Do góry

Michał i Kamil biorą ślub w Edynburgu

„Który to twój ślub?” – pytam Roberta Motykę. Jesteśmy w edynburskim urzędzie stanu cywilnego przy moście Jerzego IV w historycznym centrum miasta. Za moment na ślubnym kobiercu staną Michał i Kamil – para z Polski, która przyjechała do Szkocji specjalnie po to, by zawrzeć związek. Dla nich to dzień wyjątkowy i niepowtarzalny, ale dla Roberta, ich świadka – nie pierwszy i nie ostatni. Robert, z zawodu grafik i technik audiowizualny, od ośmiu lat pomaga parom z Polski zalegalizować związek w świetle brytyjskiego prawa. Daje wskazówki, o jakie dokumenty się starać, pod jakie adresy je wysyłać, rezerwuje sale, a gdy trzeba – świadkuje.

„To jedenasty raz, kiedy organizuję ślub. Ale odzywa się do mnie z prośbą o pomoc wiele więcej osób.”

W Szkocji najłatwiej

Wymiana obrączek przez młodą parę. Ślub Michała i Kamila w Edynburgu. Fot. Dorota Peszkowska

Liczba par z Polski, które decydują się na ślub w Szkocji, nie jest dokładnie znana; jak tłumaczy nam urzędniczka, szkocki urząd udzielający ślubów, Registrar Office, nie zbiera takich danych. Wiadomo jedynie, że w 2016 roku w Szkocji zawarto w sumie 999 małżeństw jednopłciowych. Robert, mimo że od kilku lat jest, jak się śmieje, „świadkiem etatowym”, również nie zna dokładnej liczby par z Polski, które zawarły związki w Szkocji, choć mówi, że może to być ok. 50. Jak dodaje, liczba gejów i lesbijek, którym pomaga, jest porównywalna.

Część osób, która zwraca się do niego o pomoc, po zdobyciu potrzebnych informacji radzi sobie sama. Inni, jak Michał i Kamil, proszą np. o świadkowanie. Robert parom, które przyjeżdżają do Edynburga na sam ślub, oferuje nocleg u siebie, pokazuje miasto.

A dlaczego zaczął organizować szkockie śluby polskim parom? Jak mówi:

„Kiedy organizowałem swój własny ślub w Szkocji, po raz pierwszy doświadczyłem, że osoba w sytuacji oficjalnej, tutaj urzędnik państwowy, na informację, że jestem gejem, nie zaczerwieniła się, nie zmieszała i nie zaczęła nerwowo jąkać. Byłem potraktowany jak każda inna osoba, która wchodzi w oficjalny związek. To było niesamowite uczucie, zostać potraktowanym jak normalny człowiek. „To niesamowite uczucie, zostać potraktowanym jak normalny człowiek.”

Pomyślałem sobie, że świetnie byłoby, gdyby inne osoby dzięki jakiemuś urzędnikowi mogły poczuć to samo.”

Pary z Polski decydują się właśnie na Szkocję, bo w ojczyźnie nie mają możliwości zawarcia ani małżeństwa, ani nawet związku partnerskiego, a to w kraju kiltów, whisky i haggisa zawarcie związku jednopłciowego jest najprostsze dla osób zza granicy.

Podobne ceremonie są legalne także m.in. w Anglii, ale tam trzeba np. mieszkać przed zawarciem ślubu 7 dni. We Francji czy Hiszpanii potrzebne jest zaświadczenie z Polski, w którym padają dane przyszłego małżonka; polscy urzędnicy nieraz odmawiają wydania dokumentu, na którym widnieją dane osób tej samej płci. Natomiast w Szkocji wystarczy zaświadczenie o stanie cywilnym. Dodatkowo urzędnicy, świadomi, że pary homoseksualne w Polsce nie mogą zawierać związków, są wyjątkowo pomocni wobec przybyszów zza granicy i nie zadają zbędnych pytań; urzędnicy w Polsce, jak zauważa z przekąsem Robert „mają sumienie”, co czasem oznacza problemy ze zdobyciem odpowiednich zaświadczeń.

„Czy mieliście jakieś problemy z urzędami w Polsce?” – pytam młodą parę. Na kilka minut przed ceremonią, podczas gdy urzędniczka weryfikuje dokumenty, panom młodym z nerwów pocą się ręce. „Ja nie miałem żadnych” – odpowiada Michał. „Natomiast Kamil tak, ale to dlatego, że na początku w ogóle go nie zrozumieli. Z reguły urzędy wydają dokument o braku przeciwwskazań do zawarcia ślubu, a nam było jedynie potrzebne zaświadczenie o stanie cywilnym.”

Związek, którego jakby nie było

31-letni Kamil i 29-letni Michał są ze sobą od 10 lat. Obecnie starają się o zieloną kartę przed emigracją do Stanów. Małżeństwu łatwiej będzie wyjechać razem, a skoro związku nie mogli zalegalizować w kraju, wybrali Edynburg. Ale czy gdyby nie kwestie formalne to i tak zdecydowaliby się na ślub? Odpowiada Michał:

„Gdyby nie kwestie formalne, juz dawno bylibyśmy po ślubie. Pomysł wyjazdu do Stanów wyniknął właśnie z chęci życia razem.”

