Do góry

Przed rejestracją samozatrudnienia należy uzyskać numer ubezpieczenia społecznego National Insurance Number.

Aby uzyskać numer należy zgłosić się na rozmowę do lokalnego oddziału Ministerstwa Pracy i Emerytur - Department for Work and Pensions. Takimi oddziałami są Social Security Offices np. JobCentrePlus (adresy lokalnych Social Security Offices są dostępne na stronie internetowej, pod adresem: www.dwp.gov.uk).

Więcej informacji na temat National Insurance Numer można uzyskać na stronie HM Revenue and Customs pod adresem: www.hmrc.gov.uk.

Samozatrudnienie należy zarejestrować w brytyjskim Urzędzie Skarbowym HM Revenue and Customs. Rejestracji można dokonać:

Wniosek CWF1 dostępny jest na stronie internetowej HM Revenue and Customs www.hmrc.gov.uk. Na tej stronie dostępne są także obszerne broszury informacyjne dla osób rozpoczynających własną działalność gospodarczą:

Dodatkowe informacje można także uzyskać dzwoniąc pod numer infolinii dla osób samozatrudnionych 08459 154515.

Rejestracji samozatrudnienia należy dokonać w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje karą w wysokości 100 funtów.

Osoby samozatrudnione są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz są zobowiązane do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne (National Insurance). Rozliczenie podatku oraz odprowadzanie składek jest obowiązkiem osoby samozatrudnionej. Dlatego też zobowiązana jest ona do prowadzenia odpowiedniej dokumentacji finansowej.

Lubię to  Śledź 1

Komentarze 1

TomP
39
TomP 39
#122.03.2009, 17:26

No jak na portal dla Polaków w Szkocji to dajecie ubogie informacje.

Może ktoś z rodaków zakładał sklep internetowy, zarejestrował go w UK a sprzedaje głównie w Polsce i może powiedzieć coś więcej??
1. Czy rozlicza się sam czy korzysta z usług firmy (ile wynoszą miesięczne opłaty) czy używa jednego z darmowych programów komputerowych albo płatnego np. Sage??
2. Jak rozwiązał sprawę podatku VAT? Wiem że do kwoty 67k funtów nie trzeba się rejestrować jako VAT-owiec, ale sprzedając poza UK jest to wymagane.
3. Jak wygląda sprawa zapłaty za towar w Polsce?? Jeżeli klient wpłaca nam na polskie konto, to uzyskujemy dochód w Polsce więc tam powinniśmy płacić podatek. Czy PAYPAL rozwiązuje ten problem?? I czy się opłaca bo w przypadku przewalutowania serwis pobiera dodatkowe opłaty.
4.Oczywiście miałbym więcej pytań, ale po co tworzyć tasiemca jak nie wiem czy ktoś odpowie :).