Do góry

Brian Matuszewski tworzy urządzenie do czyszczenia opakowań zwrotnych

Firma Again stworzona przez Briana Matuszewskiego, pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych przedsiębiorcę o polskich korzeniach, tworzy w Wielkiej Brytanii system pomagający wprowadzić szklane opakowania do ponownego użytku. Urządzenie o nazwie CleanCell będzie oczyszczać puste butelki zwrócone do sklepów, tak aby do producenta trafiły już gotowe do ponownego użycia. Firma Briana pierwsze takie urządzenia chce wstawiać do sklepów spożywczych jeszcze w tym roku.

System CleanCell został tak skonstruowany, aby wykonać cały cykl niezbędny do redystrybucji opakowań. Będzie on przyjmował, moczył, usuwał etykiety, czyścił, suszył, kontrolował, skanował i układał gotowe do dalszego wykorzystania butelki.

Miesięczna wydajność CleanCell ma wynosić pół miliona opakowań. Twórca systemu zapewnia też, że przy całym procesie zużycie wody będzie mniejsze o 76 proc, a zużycie energii zmniejszy się aż o 90 proc. niż w analogicznym procesie recyclingowym.

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Do skonstruowania urządzenia Brian Matuszewski, ekspert ds. gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju, wykorzystał wiedzę i doświadczenie całego zespołu inżynierów i ekspertów ds. łańcucha dostaw. Firma Again pozyskała 2,35 mln funtów na finalizację pomysłu. Obecnie trwa kompletowanie ekipy oraz praca nad pierwszymi maszynami do komercyjnego użytku.

Innowacyjność CleanCell polega na tym, że firma realizuje zamówienie w ścisłej współpracy z partnerami z sektora Fast Moving Consumer Goods i wykorzystuje najnowocześniejszą i bardzo wydajną technologię czyszczenia. Ten innowacyjny projekt powstaje w ramach zdecentralizowanej sieci, która pozwoli na ogromną efektywność w logistyce. Celem Briana jest to, żeby dostarczyć wyczyszczone opakowania z powrotem do producnetów za tę samą cenę, jaką płacą za opakowania jednorazowego użytku.

Z Ameryki na Wyspy

Brian Matuszewski jest obecnie głównym kierownikiem projektu “Loop”, usługi gospodarki cyrkularnej rozwijanej przez firmę TerraCycle, Inc. Przed dołączeniem do TerraCycle, pracował jako szef działu zrównoważonego rozwoju w Automotive Resources International (ARI), jednej z największych na świecie firm zarządzających flotami pojazdów dostawczych.

W 2019 roku we współpracy z wiodącymi na świecie sprzedawcami detalicznymi, Loop uruchomiła platformę e-commerce o gospodarce cyrkularnej w Stanach Zjednoczonych i Francji, która zapewnia konsumentom produkty przeprojektowane pod kątem zakupów, ale bez odpadów. Loop wchodzi na rynek w Wielkiej Brytanii, a także w Kanadzie, Niemczech, Australii i Japonii.

Brian Matuszewski posiada tytuł Master of Public Administration w zakresie polityki środowiskowej oraz Bachelor of Science w zakresie Industrial & Labor Relations, który uzyskał w Cornell University w Ithaca, USA.

Teraz Brian wraz z rodziną mieszka w Londynie.

Komentarze 4

Zbychu_zPlebani
7 904
#121.08.2022, 08:36

Jak wracamy do szkła to fajnie jakby wprowadzili krachle. Wygodniejsze do otwierania i można zamknąć. W PRL-u oranżada w tym była. Teraz to tylko parę browarów to używa.

Profil nieaktywny
Delirium
#221.08.2022, 10:35

Spoko, wrócą. ;) Ludzkość po stu kilkudziesięciu latach "odkrywa" auta, rowery i hulajnogi elektryczne, ponownie odkrywa wielorazowe opakowania, a nawet -jak widać- mycie butelek. ;)

Judasz
6 374
Judasz 6 374
#321.08.2022, 13:45

Sądząc po imieniu - rodowity Polak .

Igor89a
1 587
Igor89a 1 587
#422.08.2022, 02:33

#4 I zbieranie puszek ;)