Do góry

Bezpieczna paczka do i z Polski, czyli czego nie wyślesz kurierem

Dzięki brokerom usług kurierskich zyskaliśmy dostęp do tanich przesyłek. Popularność usług kurierskich w ostatnich latach znacznie wzrosła. Z kurierów korzystamy coraz chętniej i częściej. Czy jednak paczka kurierska to odpowiedź/rozwiązanie na wszystko?

O tym co wysyłamy, czego nie wolno oraz możliwych konsekwencjach nieprzestrzegania regulaminów rozmawiamy z Katarzyną Maziak z Przesyłarka.pl.

Powiedz, czy usługi kurierskie zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat?

Katarzyna Maziak: Przede wszystkim zmieniają się nasze oczekiwania. Firmy kurierskie starają się nadążyć za rozwojem technologicznym i oczekiwaniami klientów. Dziś liczy się czas, jakość usługi, cena ale i nasza wygoda. Dziś firmy kurierskie stały się alternatywą nie tylko dla usług pocztowych, ale i transportów prywatnych. Wysyłamy chętniej i częściej.

A co wysyłamy kurierem?

W większości w paczkach wysyłamy przedmioty i upominki dla bliskich, prezenty, ubrania, zabawki, drobne AGD i elektronikę, książki, elementy wystroju domu, a także artykuły spożywcze. Są też klienci, którzy paczką kurierską próbowali wysłać zakupione meble, pralkę, kuchenkę czy materiały budowlane.

„Pszczoły, fajerwerki, papierosy, a nawet ludzkie prochy”.

Można więc rzec, że kreatywność naszych klientów nie zna granic. Mieliśmy też przesyłkę z rojem pszczół, które zbudziły się podczas transportu. Proszę sobie wyobrazić zdziwienie kuriera w tej konkretnej sytuacji. Były paczki wypełnione fajerwerkami, a także papierosami - to towary, których zarówno sprzedaż jak i transport transgraniczny regulowany jest prawem. Jednak chyba największe zdziwieniem dla nas były zapytania o możliwość wysłania kurierem ludzkich prochów. Może był to żart, a może nie.

No dobrze, wiemy już, że nie wszystko może znaleźć się w naszej przesyłce kurierskiej. O czym więc powinni wiedzieć wszyscy nadający paczkę?

Korzystając z usług kurierskich muszą mieć świadomość, że przesyłka kurierska to nie transport dedykowany. Każda z firm kurierskich posiada swój regulamin oraz listę przedmiotów, które wyłączone są z transportu kurierskiego (tzw. Lista przedmiotów zakazanych). Realia są niestety takie, że większość osób nie poświęca czasu by zapoznać się z regulaminem, a nawet wskazówkami dotyczącymi wymiarów, wagi i zawartości przesyłek. Wiedzę opierają na ogólnie przyjętych zakazach, jak zakaz przesyłania substancji toksycznych, niebezpiecznych i łatwopalnych, narkotyków. Niewiele osób ma świadomość, że w ich przesyłce nie powinno być min. alkoholu, pieniędzy, kart płatniczych (także prepaid), dokumentów, papierów wartościowych, płynów (kosmetyki, perfumy), biżuterii i innych wartościowych przedmiotów, a także wspomnianych już artykułów spożywczych.

Czyli wysyłka żywności jest niemożliwa kurierem?

Nie do końca. Firmy kurierskie takie jak FedEx, UPS i Geis, dopuszczają wysyłkę artykułów spożywczych w paczkach, pozostałe zabraniają tego. Należy mieć na uwadze fakt, że wysyłka żywności jest możliwa, ale na własną odpowiedzialność - co oznacza, że w razie uszkodzenia, zniszczenia, nadawca nie będzie miał prawa do roszczeń o odszkodowanie.

Doskonale wiemy, że nasi klienci wysyłają żywność w przesyłkach. Szczególnie w okresie przedświątecznym wiele osób decyduje się na wysyłkę jedzenia najbliższym mieszkającym za granicą. Wtedy w paczkach lądują już nie tylko słodycze, czekolady, kawy ale ciasta, domowe przetwory, pierogi, miody, kiełbasy a nawet domowe zupy. Rozumiemy tę potrzebę poczucia bliskości, sprawiania radości, dlatego staramy się uświadamiać i edukować naszych klientów. Paczka podczas transportu jest wielokrotnie przenoszona, przekładana, sortowana automatycznie. Co za tym idzie, wszelkie szklane pojemniki narażone są na uszkodzenie, a ich zawartość na wylanie. Nie wysyłamy kurierem produktów łatwo psujących się, płynnych, delikatnych, zapakowanych w szklane pojemniki. A jeśli decydujesz się na wysyłkę żywności, dołóż starań by jak najlepiej przygotować i zabezpieczyć paczkę do transportu.

A co jeśli w paczce jednak znajduje się przedmiot zakazany?

Klient powinien mieć świadomość, że wysyłając paczkę akceptuje zasady i regulamin wybranej firmy kurierskiej. Nieprzestrzeganie zasad wiąże się z konsekwencjami - w przypadku zbyt dużej lub ciężkiej paczki - zwykle jest to dodatkowo doliczona dopłata po wykonaniu usługi. W sytuacji gdy w przesyłce znajduje się towar zakazany, a dojdzie np.do uszkodzenia lub zaginięcia paczki, nadawca traci możliwość reklamacji i roszczeń. Inna z możliwych sytuacji - jeśli firma kurierska ma podejrzenia co do zawartości przesyłki ma prawo do odmowy dalszego transportu, zwrotu na koszt nadawcy. Konsekwencje bywają różne, tak jak i sytuacje - dlatego zawsze staramy się ostrzegać i uświadamiać. Mimo to, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ewentualnych konsekwencji.

Należy też podkreślić, że za zawartość oraz jakość i sposób zabezpieczenia przesyłki odpowiedzialny jest właśnie Nadawca, a nie firma kurierska.