robili i wracają do nauki, przyczyna jest prosta, tacy studenci są na ogół lepiej zmotywowani.

Każda uczelnia ma na swojej stronie dział, który opisuje dostępnie kursy i programy. Inne użyteczne narzędzia to parę ogólnobrytyjskich audytów uczelni, pozwalających się zorientować w jakości uczelni.
Dostępne są przez link w Wolverhapton, ale mają też oczywiście własne strony:

Finanse

Uczelnie Szkockie, mają częściowo osobne od reszty UK źródło finansowania, co powoduje, że np. żadna z uczelni w Szkocji nie będzie rządać od 2005 roku kontrowersyjnych „top-up fees”, czyli dodatkowego czesnego, wysokość którego, w ramach limitu, może ustalać sama uczelnia.

Pozwala to też szkockiej agencji zajmującej się stypendiami SAAS (www.student-support-saas.gov.uk) refundować, na wybranych kierunkach, cały koszt czesnego wszystkim studentom z EU. Dotyczy to tylko pierwszych studiów podejmowanych w UK. Refundacja jest płacona bezpośrednio uniwersytetowi i trzeba o nią formalnie wystąpić co roku.

O stypendium i pożyczkę studencką mogą występować studenci, którzy, niewyłącznie w celach edukacyjnych, mieszkają już w UK conajmniej trzy lata. Dla niepełnosprawnych, a także samotnych rodziców, którzy mieszkali przez ten okres w UK, SAAS ma dodatkowe stypendia, dodatkowo rodzice mogą też pobierać Child Tax Credit, czy pracują w trakcie studiów, czy nie.

Należy pamiętać, że SAAS ma ostateczne terminy przyjmowania podań o refundacje/stypendia i nie robi od nich wyjątków. Późne podania powodują późniejsze wypłacenie pierwszych pieniędzy i przynajmniej w teorii uczelnia może wymagać samodzielnego zapłacenia czesnego. Ostateczny termin jest pod koniec roku akademickiego (w czerwcu, dla kursów, które sie rozpoczęły we wrześniu poprzedniego roku). Więcej szczegółow na stronie SAAS.

Nabór

Wszystkie uniwesytety w Wielkiej Brytanii (Anglia z Walią, Irlandia Płn. i Szkocja) należą do tego samego systemu naboru UCAS (www.ucas.ac.uk). Cała procedura jest możliwa przez internet, ale można tez prosić o przysłanie papierowego formularza do domu.

Formularz składa się przez UCAS, który wysyła przetworzone podanie dalej na uczelnie. Studenci, ktorzy mają poprzednie kwalifikacje (matura/dyplom) spoza UK powinni przed wystąpieniem do UCAS sprawdzić z wybranymi uczelniami, że ich kwalifikacje będą uznane. Bezpośrednio z uczelnią należy się też kontaktować w przypadku przenoszenia się z innej uczelni na dalszy rok studiów.

Występując do UCAS podaje się kilka (do sześciu) wybranych kierunków na konkretnych uczelniach, do nich wszystkich zostanie wysłane nasze podanie, należy też podać w jaki sposób będzie się finansowało studia (czesne) np. że się występuje do SAAS o refundację. Ponieważ podanie do UCAS wysyła się przed terminem matury, jeżeli chcemy bezpośrednio rozpocząć studia, uniwersytet da nam ofertę warunkową opisującą jakie oceny musimy zebrać i jakie przedmioty będą wymagane. Większość kierunków na uczelniach, które mogą wybierać wśród studentów, wymaga przedmiotu ścislego, albo matematyki na maturze. Nie należy samemu przeliczać ocen na brytyjskie odpowiedniki, tylko je dokładnie opisać np. w procentach wymaganych do dostania danej oceny. Formularz w UCAS jest dość długi, generalnie będa potrzebne informacje z życiorysu, oceny z egzaminów, „personal statement”, czyli dlaczego chcemy studiować i dlaczego akurat to i „supporting statement”, który może być listem np. od nauczyciela.

Clearing

Clearing, czyli ostatnia szansa. System clearing działa w ten sposób, że uczelnie podejmują decyzję kogo przyjmują i wysyłają listy niezapełnionych miejsc do centralnej bazy danych. O te miejsca mogą sie starać wszyscy Ci, którzy dostali gorsze oceny niż wymagane w ofertach warunkowych i gapowicze, którzy się obudzili po terminie zamkniecia UCAS. Należy sie liczyć z tym, że popularne kierunki i lepsze uczelnie nie będą już dostępne, data zamknięcia clearing i link do listy dostępnych kierunków pojawi się na stronie UCAS po otwarciu bazy danych.

Lubię to  Śledź 3

Komentarze 3

Bart
59
Bart 59
#115.07.2008, 22:03

ale tutaj dużo bzdur ktoś napisał

np. od tego roku nie trzeba już płacić nic po ukończeniu studiów, graduate endowment został zniesiony

nie straszcie ludzi takimi rzeczami

mossak_j
6 544
mossak_j 6 544
#209.12.2009, 13:02

Rzeczywiscie, prawda. Po aktualne info zapraszam na jacek (małpa) cuprum.pl -- podpowiem, opowiem, a jakby co, to podesle do kompetentniejszych ode mnie :).

kinia
1
kinia 1
#322.03.2010, 23:22

hej
mam pytanko
w Polsce uzyskałam tytuł mgr inż. czy jeśli chcę iść na mgr w Szkocji (jako kontynuacja studiów) to czy SAAS zrefunduje mi czesne?