Jak dodaje, rodzicom i rodzeństwu o swoich preferencjach seksualnych powiedział już w wieku 18 lat, ale do tej pory nie zdecydował się na rozmowę z dalszą rodziną. Już z najbliższymi było trudno. Babcia na informację, że jej wnuk lubi chłopców, wybuchnęła niedowierzającym śmiechem, a sami rodzice Michała, nie wiedzieli, jak sobie poradzić w nowej sytuacji i na dzień po wyznaniu odwiedzili psychiatrę. Michał opowiada, że mamie zdarza się rzucić lekceważącą uwagę o jego związku, jakby go nie było. Ogólnie jednak jest wdzięczny rodzicom za wsparcie:

„Wcześniej ojciec, jeśli np. w telewizji pojawiała się twarz George’a Micheala, rzucał obraźliwe uwagi o pedałach. Teraz to zupełnie się zmieniło, rodzice nie mają problemu z podaniem ręki Kamilowi, czy przytuleniem go. Bardzo się cieszyli ze ślubu i są z nas dumni (choć wciąż się trochę martwią). „Nie można przecież od ludzi wymagać, by interesowali się czymś, co nie ma bezpośredniego wpływu na ich życie.”

Nie można przecież od ludzi wymagać, by interesowali się czymś, co nie ma bezpośredniego wpływu na ich życie. Zanim więc nie powiedziałem o sobie swoim rodzicom, powielali stereotypy. A potem to się nagle zmieniło.

I to jest często moje doświadczenie; osoby, które najgłośniej krzyczą przeciwko gejom, które mówią, że homoseksualizm to choroba, kiedy odkryją, że gejem jest ktoś im bliski, potem są najgłośniejszymi orędownikami ich praw. Bo im głupio. Co zrobią rodzice, kiedy przyjdzie do nich zapłakana córka mówiąc, że jest lesbijką? Są ludzie, którzy potrafią kogoś takiego wykluczyć z rodziny, ale to jednak trudniejsze niż zmienić swoje podejście.”

Historia Kamila jest nieco inna. Mimo że jest kilka lat starszy od Michała, jeszcze nie wyznał nic swojej rodzinie. Jak tłumaczy, nie było nigdy odpowiedniego czasu. Podkreśla, że w odróżnieniu od Michała jest jedynakiem, rodzice długo czekali na jego urodzenie. Liczyli, że założy rodzinę, a jego ojciec jest otwarcie wrogi homoseksualistom. Po śmierci matki nie chce go dodatkowo martwić. O jego orientacji seksualnej wie tylko kilkoro przyjaciół i znajomi Michała w Warszawie. Koledzy w pracy nie zareagowaliby dobrze – jak mówi Kamil, najchętniej „wytapetowaliby biuro dywanikami z Matką Boską”.

Czy w takim razie po powrocie z Edynburga będzie chował obrączkę?

„Nie. Dość tego. Czuję, że trzymanie wszystkiego w tajemnicy odbija się na moim zdrowiu. Zamierzam nosić od dziś obrączkę na palcu, a jeśli ktoś się nią zainteresuje, to odpowiem na pytania” – deklaruje odważnie.

Jak dodaje Robert, ceremonia w urzędzie daje wielu osobom brakującego im poczucia pewności siebie:

„Nie spotkałem pary, dla której ten dzień byłby tylko formalnością. Dla osoby LGBT, która całe życie ukrywała przed rodziną i przed całym światem swój związek i to, kim jest, stanąć w pięknej sali, odświętnie ubranym, przed urzędnikiem, w towarzystwie świadków, to moment, który odmienia życie.”

Pokazać twarz i iść w świat

Jak zastrzega jednak Robert, ponieważ dokument o ślubie ze Szkocji nie ma mocy prawnej w Polsce, pary homoseksualne w kraju w dalszym ciągu zabezpieczają się na przyszłość na wszelkie sposoby, m.in. wykupując prywatne ubezpieczenie na Zachodzie, czy skarżąc polskie przepisy do Strasburga. Dla homoseksualnych par brak możliwości prawnych zawarcia związku oznacza życie w niepewności i stresie; w przypadku śmierci lub nawet choroby ukochanej osoby, partnerowi z nieoficjalnego związku nie przysługują żadne prawa, np. do dziedziczenia czy konsultacji z lekarzem. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli para wspólnie wychowuje dzieci.

Dlaczego więc brać ślub w Szkocji, który nic nie zmienia w Polsce?

„Każda para ma własne powody. W grupie dla par po ślubie, którą prowadzę na Facebooku, sołtys Bobrownik wymienił ich piętnaście – mówi Robert, nawiązując do słynnej sprawy sołtysa niewielkiej polskiej wsi, który na jesieni 2016 roku wziął ślub w Edynburgu, a następnie wyprawił huczne wesele u siebie na wsi. „Bez ślubu znajomi i rodzina często nie traktują związku poważnie, nawet jeśli jakaś para jest ze sobą 10 lat.”

„Pary LGBT też mają rodziny, rodzeństwo, przyjaciół. Bez ślubu znajomi i rodzina często nie traktują ich związku poważnie, nawet jeśli jakaś para jest ze sobą 10 lat. Dopiero po ślubie przyjmują do wiadomości, że ten związek to nie jest faza.

Część osób z kolei decyduje się zalegalizować związek, bo planują wyjechać do Stanów, RPA, czy krajów Europy Zachodniej, gdzie ich związek będzie uznawany w świetle prawa, a wspólnie planować wyjazd jest łatwiej.”

Robert Motyka, świadek etatowy. Ślub Kamila i Michała. Fot. Dorota Peszkowska

Michał dodaje:

„Nie ukrywam, że wyjazd z Polski planujemy przede wszystkim ze względu na naszą sytuację. Kamil mieszkał w Stanach jakiś czas. Myślę, że zakodowało mu się, że tam można chodzić po ulicach trzymając się za rękę, a u nas nie.”

Kamil: „Chodzi nie tylko o nietolerancję wobec gejów w Polsce, ale o nietolerancję wobec jakiejkolwiek odmienności. O kierunek, w jakim to wszystko w kraju zmierza.”

