Do góry

Feeling Good: aplikacja poprawiająca zdrowie psychiczne po polsku

Pandemia COVID-19 pogłębiła problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Również w Szkocji znacząco wpłynęła na większą liczbę osób proszących o wsparcie psychologiczne. Obecny okres oczekiwania na terapię w ramach NHS to przynajmniej 6 miesięcy. Jeszcze dłuższe są kolejki na terapię w języku polskim. W organizacji charytatywnej Feniks to obecnie ponad 12 miesięcy.

Feeling Good to akredytowany przez NHS program zdrowia psychicznego w formie aplikacji na telefon, która do tej pory była dostępna tylko w języku angielskim. Dzięki współpracy z organizacją charytatywną Feniks i grantowi z Uniwersytetu Edynburskiego, The Foundation for Positive Mental Health wydała polską wersję programu.

Polskie tłumaczenie aplikacji jest dostępne całkowicie za darmo i zawiera podstawowy moduł aplikacji „Dobre Samopoczucie na Całe Życie” (Feeling Good for Life). Wystarczy pobrać aplikację i wybrać język polski, aby odblokować wszystkie nagrania za darmo. Nie ma żadnych kodów do logowania, cała treść jest dostępna po ściągnięciu aplikacji.

Czym jest Feeling Good?

Program Feeling Good wywodzi się z psychologii sportów olimpijskich i zawiera zestaw 12 ćwiczeń dla ciała i umysłu. Rozwija on umiejętność radzenia sobie ze stresem, poprawia koncentrację i samopoczucie.

Jakie są zalety programu?

  • Pomaga wyciszyć ciało i umysł
  • Większość użytkowników zauważa poprawę nastroju w ciągu pierwszych kilku tygodni stosowania
  • Poprawia sen i koncentrację
  • Wspomaga powrót do zdrowia po okresach dużego stresu
  • Rozwija dobrostan
  • Różni się od praktyki mindfulness, ponieważ łączy relaksację ciała z wizualizacjami zorientowanymi na cele
  • Akredytowany przez NHS

Aplikacja Feeling Good to program zdrowia psychicznego, którego skuteczność udowodniono w badaniach. Polska wersja przyczyni się do zmniejszenia nierówności w zakresie dostępu do usług zdrowia psychicznego dotykających polską społeczność. Jest to pierwsza taka aplikacja w Szkocji

– mówi Magda Czarnecka, dyrektorka Feniksa.

Celem projektu jest udostępnienie społeczności polskiej w Szkocji narzędzia samopomocy w zapobieganiu i łagodzeniu problemów ze zdrowiem psychicznym. Tłumaczenie Feeling Good na język polski pozwoli złagodzić bariery dotykające Polaków w dostępie do usług zdrowia psychicznego w Szkocji.

Dzięki aplikacji w języku polskim osoby na liście oczekujących na terapię dostaną narzędzie, które pozwoli im przywrócić pewien stopień kontroli nad swoim zdrowiem zanim będą mogły spotkać się ze specjalistą. Program ma również dałanie profilaktyczne. Techniki radzenia sobie ze stresem i relaksacji pozwolą zapobiegać rozwojowi poważniejszych problemów psychicznych.

Komentarze 5

Sokole
9 213
Sokole 9 213
#109.10.2021, 12:21

Fajny pomysl, poza rejestracja na stronie feniks.

Nie wiem jak tworzenie dodatkowych barier moze pomoc?

Np. czesc ludzi nadal jest nieufna jesli chodzi o podawanie danych, czesc moze "pobawila" by sie apka z ciekawosci ale nie bedzie sie nigdzie rejestrowac, itd.

botffinka
938
botffinka 938
#209.10.2021, 17:02

Nie musza to być chyba prawdziwe dane?

Sokole
9 213
Sokole 9 213
#309.10.2021, 17:58

Jak masz depresje, to marzysz o wypelnianiu ankiet i zakladaniu kont, prawdziwych czy nie.

Delirium
27 663
Delirium 27 663
#401.06.2022, 11:39

Sokole, zgadzam się. Z drugiej strony odpowiedź (jakakolwiek ;) na cztery pytania zajmuje około 10 sekund.

Na pytanie o dochód spuszczam zasłonę milczenia. Zważywszy na powody, dla których pobiera się takie narzędzia, jest to co najmniej żenujące.

Delirium
27 663
Delirium 27 663
#501.06.2022, 11:49

Sześć miesięcy oczekiwania w ramach NHS? To nie jest żadna pomoc, to ewidentna ściema. Składkę łoją ze znacznie większą częstotliwością, ale rozumiem, że ta informacja jest już nieaktualna i po podwyżkach czas oczekiwania skrócił się do tygodnia. ;)