Do góry
Wersja do druku | Ostatnie uaktualnienie tematu: 27/11/2009

Poród w szpitalu » Środki przeciwbólowe

Środki przeciwbólowe

Dostępne są różne metody radzenia sobie z bólem podczas porodu. Należą do nich między innymi:

  • epidural - blokada nerwów w formie zastrzyku dordzennego; Epidural podawany jest zawsze przez lekarza anestezjologa, więc przed podjęciem decyzji czy będziesz z tego korzystała, czy nie upewnij się czy na oddziale, na którym planujesz poród jest taki lekarz dostępny. Środek ten podany może być tylko raz i tylko na pewnym etapie porodu. Podawany jest przez niewielką tubkę wprowadzaną do rdzenia kręgowego i potrzeba około 40 min zanim zacznie działać. Po wstępnym zabiegu rurka pozostaje w Twoim kręgosłupie i można uzupełniać, w razie potrzeby, epidural. Jednak po zastosowaniu tego środka nie będziesz w stanie "czynnie" brać udziału w porodzie, potrzebne będzie bliższe monitorowanie stanu Twojego i dziecka, a to oznacza więcej aparatury. Także po porodzie nie będziesz w stanie samodzielnie opuścić łóżka przez następnych kilka godzin.
  • pethidine/morfina - potrzeba ok. 20 min zanim podany zastrzyk zacznie działać, lecz relaksujące i przeciwbólowe działanie tego środka trwa do 4 godzin. W niektórych przypadkach może powodować mdłości, senność. W sporadycznych przypadkach może zaburzyć oddech dziecka tuż po jego narodzinach – wtedy podawane jest antidotum.
  • entonox – jest to tzw. "gas and air", czyli mieszanka 50-50 tlenu i podtleneku azotu (tzw. gaz rozweselający), pozwala zredukować ból (może spowodować lekki ból głowy, senność lub niewielkie mdłości);
  • alternatywne środki przeciwbólowe – basen/wanna porodowa, techniki oddechowe, relaksacyjne, masaże.
Ta treść jest częścią poradnika "Poród w szpitalu". Poradnik ten znajduje się pod adresem: http://emito.net/poradniki/zdrowie/ciaza_i_porod/porod_w_szpitalu_wiecej_informacji.
» Zamknij okno