Robert mówi, że organizowaniem ślubów lub ceremonii zawierania związków partnerskich dla Polaków w Szkocji zajmuje się od kilku lat, ale ostatnio zainteresowanie nimi rośnie:

„Mam wrażenie, że wpływ na to miała zmiana rządu w Polsce. Wiele osób, które chciało czekać i miało nadzieję, że zrobią to w Polsce – że w jakikolwiek sposób, choćby przez związek partnerski, zalegalizują związek – tę nadzieję straciło. Stwierdzili, że w obecnym politycznym klimacie nie ma na co czekać i przyjeżdżają tutaj.”

Jak dodaje, w Szkocji nie spotkał się nigdy z otwarta wrogością ze względu na swoją orientację – chyba że ze strony rodaków. Dlatego:

„Czuję misję, by pomagać takim osobom jak ja. Część par po ślubie w Szkocji organizuje po powrocie kampanie w kraju, pokazuje się. W ten sposób zmienia się obraz i odbiór homoseksualistów w kraju. (…) Nie chodzi mi o to, by ktoś bił pokłony, ale o okazanie nam zwykłego szacunku, który w traktowaniu osób LGBT w Polsce wcale nie jest czymś oczywistym.

Im więcej z nas pokaże twarz, tym więcej krewnych i znajomych przyjmie do wiadomości, że takie osoby jak my istnieją.”


Niektóre imiona zostały zmienione po publikacji, na prośbę bohaterów tekstu.

Komentarze 162

Kataryna
4 704
Kataryna 4 704
#408.04.2017, 10:21

No i najlepszego na nowej drodze zycia :)

magdalenaka
4
#508.04.2017, 10:29

Ryzykiem jest wystawiac taki artykul na emito. niestety ciemnogrod z Polski dotarl i do szkocji (szczegolnie jesli chodzi o Panow) .No ale moze i takie artykuly uswiadomia ze kazdy jest czlowiekiem i ma takie samo prawo do zycia i szczescia. Bo naprawde szkoda mi takich ludzi ktorzy nie moga zyc pelnia zycia tylko dlatego ze takiemu Januszowi i Grazynie to przeszkadza..

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#1108.04.2017, 10:48

Wiesz mnie tam rybka czy ktos sie zeni z kobieta, koza czy rowerem.

Zastanawiam sie jaki jest sens pisania o tym na emito...SERIO?

Ludzie biora slub co tydzien i jakos artykulow na emito nie widze.

Wiec chodzi tylko o jedno, nabijanie wejsc i zeby ludzie sobie skakali do gardel.

Karol
Admin
4 499 15
Karol 4 499 15
#1408.04.2017, 11:05

@Infidel - jesteś tu wystarczająco często by wiedzieć, że gdyby zależało nam na skakaniu czytelników sobie do gardeł nasze artykuły wyglądałyby zupełnie inaczej.

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#1508.04.2017, 11:06

Moze i masz racje Karol ale nie da sie ukryc, ze temat wiadomo jak skonczy, co niestety tylko potweirdzi, ze my sa nietolerancyjne gbury ze wschodu.

Karol
Admin
4 499 15
Karol 4 499 15
#1608.04.2017, 11:12

@Infidel #15

nie da sie ukryc, ze temat wiadomo jak skonczy, co niestety tylko potweirdzi, ze my sa nietolerancyjne gbury ze wschodu.

Nie sądzę :) Trzymamy rękę na pulsie ;)

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#1708.04.2017, 11:16

"USUN" tylko leczy skutki a nie przyczyny;)

mysterio
33
#1808.04.2017, 11:24

Poprawnosc polityczna.

Jak juz zostalo wspomniane powyzej ludzie sie hajtaja codziennie ale gdy dotyczy to zwiazkow jednoplciowych to wielkie halo .

W tych czasach bycie patriota to rasizm , jak jestes chrzescijaninem to jestes "be" .

Rasizm takze co dla niektorych dziala tylko w 1 strone bo gdy tlamsi sie bialych to jest spoko.

Tomaszek8888
493
#1908.04.2017, 11:32

jednym słowem - świat się kończy...

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#2008.04.2017, 11:35

Cos sie konczy cos zaczyna. psy szczekaja karawana jedzie dalej;)

Karol
Admin
4 499 15
Karol 4 499 15
#2108.04.2017, 11:46

@mysterio #18 -

ludzie sie hajtaja codziennie ale gdy dotyczy to zwiazkow jednoplciowych to wielkie halo .

Wyrwałeś komentarz @Infidela z kontekstu.

W tych czasach bycie patriota to rasizm , jak jestes chrzescijaninem to jestes "be".

@mysterio - nikt za partiotyzm ani chrześcijaństwo Ciebie tutaj nie obrazi, ani nie zbanuje. Jeśli natomiast chcesz być rasistą lub ksenofobem zastawiając się przy tym patriotyzmem albo chrześcijaństwem, to sorry, ale możemy się nie dogadać.

Karol
Admin
4 499 15
Karol 4 499 15
#2208.04.2017, 11:53

@Infidel #20:

"USUN" tylko leczy skutki a nie przyczyny ;)

... ale to dobry start :) A nad guzikiem "Rozwiąż wszystkie problemy tego świata" wciąż pracujemy ;)

mysterio
33
#2308.04.2017, 11:55

Po to jest forum aby wyrazac swoje zdanie i niczym zaslaniac sie przy tym nie musze a tym bardziej nie musze sie z Toba zgadzac tak jak nikt nie musi zgadzac sie ze mna.

Karol
Admin
4 499 15
Karol 4 499 15
#2408.04.2017, 11:59

@mysterio #23:

Pisałem już o tym wcześniej, dlatego wkleję mój wcześniejszy komentarz:

Wielu internautów uważa, że internet jest jak róg w parku - każdy może tam stanąć i wykrzyczeć swoje zdanie.

