Do góry

Karol III i Camilla spotkali się z Polakami z Greater Manchester

W trakcie podróży do hrabstwa metropolitalnego Greater Manchester Karol III pojechał do pobliskiego Bolton na uroczystość z okazji 150-lecia ratusza miejskiego. Tam został powitany przez burmistrza, radnych, lokalnych posłów oraz przez konsula generalnego RP w Manchesterze Michała Mazurka.

Para królewska obejrzała kilkuminutowy występ Zespołu Pieśni i Tańca Polonez z Manchesteru, a następnie wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielami lokalnych organizacji i społeczności, wśród których była też miejscowa Polonia. Król podziękował im za podtrzymywanie polskości oraz za pomoc udzielaną przez mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków Ukrainie.

https://www.theboltonnews.co.uk/news/23266056.king-charles-iii-visit-bolton-thrills-young-old/

Posted by ZPiT Polonez Manchester on Saturday, 21 January 2023

Polacy w Manchesterze

Historia Polonii w Manchesterze i okolicach sięga okresu tuż po II wojnie światowej, gdy osiedliło się tam wielu żołnierzy z Armii generała Andersa.

Założony w 1949 roku zespół Polonez jest jedną z najstarszych polskich grup folklorystycznych w Wielkiej Brytanii. W 1953 r. brał udział w uroczystościach z okazji koronacji matki Karola III, zmarłej w zeszłym roku królowej Elżbiety II.

Nie do końca wierzyłam, że uda się nam zatańczyć przed królem, do momentu, gdy nie wyszedł z samochodu. To było niezapomniane przeżycie. To zaszczyt, że zostaliśmy poproszoni przez pałac o przybycie i występ

– powiedziała portalowi The Bolton News Asia Cullinan, dyrektor artystyczna Poloneza.

Komentarze 1

Negocjator
6 784 9
Negocjator 6 784 9
#124.01.2023, 14:52

Stanął i powiedział: tea who you yeah bunny!