Do góry
Wersja do druku | Ostatnie uaktualnienie tematu: 27/05/2016

Jak szukać pracy » Agencje zatrudnienia w Polsce

Agencje zatrudnienia w Polsce

Korzystając z usług agencji zatrudnienia należy pamiętać, że zgodnie z polską ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy agencje podlegają wpisowi do polskiego rejestru agencji zatrudnienia. Rejestry takie prowadzą marszałkowie województw, właściwi z uwagi na siedzibę podmiotu ubiegającego się o wpis. Rejestr jest jawny.

Agencja wpisana do rejestru powinna otrzymać certyfikat, potwierdzający że ma ona prawo do prowadzenia działalności. W certyfikacie powinna znajdować się m.in. informacja o numerze i dacie dokonania wpisu do rejestru, więc jeżeli chcemy mieć pewność, że mamy do czynienia z profesjonalnym podmiotem, możemy np. poprosić o okazanie certyfikatu. Numer wpisu do rejestru agencja winna także ujawniać w dokumentach, ogłoszeniach i ofertach.

Może jednak zdarzyć się, że dany pośrednik nie ma obowiązku widnienia w rejestrze. Taka sytuacja dotyczy m.in. tak zwanych przedsiębiorców zagranicznych, którzy spełniają określone ustawowo warunki. Tacy przedsiębiorcy, prowadząc agencję w Polsce, winni jednak zawiadomić marszałka (województwa właściwego dla miejsca świadczenia usług lub, gdy tego miejsca nie daje się określić, marszałka województwa mazowieckiego), iż chcą wykonywać swoją działalność; winno więc być możliwe sprawdzenie, czy dana agencja zagraniczna ma prawo działać w Polsce.

Agencja, która kieruje Cię do pracy zagranicą może zechcieć od Ciebie jakichś płatności. Jakie ma prawo pobrać, a jakie są niedozwolone? Zgodnie z art. 85 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, od osób skierowanych do pracy zagranicą dozwolone jest pobieranie jedynie opłat z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy zagranicą, tj. kosztów poniesionych na: dojazd i powrót osoby kierowanej do pracy, wydawanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów - pod warunkiem wyspecyfikowania tych opłat w umowie zawartej z osobą kierowaną do pracy za granicą (uwaga! tę umowę agencja powinna przedstawić na piśmie). Inne opłaty nie są dozwolone. Agencja może natomiast nałożyć jakieś na pracodawców.

Więcej informacji znajdziesz m.in. na stronie internetowej: www.kraz.praca.gov.pl. Tu znajdziesz także krajowy rejestr podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia.

Na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej znajduje się także poradnik dla wyjeżdzajacych do pracy zagranicę (z 2013 roku), warto się z nim zapoznać.

Informacji szukaj także na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.

Pamiętaj: jeżeli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, nie wahaj się - pytaj, sprawdzaj, szukaj pomocy. Nie daj się nieuczciwym pośrednikom. Wielu Polaków dało się już oszukać, zadbaj, by nie spotkało Cię coś złego.

Ta treść jest częścią poradnika "Jak szukać pracy". Poradnik ten znajduje się pod adresem: http://emito.net/poradniki/praca/poszukiwania/jak_szukac_pracy.
» Zamknij okno