Jednak róg w parku nie pozwala na prowadzenie dyskusji, nie zakłada równej wymiany zmian i zwalnia użytkownika ze wszelkiej odpowiedzialności za utrzymanie miejsca wokół siebie w porządku.

Jako administratorzy portalu, widzimy nasze forum i samych siebie w innej roli - roli gospodarzy spotkania, na który przyszło wiele ciekawych osób, których warto ze sobą poznać.

Użytkownicy niekiedy wytykają nam cenzurę lub brak wolności słowa argumentując, że komentarze oraz forum to miejsce publiczne gdzie wszystkie opinie powinny być dozwolone. Tutaj wszelkie opinie, których głoszenie nie jest sprzeczne z prawem (mowa nienawiści, nawoływanie do przestępstw etc.) są i będą dozwolone. Jedyny warunek: "bądźmy dla siebie mili". Forum nie jest miejscem publicznym, tylko naszą wspólną przestrzenią.

Dariusz2007
240
#2508.04.2017, 12:02

Nie kloccie sie prosze.Zgoda buduje a klotnia rujnuje.Jest artykul jak wiele innych i w czym problerm.Wazne ,ze cos sie dzieje na stronie Emito.I tak powinno byc.Tak trzymac.Lubie Emito od bardzo wielu lat,bo tu sie dba o aktualizacje i wiem , ze Emito odwiedza i czyta bardzo wiele tysiecy osob.Nie obrazajac innych stron ,ale uwazam, ze Emito jest najbardziej prezna medialnie strona w Szkocji i calej UK.

Swavik
99
Swavik 99
#2608.04.2017, 12:14

Świetny artykuł

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#2708.04.2017, 12:29

Karolu, wrzuciliscie niemowlę do klatki z lwem i teraz dziwicie sie że lew je pozarł?

Kamill29292
78 444
Kamill29292 78 444
#2808.04.2017, 12:37

Srup na kolejnym banie :)

Co do artykulu - niech sie homoseksualisci hajtaja i zyja szczesliwie, komu to przeszkadza? Jesli ktos komus do lozka zaglada, to ten ktos ma problem. Sprawa adopcji par homo to nieco trudniejszy temat...

Karol
Admin
4 499 15
Karol 4 499 15
#3008.04.2017, 12:43

@Judasz #27

Karolu, wrzuciliscie niemowlę do klatki z lwem i teraz dziwicie sie że lew je pozarł?

Gdzie tu widzisz pożarte dziecko? ;)

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#3108.04.2017, 12:44

Temat...

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#3208.04.2017, 12:45

Pan Karol to chyba ostatnio był na urlopie.. bo cisza i spokój był na portalu.

Podtrzymuję swoje zdanie o tym, że selekcja komentarzy dokonywana jest niezwykle subiektywnie.. jak i, zdaje się, również użytkowników (na własnej skórze odczułam, że wystarczy, by ktoś rzucił podejrzenie na nowo powstałe konto o tym, że jest srupem, by zostać wyeliminowanym). Takie wybiórcze działanie wcale nie nazywa się konsekwencją.

Piszesz Karolu

Jako administratorzy portalu (…)

a nożyczki w dłoni dzierzysz tylko Ty.

Kamill29292
78 444
Kamill29292 78 444
#3308.04.2017, 13:52

Oktarynko, z cala sympatia, bronisz przegranej sprawy. Srup ciezko zapracowal na swoja opinie i kolejne bany. Mistrzem kamuflarzu tez (nie)stety nie jest, wiec chyba nie ma o co rozdzierac szat...

Moze i troche nudnawo bywa bez niego czasem, ale za obecny stan rzeczy odpowiada tylko on sam ...

Sokole
7 870
Sokole 7 870
#3408.04.2017, 14:10

raytoo znowu zbanowany?

Choc gdyby jako kamuflaz zamiast kobiety wybral osobe tolerancyjna, open-minded z dystansem do siebie nikt by go nie poznal.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#3508.04.2017, 14:19

Nic z trego nie bedzie.Oba samce i oba kotne :)

mysterio
33
#3608.04.2017, 14:22

Karol jako gospodarz nie dopuszczasz do krytyki ?

Ło matko jaki Ty delikatny musisz byc tylko tak jak powie Karolek i tylko tak jak jest wygodnie.

Karol
Admin
4 499 15
Karol 4 499 15
#3708.04.2017, 14:37

@misterio - jak pisałem wyżej - dobra dyskusja, w której obie strony się szanują, nikomu tutaj bana jeszcze nie przysporzyła. Wszystkie opinie są dozwolone i szanowane (jesli ich głoszenie nie jest sprzeczne z prawem).

Jeśli natomiast ktoś chce pić jadem lub bawić się w homofobię - będziemy musieli się rozstać.

TurboDymoMan
939
#4008.04.2017, 16:51

Karol życzę Ci aby Twój syn był ciepły.... Zmienisz zdanie bardzo szybko

Karol
Admin
4 499 15
Karol 4 499 15
#4308.04.2017, 17:00

@TurboDymoMan #40

Karol życzę Ci aby Twój syn był ciepły.... Zmienisz zdanie bardzo szybko

A ja Tobie życzę, żeby Twój syn był szczęśliwy.

astroman
8 077
astroman 8 077
#4508.04.2017, 18:01

#44 Denis Ty rasisto i homofobie, przestań promować głupotę i ciemnogród i naucz się odstepów używać :P.

Poza tym co Ty możesz wiedzieć o komunie, skoro się skończyła jak na dywan po drabinie wchodziłeś :D.

astroman
8 077
astroman 8 077
#4608.04.2017, 18:02

No i wycieli Denisa i teraz mój koment bez sensu ... buuuu :(.

