Do góry

Wskaźnik bezrobocia w Wielkiej Brytanii należy donajniższych w Unii Europejskiej. Oscyluje wokół 5%, to niewiele. Na Wyspach o pracę łatwo, ale równie łatwo można ją stracić, gdyż tamtejszy rynek pracy jest bardzo elastyczny.

A wtedy możemy, po spełnieniu kilku warunków, otrzymywać świadczenia społeczne w postaci zasiłku dla bezrobotnych. Co ważne, mamy wtedy takie same prawa do korzystania z tamtejszej pomocy społecznej jak rodowici Brytyjczycy i inni mieszkańcy Unii Europejskiej. Warto dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej.

Podstawowe warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (Jobseeker's Allowance):

  1. Legalne zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, przez co najmniej rok; osoby, które nie przepracowały pełnych 12 miesięcy nie mają prawa do zasiłku, a gdy nie uda im się szybko znaleźć nowej pracy, pozostaje im powrót do Polski,
  2. Przystąpienie do Programu Rejestracji Pracowników i posiadanie statusu rezydenta - polecamy artykuły na naszym portalu.

Niestety, wymóg przepracowanych 12 miesięcy nie zawsze uda się spełnić. Media od czasu do czasu donoszą o osobach, które straciły pracę, nie mają jednak po co wracać do Polski i wybierają życie bezdomnych na ulicach brytyjskich miast.

Zasiłek oparty na składkach (Contribution-based Jobseeker's Allowance):

Starać się mogą o niego osoby bezrobotne (ew. również pracujące w niewielkim wymiarze godzin), spełniające zarazem następujące kryteria:

O zasiłek oparty na składkach mogą ubiegać się osoby, które nie pracują więcej niż 16 godzin w tygodniu.

Jego otrzymywanie ograniczone jest do 182 dni, a maksymalna wysokość wynosi 57,45 funtów tygodniowo, czyli około 340 zł. dla osób samotnych.

Zasiłek oparty na dochodach (Income-based Jobseeker's Allowance):

Należy spełnić warunki jak w przypadku zasiłku opartego na składkach, oraz dodatkowo:

Otrzymywać można go bez limitów czasowych, aż do czasu, gdy spełniamy wyżej wymienione warunki. Nie ma jednej stawki zasiłku opartego na dochodach, maksymalnie wynosi on, tak jak w przypadku pierwszego zasiłku 57,45 funtów tygodniowo dla osób samotnych i maksymalnie 90,10 funtów tygodniowo dla par. W przypadku tego zasiłku możemy ubiegać się również o zwolnienie z płacenia podatku lokalnego (Council Tax Benefis). To nie jedyna korzyść. Otrzymamy także Housing Benefit, czyli dofinansowanie do wynajmu mieszkania.

Formalności związane z przyznaniem obu zasiłków załatwimy w państwowych biurach pośrednictwa pracy Job Centre Plus. Wniosek znajdziemy także w Internecie na stronie www.dwp.gov.uk. Po sześciu miesiącach, w przypadku dalszego szukania pracy należy odnowić wniosek.

Zasiłek z transferu

Jeśli przed wyjazdem z Polski pobieraliśmy zasiłek dla bezrobotnych, i zarejestrowani byliśmy w Powiatowym Urzędzie Pracy przez minimum 4 tygodnie, możemy otrzymywać ten zasiłek za granicą. Formalności sprowadzają się do pobrania z wojewódzkiego urzędu pracy druku E303, który pozwoli na transfer naszego zasiłku za granicę. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii zgłaszamy się z tym drukiem do Job Centre Plus. Wysokość zasiłku po przeliczeniu na miejscową walutę wynosi około 85 funtów na miesiąc. Pobierać możemy go przez 3 miesiące. Zasada ta działa w dwie strony, jeśli nabyliśmy prawo do zasiłku dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii możemy otrzymywać go w Polsce (druk E303 pobieramy z Job Centre Plus i przedkładamy go w Powiatowym Urzędzie Pracy w Polsce).

Inne świadczenia dla osób szukających pracy
Brytyjski kodeks pracy przewiduje nie tylko stałe zasiłki dla bezrobotnych. Inną formą pomocy dla osób bezrobotnych mogą być:

Lubię to  Śledź 

Komentarze