Do góry

Dzieła młodopolskich artystów na wystawie w Londynie

Dzięki współpracy William Morris Gallery z Muzeum Narodowym w Krakowie i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie, w stolicy Wielkiej Brytanii otworzono nową wystawę poświęconą rzemiosłu artystycznemu i architekturze okresu Młodej Polski. Na wystawie można oglądać ponad 150 dzieł polskich artystów tworzących w latach 1890-1918.

Wystawa nosząca nazwę „Young Poland:An Arts and Crafts Movement (1890–1918)” ukazuje silne związki stylistyczne i filozoficzne polskich i brytyjskich artystów. Polskę reprezentują m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Henryk Uziembło, Zofia Stryjeńska czy Karol Kłosowski. Twórczość Polaków porównywana jest z dziełami wielkich artystów brytyjskich tj. William Morris czy John Ruskin.

Brytyjczycy będą mogli w William Morris Gallery zobaczyć również wzory koronek, wycinanki z papieru i kilim autorstwa Karola Kłosowskiego oraz obrazy i ilustracje Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Dopełnieniem pokazu są przedmioty wykonane w Warsztatach Krakowskich m.in. dziecięce zabawki zaprojektowane przez Zofię Stryjeńską, ozdobne oprawy książek i dekoracje na choinkę według projektu Zdzisława Gedliczki.

Wystawa jest częścią projektu badawczego i współpracy partnerskiej pomiędzy William Morris Gallery, Muzeum Narodowym w Krakowie i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie, przy wsparciu Lund Humphries. Dzieła artystów można oglądać w dniach 9 października 2021 r. – 30 stycznia 2022 r.

Komentarze 1

Igor89a
1 270
Igor89a 1 270
#127.11.2021, 14:34

William Pierwszy Zdybowany :-)