Karol
Admin
4 499 15
Karol 4 499 15
#4708.04.2017, 18:03

Sorry @astroman :)

astroman
8 077
astroman 8 077
#4908.04.2017, 18:04
Kamill29292
78 444
Kamill29292 78 444
#5008.04.2017, 18:06

Niema sensu tu co pisac jak jest cenzura.

Karol
Admin
4 499 15
Karol 4 499 15
#5108.04.2017, 18:09

@monikaZda #50 - jak pisałem wyżej - dobra dyskusja, w której obie strony się szanują, nikomu tutaj bana jeszcze nie przysporzyła. Wszystkie opinie są dozwolone i szanowane (jesli ich głoszenie nie jest sprzeczne z prawem).

Jeśli natomiast ktoś chce pić jadem lub bawić się w homofobię - będziemy musieli się rozstać.

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#5208.04.2017, 18:28

W sumie to nic o weselu nie ma, mogli zaprosic, kazdom bibe rozruszam.

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#5408.04.2017, 19:27

#50 i kazdy kto pisze cenzura, wolnosc slowa...

Otoz ludziska drogie, to prywatny portal na ktory wchodzac zgadzacie sie na jego reguly i wlasciciel ma w pelni prawo robic tu co mu sie podoba w zgodzie z litera prawa, business.

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#5508.04.2017, 19:30

Karolu, nie mówimy pić jadem tylko pluć jadem...

Antek_z_Zadupia
7 130
#5608.04.2017, 22:22

Etam, jak jad ma wystarczajaco procentow, to mozna go pic ;)

Antek_z_Zadupia
7 130
#5708.04.2017, 22:24

a poza tym niech sobie nowozency zyja w szczesciu i spokoju

Antek_z_Zadupia
7 130
#5808.04.2017, 22:27

a moze nowomężcy

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#5908.04.2017, 22:54

Ja im nie zazdraszczam.

Bede na nowo biblie pisał .

Mam początek:

Adam i ... żyli w raju...

Antek_z_Zadupia
7 130
#6008.04.2017, 23:02

Tez im nie zazdraszczam, bo i czego? Trudniejszego zycia?

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#6108.04.2017, 23:07

Pracuję z Irlandczykiem, który ostatnie 20 lat spędził w Australii. Jego córka została tam i ... jest(?) żyje w związku z koleżanką (żoną?) , ten Irlandczyk , katolik po dwudziestu latach pobytu w Autralii nie wrócił w swoje rodzinne strony aby nie narażać się na pytania co robi córka...

Nie tylko my , Polacy mamy ten problem...

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#6208.04.2017, 23:15

Antoni !!!

Idę spać z kotem, wolno mi, kotu też wolno...

I co z tego że kot jest rudy ?

I cały kudłaty...

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#6308.04.2017, 23:21

Kurka wodna, ja z kotem nie mam ślubu !!!

To będzie na kocią łapę ?

asbo
12 558 1
asbo 12 558 1
#6408.04.2017, 23:22

Antoni, Judaszu...prawdziwie szkocki pociag do rudosci macie ;)

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#6508.04.2017, 23:22

Dobranoc :)

asbo
12 558 1
asbo 12 558 1
#6608.04.2017, 23:25

60

Trudniejsze zycie to moze miec Szymon, jak mu sie rodzina dowie nagle i niespodziewanie - i nie od niego - bo kolega kolegi kolezanki spojrzy na artykul w jakze poczytnym medium ;) Szymonie, bierzze sie w garsc i dzwon ;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#6708.04.2017, 23:27

E tam! Życie z drugim człowiekiem jest ciężkie w ogóle! Bo czy lekko żyje się choćby z rodzicami? A ci dopiero z obcym, z którym trzeba się najpierw dotrzeć?!

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#6808.04.2017, 23:31

najgorsze jest to jak ci druga polowka twoj ser z lodowki zezre...a ten to i pewne jescze ci piwo wyzlopie.

asbo
12 558 1
asbo 12 558 1
#6908.04.2017, 23:33

67

niby owszem, ale rodzicow nie wybierasz ;)

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#7008.04.2017, 23:36

...Ale tak serio, zobacz jak maja dobrze, bic sie o pilota nie beda, albo beda mecz ogladac albo Cztery wesela i pogrzeb.

Nie ma problemu z kupnem prezentu na kazda okazje, wedka, komplet kluczy nasadowych, nowe kolpaki do Passata, Skarpetki w romby.

Som plusy.

asbo
12 558 1
asbo 12 558 1
#7108.04.2017, 23:39

a i piwa moga kupic wiecej, bo odpadajo tipsy, sztuczne rzesy i kosmetyczka co drugi dzien ;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#7208.04.2017, 23:39

@33 Tomku_L mnie nie chodzi już o srupa, tylko o domniemanie. są użytkownicy nieprzebierający w słowach o naprawdę bardzo radykalnych poglądach, którzy nie są karani ani upominani. Sam powiedz czy, jeśli nawet cichosza był tym całym srupem, zasłużył na bana?

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#7308.04.2017, 23:40

z tą kosmetyczką asbo, to bym uważała.. w dzisiejszych czasach panowi również chodzą na mancure ;)

asbo
12 558 1
asbo 12 558 1
#7408.04.2017, 23:41

no dobra... ale to i zono-zonaci chodzo :)

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#7508.04.2017, 23:43

Dlatego swoje poglady trzeba trzymac dla siebie.

Antek_z_Zadupia
7 130
#7608.04.2017, 23:44

ciekawe czy taka meska zona spedza godziny przed lustrem i w sklepie z fatałaszkami ;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#7708.04.2017, 23:47

wracając do poprzedniego wątku... przyznałam się przecież nawet do własnej prowokacji, z ciekawości i zostałam zbanowana po 2 postach bez słowa wyjaśnienia, tylko dlatego, ze ktoś zasugerował, żem srup...

