Do góry

Posiadacze ważnego polskiego prawa jazdy na samochód osobowy i motocykl muszą je wymienić po ukończeniu 70. roku życia lub po trzech latach od momentu, gdy zostaną rezydentem (w zależności od tego, który okres jest dłuższy). Np. jeśli przyjedziesz do Wielkiej Brytanii w wieku 25 lat, możesz korzystać tu z dokumentu polskiego prawa jazdy na samochód lub motocykl do momentu, gdy ukończysz 70 lat. Jeśli przyjedziesz w wieku 68 lat, będziesz mógł jeździć z polskim dokumentem do chwili, aż miną trzy lata od przyjazdu, przedłużając automatycznie granicę 70 lat.

Status rezydenta według DVLA nie oznacza tutaj formalnego zgłoszenia do Home Office wniosku o jego przyznanie, ale sam fakt, że tutaj mieszkasz i/lub pracujesz.

Posiadacze ważnego polskiego prawa jazdy na samochody ciężarowe i autobusy muszą je wymienić po ukończeniu 45. roku życia lub po pięciu latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem (w zależności od tego, który okres jest dłuższy).

Kierowcy posiadający prawo jazdy na kategorię C/D, mający od 45 do 65 lat, muszą wymienić ww. prawo jazdy po ukończeniu 66. roku życia lub po pięciu latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej).

Kierowcy ci po ukończeniu 65. roku życia muszą wymienić prawo jazdy po 12 miesiącach od chwili, kiedy zostaną rezydentem.

Po upływie 12 miesięcy, niezależnie od przypadków opisanych powyżej, kierowcy mieszkający w Wielkiej Brytanii i jeżdżący samochodami ciężarowymi lub autobusami są zobowiązani do zgłoszenia tego faktu do DVLA, wysyłając polskie prawo jazdy wraz z odpowiednim formularzem. DVLA odsyła wówczas z powrotem polskie prawo jazdy wraz z częścią counterpart, która umożliwia m.in. naliczanie punktów karnych. W sytuacji przewinienia drogowego i braku counterpart sprawa trafia do sądu i zwykle przed rozprawą policja prosi kierowcę o wysłanie swojego polskiego prawa jazdy do DVLA z wnioskiem o wydanie tej części brytyjskiego prawa jazdy.



Na Wasze pytania odpowiada Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel firmy Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach Polaków. Jeżeli masz pytanie do Tymka napisz na [email protected].
Lubię to  Śledź 3

Komentarze 4

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#127.09.2010, 11:27

nie zgodzilbym sie z tym ze kierowcy samochodow ciezarowych i autobusow dostaja swoje polskie prawko z powrotem .

IWONAS
19
IWONAS 19
#203.10.2010, 10:36

racja

Emano.co.uk
9
#311.10.2010, 14:34

Witamy serdecznie,

W ostatniej części artykułu mowa jest o formularzu D9, który służy do wyrobienia TYLKO części counterpart do polskiego prawa jazdy. Nie chodzi tu więc o całkowitą wymianę prawa jazdy z polskiego na brytyjskie, a jedynie o zarejestrowanie się jako kierowca w UK. W tym wypadku kierowcy zostaje zwrócone polskie prawo jazdy do którego dołączony jest papierowy counterpart.

Część prawa jazdy counterpart, to zielona kartka papieru, stanowiąca integralną cześć prawa jazdy, na której wpisuje się wszystkie punkty karne, dodatkowe uprawnienia, wyroki sądowe za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwym itp.

Wniosek D9, który umożliwia otrzymanie counterpart można pobrać ze strony direct.gov.

Pozdrawiamy,
Zespół Emano.co.uk