Infidel

Otoz ludziska drogie, to prywatny portal na ktory wchodzac zgadzacie sie na jego reguly i wlasciciel ma w pelni prawo robic tu co mu sie podoba w zgodzie z litera prawa, business.

racja.. ale gdzie złota reguła "nasz klient, nasz pann.." ;)

asbo
12 558 1
asbo 12 558 1
#7808.04.2017, 23:48

paczac na moich przyjacieluf, Antos, to Ci powiem, ze jak juz ruszajo po fatalaszki, to razem i do jednego dzialu ;) szybciej jezd :)

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#7908.04.2017, 23:50

jaki klient droga Oktarynko? Powiedzial bym ze jakis tam kawalek aparatu trawiennego i do tego zlosliwy - oczywiscie z punktu widzenia biznesowego - nie charakteru.

Nawet gdyby te osoby zbanowane kupowaly reklamy, to tez by prawdowpodobnie dostaly kopa w d..e.

Antek_z_Zadupia
7 130
#8008.04.2017, 23:52

asbo

#64Dziś - 23:22

Antoni, Judaszu...prawdziwie szkocki pociag do rudosci macie ;).

...........................................................

Rude jest pjenkne. Inne zreszto tez. Dlatego, nie mogonc sie zdecydowac któren, mam pociong do wszystkich.

asbo
12 558 1
asbo 12 558 1
#8108.04.2017, 23:54

80

zawsze tez mozecie sie tlumaczyc, ze w tem kraju to wszystkie stworzenia rudziejsze ...poza wiewiorami ;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#8208.04.2017, 23:59

@79

z tym klientem, to tak śmichem żartem..

powiem Ci szczerze, że otworzyłeś mi oczy, bo nie patrzyłam na ten portal z tej strony...

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#8309.04.2017, 00:03

mój tata jak przybył w odwiedziny i zobaczył rudzika:

uroczyście stwierdził, że w tym kraju nawet wróble są rude :D

Antek_z_Zadupia
7 130
#8409.04.2017, 00:17

oktarynka

#77Wczoraj - 23:47

wracając do poprzedniego wątku... przyznałam się przecież nawet do własnej prowokacji, z ciekawości i zostałam zbanowana po 2 postach bez słowa wyjaśnienia, tylko dlatego, ze ktoś zasugerował, żem srup...

.......................

Z mojego punktu widzenia taka sytuacja nie powinna sie nigdy zdarzyc, ale sie zdarzyla. Dziwne, ze po wyjasnieniach nikt nie pofatygowal sie z rychlymi przeprosinami.

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#8509.04.2017, 00:18

i tu należy przewinąć wstecz do postu #54

Antek_z_Zadupia
7 130
#8609.04.2017, 00:20

Antek_z_Zadupia

#80Wczoraj - 23:52

asbo

#64Dziś - 23:22

Antoni, Judaszu...prawdziwie szkocki pociag do rudosci macie ;).

...........................................................

Rude jest pjenkne. Inne zreszto tez. Dlatego, nie mogonc sie zdecydowac któren, mam pociong do wszystkich.

..........................................

Do powyzszego pragne tylko dodac:

"Zebym tak zryżał jezeli kłamię!"

;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#8709.04.2017, 00:20

w takich okolicznościach można by się spodziewać co najwyżej nagany za przeciąganie struny...

w końcu, jak to mi dzieś Infidel objawił, to my w tu w gościach jesteśmy

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#8809.04.2017, 00:21

hahaha, Antek uważaj, bo zryżejesz zamiast osiwieć :D

Antek_z_Zadupia
7 130
#8909.04.2017, 00:38

oktarynka

#85Dziś - 00:18

i tu należy przewinąć wstecz do postu #54

Infidel

#54Wczoraj - 19:27

#50 i kazdy kto pisze cenzura, wolnosc slowa...

Otoz ludziska drogie, to prywatny portal na ktory wchodzac zgadzacie sie na jego reguly i wlasciciel ma w pelni prawo robic tu co mu sie podoba w zgodzie z litera prawa, business.

.............................................................................

Trudno sie nie zgodzic z powyzszym. Wlasciciel ma prawo czynic co mu pozwala prawo. Racja, ale czym innym jest trzymac sie swojego sztywno prawa, a czym innym kierowac sie dobrym obyczaje i zdrowym rozsadkiem. Czy wyobrazacie sobie, ze np wchodzicie do sklepu, a tam wlasciciel pokazuje Wam język, lub ostentacyjnie lekcewazy odwracajac sie dupą?

Ja nie potrafie wyobrazic sobie takiej realnej sytuacji.

Antek_z_Zadupia
7 130
#9009.04.2017, 00:41

oktarynka

#88Dziś - 00:21

hahaha, Antek uważaj, bo zryżejesz zamiast osiwieć :D

.....................

Ja żem juz i siwy i ryży, a na domiar złego prawie łysy.

;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#9109.04.2017, 00:44

czyli dla każdego coś miłego Antek :)

Antek_z_Zadupia
7 130
#9209.04.2017, 00:53

łysowatość to coś miłego tylko dla producentow moherowych beretow.

Za moment będę sie starał o zniżkę dla stałych klientów.

Ciekawe, czy w związku z tym zmienią mi się poglądy na życie.

;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#9309.04.2017, 00:55

czy ja wiem Antek? spójrz na to z innej strony- Ty będziesz gładki i miły w dotyku bez poddawania się bolesnym i upierdliwym zabiegom ;)

Antek_z_Zadupia
7 130
#9409.04.2017, 00:55

masz na mysli depilację?

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#9509.04.2017, 00:58

no no deBilację ;)

Antek_z_Zadupia
7 130
#9609.04.2017, 01:08

deBilacja to tylko efekt definiowania przez biznes potrzeb i wykreowania mody na zdefiniowane wskazane potrzeby.

Antek_z_Zadupia
7 130
#9709.04.2017, 01:09

kiedys depilowalo sie nogi skaczac nad ogniskiem ;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#9809.04.2017, 01:12

@96 racja, wina Ci polać!

Antek_z_Zadupia
7 130
#9909.04.2017, 01:32

po łysinie?

;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#10009.04.2017, 01:33

skoro taki chrzest wybierasz... tylko dzioba otwieraj szeroko, co by nie wszystko wino się zmarnowało... a pod brodę miseczkę :D

Antek_z_Zadupia
7 130
#10109.04.2017, 01:37

omujbobrze, to ja bende tera winny kszescijanin;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#10209.04.2017, 01:39

byle nie wstrząśnięty ;)

owszem, możesz poczuć się ciut zmieszany :)

Antek_z_Zadupia
7 130
#10309.04.2017, 01:39

by the way, z tą miseczką całkiem niegłupi pomysł;)

A jakim winem bedę chrzczony? Chrzczonym, czy jekimś lepszym?

;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#10409.04.2017, 01:42

jesteś już w takim wieku, że na pewno mógłbyś wybrać sam, jeśli tylko być chciał :D

Antek_z_Zadupia
7 130
#10509.04.2017, 01:42

bede zamieszany

Ino ze nie wiem w co, ale jak jest wina, to musi byc i kara.

no chyba, ze mnie unAwinnisz az do koncowego nawinnienia.

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#10609.04.2017, 01:44

końcowe nawinnienie samo przyniesie karę... zaraz po przebudzeniu ;)

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#10709.04.2017, 01:45

z zamieszaniem to jest tak, że jak złapią Cię za rękę, to mów, że to nie Twoja ręka :D

Antek_z_Zadupia
7 130
#10809.04.2017, 01:49

Co tu wybrac?

Ok, białe pasuje na kazdą porę i każda okazję. Co powiesz na półsłodkie Cotnari?

Antek_z_Zadupia
7 130
#10909.04.2017, 01:50

oktarynka

#106Dziś - 01:44

końcowe nawinnienie samo przyniesie karę... zaraz po przebudzeniu ;)

..................................................................

w zyciu nie mialem czegos takiego jak kac

oktarynka
22 065
oktarynka 22 065
#11009.04.2017, 01:50

ale tylko z systemem słomek, inaczej nie będę miała jak się podłączyć ;) z Twojej miseczki nie będę przecież siorbać ;)

Antek_z_Zadupia
7 130
#11109.04.2017, 01:52

zakuli Ciebie w dyby?

Spoko, mozesz siorbac. Nie bedzie mi przeszkadzac bom gluchy;)

FacePlant
16 253
FacePlant 16 253
#11209.04.2017, 11:03

Zasada jest prosta.

"Whatever makes you happy" !.

Gdybysmy wszyscy byli tacy szczesliwi jak chlopaki z artykulu to by nie bylo jadu nawet na internecie. Ci, ktorzy mysla ze maja prawo mowic komus jak ma byc szczesliwy, zazwyczaj sami tego szczescia nie odczuwaja, a frustracja z tegoz powodu sprawia iz maja niekontrolowana potrzebe oceniania i osadzania wyznacznikow szczescia innym.

sheen1
2 859
sheen1 2 859
#11609.04.2017, 19:36

cieszy mnie tylko że z tych związków potomków nie będzie, prawdziwych a nie adoptowanych itp.

Homoseksualizm znany jest od stuleci, czy to wśród zwierząt, ludzi, ale kiedyś to było zaspakajanie żądzy gdy 2 płeć nie była osiągalna teraz to jest przyklask dla zboczeństwa nic więcej, niech se będą szczęśliwy tylko czemu uwielbiają się z tym szczęściem często publicznie obnosić powodując odruchy wymiotne?

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#11709.04.2017, 19:48

widzisz - i ty znalazles mily dla siebie pozytyw :) happy niedziela palmowa!

Goran
256
Goran 256
#11809.04.2017, 19:49

Zakładając że pary homoseksualne stanowią 5% społeczeństwa to Emito musi teraz napisać ze 20 sprawozdań ze ślubów par heteroseksualnych. No chyba że Emito dyskryminuje osoby heteroseksualne to wtedy oczywiście nie musi.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#11909.04.2017, 19:57

ze slubu kaski middleton bylo sporo pamietam. i o potomstwie sie pojawialy opowiesci ze ladne itd

Kamill29292
78 444
Kamill29292 78 444
#12009.04.2017, 19:59

z tego co wiem to Srup dostał perm bana, czyli takiego na zawsze, jeszcze za poprzedniego nicka. to że się zdekonspirował, spowodowało bana. poprawcie mnie jeśli się mylę...

a czy zasłużył tym razem? siał ferment, afiszował się nietolerancją, był po prostu sobą. jak widać wystarczyło

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#12109.04.2017, 20:00

zrobic hajdpark korner gdzies i zbanowac w nim bany

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#12209.04.2017, 20:00

wstep po 22 itd

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#12309.04.2017, 20:04

Pytanie czysto teoretyczne:

Czy Michał i Szymon rozwód będą mogli wziąć tylko w Szkocji? ( niech żyją długo i szczęśliwie, ja im źle nie życzę )

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#12409.04.2017, 20:06

Oraz drugie pytanie:

Czy bez orzeczonego rozwodu Michał lub Szymon bedzie mógł w Polsce wziąć ślub heteroseksualny ?

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#12509.04.2017, 20:07

exit strategy... dobre pytanie

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#12609.04.2017, 20:08

material na nowy artykul

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#12709.04.2017, 20:09

moze cos autorskiego dla odmiany? kies inwestigejszyn po paragrafach albo popytka u ekspertow?

Aleksandra2
5
#12809.04.2017, 20:26

Zastanawiam sie czy taki art owocuje wieksza dawka tolerancji czy raczej niezgody ale nawet jesli drugiego to warto pisac o tym a nie udawac ze tematu nie ma. Szczesciem innych warto sie cieszyc nawet jesli to nie nasza droga do szczescia.

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#12909.04.2017, 20:36

Zawarcie związku małżeńskiego przed urzędnikiem administracji nie ma nic wspolnego z sakramentem...

A tak jest na stronie głównej pod tytułem wstępu do artykułu...

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#13009.04.2017, 20:37

Jakby ktoś się pytał czy się czepiam, to odpowiadam : tak

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#13109.04.2017, 20:44

Hej Judasz, ile wolasz odczepnego? :)

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#13209.04.2017, 20:46

Stala cena: 30 srebrników...

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#13309.04.2017, 20:47

jak w ksiazce :) cool

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#13409.04.2017, 20:48

bom sie o inflacje lekal

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#13509.04.2017, 20:51

Judasz jestem a nie bankier :)

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#13609.04.2017, 20:52

z Toba stracic to jak zyskac :) lol

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#13709.04.2017, 21:03

Biznes jak każdy, w jednym sprzedajesz towar , w innym sprzedajesz kumpli, ale w rezultacie liczy się kasa...

Sokole
7 870
Sokole 7 870
#13809.04.2017, 21:59

#129 wg. prawa kanonicznego slub jest jedynym sakramentem ktorego wierzacy udzielaja sami sobie. Ksiadz nie udziela slubu, jest tylko swiadkiem ze strony kosciola.

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#13909.04.2017, 22:10

No i tym sposobem doszliśmy do wniosku że osoba duchowna (ksiądz) wcale nie jest konieczny przy zawarciu związku małżeńskiego przez osoby wierzące ( wiara katolicka)...

Kamill29292
78 444
Kamill29292 78 444
#14009.04.2017, 22:11

podobnie jak przy chrzcie, zaden klecha potrzebny nie jest

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#14109.04.2017, 22:12
Judasz
2 052
Judasz 2 052
#14209.04.2017, 22:35

Chyba że akt nadrzędy, tzn biblia mówi coś innego...

Judasz
2 052
Judasz 2 052
#14309.04.2017, 22:35

Dobranoc :)

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#14510.04.2017, 09:04

#144 a jak sie wtedy wygladalo? wrzuc fotke jakas jak dzies znajdziesz to bedzie wzorzec jakis chociaz

kijevna
18 782
kijevna 18 782
#14610.04.2017, 13:14

Dużo ciekawszym tematym byłaby rejestracja dzieci par homoseksualnych w Polsce np;)

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#14710.04.2017, 13:20

#144/145

o nie, wycieli mi przedmowce... znow wyjszlo ze do siebie gadam jakbym glosy slyszal jakie.

spieszmy sie kochac trole - tak predko odchodza :)

knapior
3 363
knapior 3 363
#14811.04.2017, 03:09

Karol, jeśli homofobia jest według Ciebie nie na miejscu (vide 37), to jaki sens tego artykułu? Każdy sprzeciw wobec związków jednopłciowych będzie skutkować rozstaniem??

Antek_z_Zadupia
7 130
#14911.04.2017, 07:32

Omajkot, Kniapior, takie egzystencjonalne problemy dziesiec po czeciej najt, na temat malzenstwa Jasia ze Stasiem?

Omujbobrze, to czy nie lepiej o tej barbarzynskiej godzinie poglaskac dziewuche po pupie i zachrapac jej w ukolice ucha?

Sokole
7 870
Sokole 7 870
#15011.04.2017, 12:09

Mazel tov

knapior
3 363
knapior 3 363
#15111.04.2017, 12:34

Spać nie mogłem i to egzystencjonalne problemy do głowy mi przychodziły...

Hello_Kitty
1
#15312.04.2017, 09:54

#150 widzę, że lubisz filmy o zwierzętach, emirat. Polecam National Geographic :)

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#15512.04.2017, 18:47

bring the 70's back ! vote leave :)

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#15612.04.2017, 18:51

Niebawem w Berlinie...

Niebywały postęp cywilizacyjny

Do tego czasu spokojnie Szwecja zbanuje niebezpieczne ciezarowki na drogach.

sheen1
2 859
sheen1 2 859
#15712.04.2017, 21:49

Szwecja zbanowała się już sama, Niemcy i Francja po kilku samobójach idzie w ich ślady, dalej to już nie ma co pisać...

Patrząc i analizując sytuację, GB robi w tej chwili najlepszy ruch, spieprza z tonącego statku.

Nie oszukujmy się.

sheen1
2 859
sheen1 2 859
#15812.04.2017, 21:50

EU tonie. !

sheen1
2 859
sheen1 2 859
#15912.04.2017, 21:55

Otwórzmy drzwi dla większej ilości uchodźców, "taniej siły roboczej", robiących NIC, żyjących z zasiłków , podwyższą nam wiek emerytalny do 70+ żeby na darmozjadów zarobić, patrz niemcy, łapy opadają.

Antek_z_Zadupia
7 130
#16012.04.2017, 22:02

zawsze mnie smieszy jak emigrant w pierwszym pokoleniu wrzeszczy: "Zamknac granice! Niech nam tu w UK nie panosza sie emigranci darmozjady"

Infidel
13 292
Infidel 13 292
#16112.04.2017, 23:17

Historia zweryfikuje kto mial racje.

Profil nieaktywny
Konto usunięte
#16213.04.2017, 10:13

Historia zweryfikuje kto mial racje.

albo raczej zweryfikuja ci co ja napisza